Zbyt wysoki poziom żelaza zwiększa ryzyko marskości wątroby, cukrzycyBadaniaprenatalne.pl

Zbyt wysoki poziom żelaza zwiększa ryzyko marskości wątroby, cukrzycy i impotencji

Praktycznie każdy z nas obawia się zbyt niskiego poziomu żelaza we krwi bo grozi to anemią. A nieco większe dawki żelaza nikomu jeszcze nie zaszkodziły – takie jest ogólne przekonanie. Czy aby na pewno tak jest w rzeczywistości? Otóż, żelazo jest jednym z ważniejszych pierwiastków, koniecznym do prawidłowego utrzymania naszego organizmu.

Zarówno jego niski jak i za wysoki poziom skutkuje poważnymi konsekwencjami

U niektórych osób nadmierna ilość wchłanianego żelaza może okazać się bardzo niebezpieczna prowadząc do marskości wątroby, cukrzycy, choroby serca i nawet impotencji. Osoby te posiadają zmianę w genach, która powoduje, że w ich organizmie nadmiernie wchłania się żelazo.

Początkowo wysoki poziom żelaza nie daje żadnych objawów. Dopiero po pewny czasie ( nawet po kilku latach), kiedy jest go tak dużo, że odkłada się już w poszczególnych narządach zaczynają być dostrzegalne pierwsze objawy. Niestety nie są one na tyle charakterystyczne aby nakierować lekarza na prawidłową diagnozę. Zwykle pierwsze objawy przeładowania żelazem w organizmie zaczynają się od ogólnego osłabienia i zmęczenia, bólów brzucha i bólów stawów. Czyli są to objawy, które mogą wstępować w przebiegu różnych chorób.

A moment wystąpienia tychże objawów to już ostatni dzwonek na ustalenie przyczyny pochodzenia objawów. Bez podjęcia jakichkolwiek kroków nadmiar żelaza zacznie uszkadzać nieodwracalnie narządy prowadząc m.in. do marskości wątroby gdzie 200 krotnie rośnie ryzyko raka wątrobowokomórkowego, cukrzycy, chorób serca lub impotencji u mężczyzn.

W prawidłowych warunkach w naszym organizmie powinno znajdować się ok. 2-5 g żelaza. Pierwsze objawy niebezpiecznego przeładowania żelazem pojawiają się najczęściej kiedy zmagazynujemy 20-50 g tego pierwiastka.

Dlaczego niektórzy z nas wchłaniają więcej żelaza?

Powodów może być wiele niemniej zwiększone wchłanianie żelaza może być spowodowane chorobami genetycznym takimi jak: hemochromatoza, atransferynemia, thalassemia maior, niedokrwistość związana z chromosomem Y, wrodzony niedobór ceruloplazminemii, zespół dysmetabolicznej hepatosyderozy.

Zwiększone ilości żelaza w naszym organizmie mogą pojawić się także w wyniku licznych transfuzji krwi, dodatkowej suplementacji żelaza, stosowania zbyt dużych dawek witaminy C lub rzadziej ze spożywania nadmiaru żelaza w pożywieniu.

Hemochromatoza – co to za choroba?

Większość z nas o niej nie słyszała a jest to jedna z najczęstszych chorób genetycznych, bo nieprawidłowe zmiany w genach posiada 5-20% populacji europejskiej. U osób chorych na hemochromatozę następuje nadmierne wchłanianie żelaza i jeśli u takich osób nie wprowadzi się odpowiedniego leczenia dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia narządów.

Stąd u chorych po pewnym czasie pojawia się marskość wątroby, cukrzyca, zaburzenia rytmu serca, brązowe zabarwienie skóry czy impotencja. Choroba ta rozwija się latami i częściej występuje u mężczyzn, bo u kobiet nadmiar żelaza usuwany jest w sposób naturalny przez menstruację – niemniej kobiety również chorują na hemochromatozę.

Według danych literaturowych postawienie prawidłowej diagnozy u osób z hemochromatozą zajmuje lekarzom ok. 10 lat. Tak późne zdiagnozowanie choroby spowodowane jest głównie przez długi czas bezobjawowego przebiegu choroby oraz mało charakterystycznymi pierwszymi objawami.

Warto zdiagnozować tę chorobę jak najwcześniej ponieważ daje to możliwość szybkiego podjęcia leczenia i uchronienia się przed nieodwracalnymi uszkodzeniami narządów. Najlepsze rezultaty leczenia osiąga się w sytuacji kiedy jeszcze nie doszło do uszkodzenia narządów. A nieleczona hemochromatoza powoduje wzrost ryzyka śmierci do 60% w przeciągu 5 lat.

Jak sprawdzić czy jestem w grupie ryzyka?

W tym przypadku nie warto czekać na objawy ponieważ można znacznie wcześniej podjąć odpowiednie działania. M.in. można wykonać badania biochemiczne pod kątem poziomu następujących substancji: ferrytyny, żelaza, całkowitej zdolności wiązania żelaza (TIBC) oraz przez wyznaczenie współczynnika saturacji transferyny.

Niemniej należy pamiętać, że te parametry mogą nam wskazać wyłącznie czy w naszym organizmie nie następuje przeładowanie żelazem. Badania te nie potwierdzą że mamy do czynienia np.: z hemochromatozą.

Jednoznacznym potwierdzeniem choroby są badania genetyczne wskazujące już konkretne zmiany w genach odpowiadające za chorobę. Osoby, które posiadają nieprawidłowe geny powinny być już objęci opieką lekarza specjalisty i regularnie sprawdzać zawartość żelaza i innych parametrów w swoim organizmie.

 

REKLAMA

Przy znacznym przekroczeniu tych parametrów u chorych przeprowadza się upusty krwi, które usuwają nadmiar żelaza. Osoby chore powinny zwrócić uwagę na dietę składającą się z produktów o niższej zawartości żelaza oraz unikać stosowania wysokich dawek witaminy C (powyżej 1 g na dobę) ponieważ to wzmaga wchłanianie żelaza.

hemochromatoza


Przeczytaj również:

09/08/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT

Więcej w Artykuły eskpertów, Badania prenatalne, Badania przesiewowe, Badania w ciąży, Badania w ciąży kalendarz, Polecamy, USG w ciąży
Test NIFTY czy HARMONY
Test NIFTY czy HARMONY – który wybrać?

Aktualizacja: 23 czerwca 2017 r.  Przesiewowe badania prenatalne NIFTY i HARMONY są do siebie bardzo podobne i wiele przyszłych mam zastanawia się, które wybrać. Oba testy charakteryzuje duże bezpieczeństwo i dokładność w wykrywaniu ryzyka wystąpienia...

Zamknij