Zespół pasm owodniowych - na czym polega, przyczyny, diagnostykaBadaniaprenatalne.pl

Zespół pasm owodniowych – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Zespół pasm owodniowych

Zespół pasm owodniowych polega na przedwczesnym pęknięciu worka owodniowego. Pasma pękniętej owodni uszkadzają wtedy zdrowe tkanki dziecka, prowadząc np. do obrzęku czy niedokrwienia części jego ciała, a w skrajnych przypadkach nawet poronienia. Przyczyny schorzenia nie są jednoznaczne, nie da się mu też zapobiec. Wykrycie możliwe jest natomiast w czasie badań USG.

Zespól pasm owodniowych – na czym polega?

Przy schorzeniu worek owodniowy (otaczający płód, znajdują się w nim wody płodowe) pęka przedwcześnie, co prowadzi do uszkodzenia tkanek dziecka. Pasma owodniowe mogą bowiem przykleić się do jego ciała, a następnie – wraz z wzrostem płodu – zaciskać. Prowadzi to do obrzęków, niedokrwistości, samoistnych amputacji, a czasami nawet poronienia.

Uszkodzenia mogą obejmować wszystkie części ciała, w tym kończyny, powłoki brzuszne, głowę czy klatkę piersiową. Może pojawić się więc np. rozszczep kręgosłupa, przepuklina mózgowa, rozszczep podniebienia czy twarzy, a jeśli pasma owiną się np. wokół głowy – nawet poronienie. Lokalizacja uszkodzeń jest losowa, dlatego u każdego dziecka przebiega inaczej. Zespół pasm owodniowych występuje u ok. 1:5 000-15 000 urodzeń.

Zespół pasm owodniowych – diagnostyka

Nieprawidłowości w rozwoju fizycznym dziecka mogą zostać wykryte w czasie kontrolnego badania USG. Zaleca się więc realizację wszystkich badań, a jeśli to możliwe – poddawanie się im nawet raz na 4 tygodnie. Lekarz może na bieżąco kontrolować rozwój kończyn dziecka (np. liczbę palców), poprawność ich wykształcenia czy rozwój organów wewnętrznych, a także występowanie ewentualnego obrzęku czy rozszczepów. Czasami przeprowadza się dodatkowo badania z wykorzystaniem promieni rentgenowskich lub rezonans magnetyczny.

Zespół pasm owodniowych – przyczyny

Przyczyną zespołu pasm owodniowych jest pęknięcie worka owodniowego, jednak wciąż nie wiadomo jednoznacznie, dlaczego tak się dzieje. Przyczyny mogą być związane m.in. z wadami genetycznymi (chociaż niektórzy specjaliści wykluczają taką opcję), nieprawidłowym podziałem komórkowym czy dużym stresem kobiety. Mówi się również o spontanicznym pojawieniu się wady. Najczęściej pęknięcie worka owodniowego ma miejsce między 28. dniem od zapłodnienia a 18. tygodniem ciąży.

Zespół pasm owodniowych – leczenie

Same pasma owodniowe są trudne do zaobserwowania, ponieważ wymaga to najnowocześniejszego sprzętu. Jest to oczywiście możliwe, dlatego warto korzystać z wiedzy i pomocy specjalistów dysponujących najlepszym sprzętem.

Jeśli lekarz zauważy więc jedynie powstałe uszkodzenia, najczęściej zaleci monitorowanie stanu dziecka do końca ciąży. Zwykle polega ono na jeszcze częstszym wykonywaniu badań USG. W niektórych przypadkach przeprowadza się wewnątrzmaciczne operacje, które pozwalają zapobiec amputacji i pomagają uwolnić tkanki dziecka spod uciskających pasm. Jeśli operacja nie jest możliwa w ciąży, rekonstrukcja tkanek może zostać wykonana po narodzinach. Obejmuje ona np. plastykę kości, skóry czy protetykę.

Przeczytaj też: Czy USG w ciąży jest szkodliwe?

Zespół pasm owodniowych – przyczyny, diagnostyka i leczenie
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

19/01/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
wymaz z policzka czy krew
Wymaz z policzka czy krew – co jest pewniejszą próbką do badań DNA?

Zastanawiasz się nad wykonaniem nadań genetycznych, np. w kierunku genu MTHFR czy trombofilii wrodzonej? Najczęściej takie badania można wykonać na podstawie wymazu z policzka. Dlaczego? Do większości metod wykorzystywanych do rutynowej diagnostyki genetycznej (oprócz np....

Zamknij