Zmiany zachodzące podczas ciąży - Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Zmiany zachodzące podczas ciąży

to badanie warto wykonać planując ciążę

Ciąża to okres kiedy w twoim organizmie zachodzi naprawdę bardzo wiele zmian. W tym czasie powinnaś szczególną opieką otoczyć swoje ciało. Pamiętaj, że zdrowa i zadbana mama to szczęśliwa mama.

Co się dzieje z moją twarzą ?

Zmiany jakie zachodzą w czasie ciąży są efektem działania hormonów. Każda kobieta reaguje na nie w indywidualny sposób aczkolwiek pewne przypadłości są typowe dla większości ciężarnych. Należą do nich miedzy innymi zmiany pigmentacyjne pojawiające się na twarzy.

Przejawiają się one w różny sposób (plamki występujące miejscowo lub tzw. ostuda, czyli ciemniejszy pigment wokół ust i na brodzie). Niektóre zmiany pigmentacyjne (np. ostuda) same znikają po porodzie lub najpóźniej po zakończeniu okresu karmienia.

Niemniej jednak pewne przebarwienia można usunąć tylko i wyłącznie w gabinetach kosmetycznych. Bardzo ważna jest profilaktyka, w ramach której należy unikać solarium oraz opalania w ogóle. W czasie ciąży często zmienia się też typ cery np. sucha staje się tłusta. Ważne jest aby dostosować środki pielęgnacyjne tak aby stały się adekwatne do nowych potrzeb.

Bez względu na wszelkie zmiany zachodzące w naszym organizmie nie należy zapominać o nawilżaniu cery. Pij dużo wody i unikaj nagrzewania twarzy a twoja skóra na pewno będzie dużo lepiej wyglądać.

Inną często pojawiająca się przypadłością w okresie ciąży są wypryski czy nawet trądzik. Jeśli twoja skóra nie jest nadwrażliwa możesz poddać się zabiegowi delikatnego oczyszczenia w gabinecie kosmetycznym. Na twarzach kobiet ciężarnych często pojawiają się także pękające naczynka.

Te również wymagają interwencji specjalisty gdyż nie wchłaniają się same. Cera wielu ciężarnych kobiet pozostawia wiele do życzenia. Tylko niewiele z nich może powiedzieć , że wygląda „kwitnąco”. Pozostałe kobiety borykają się z problemem ziemistej i zmęczonej skóry. Odpowiednia pielęgnacja (miedzy innymi stosowany raz w tygodniu peeling) pomoże Ci odzyskać utracony blask.

Co się dzieje z moim ciałem w ciąży ?

Miejscem, w którym zachodzą zdecydowanie największe zmiany jest oczywiście brzuch przyszłej mamy. Nie oznacza to, że pozostałe elementy nie są narażone na „skutki uboczne” bycia w ciąży. Musisz pamiętać aby dbać o skórę swojego ciała już od pierwszych tygodni ciąży.
Hormony przeprowadzają bowiem w twoim organizmie swoistą rewolucję, której efektem jest przesuszona skóra, wypryski, przebarwienia, utrata elastyczności ( co w rezultacie powoduje rozstępy). Nawilżona i ujędrniona skóra zapewne lepiej poradzi sobie z zachodzącymi przemianami.

Przy pielęgnacji ciała również bardzo ważne jest stosowanie peelingów. Maski nawilżające nakładane w gabinetach kosmetycznych poprzedzone są właśnie tego rodzaju zabiegiem. Pomaga on miedzy innymi walczyć z rozstępami, które raz nabyte nie znikają tak naprawdę nigdy. Można je jedynie wybielić lub spłycić jednak pozbycie się ich na zawsze graniczy z cudem. Rozstępy z reguły występują na brzuchu, udach, pośladkach oraz piersiach. W przypadku tych ostatnich należy zaniechać zabiegów do czasu zakończenia karmienia.

Kolejnym problemem, z którym boryka się wiele mam jest cellulit wodny, który sam po okresie ciąży znika. W tak łatwy sposób nie pozbędziesz się jednak cellulitu, którego nabawiłaś się zanim zaszłaś w ciąże. Może się on wręcz nasilić po okresie karmienia i będzie wtedy bardzo trudny do usunięcia.

Wiele ciężarnych kobiet boryka się też z problemem nabrzmiałych kończyn dolnych. Powodem takiego stanu rzeczy jest zatrzymana w organizmie woda. W tym wypadku pomocne okażą się zimne okłady oraz zabiegi drenujące, odprowadzające płyny.

Przeczytaj również:

20/06/2015

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Polecane

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT

Więcej w Artykuły eskpertów, Badania prenatalne, Badania przesiewowe, Badania w ciąży, Badania w ciąży kalendarz, Polecamy, USG w ciąży
Test NIFTY czy HARMONY
Test NIFTY czy HARMONY – który wybrać?

Aktualizacja: 23 czerwca 2017 r.  Przesiewowe badania prenatalne NIFTY i HARMONY są do siebie bardzo podobne i wiele przyszłych mam zastanawia się, które wybrać. Oba testy charakteryzuje duże bezpieczeństwo i dokładność w wykrywaniu ryzyka wystąpienia...

Zamknij