Zasiłek pogrzebowy po poronieniu

Zasiłek pogrzebowy po poronieniu

Bez względu na czas trwania ciąży, po poronieniu i zorganizowaniu pogrzebu macie prawo do odebrania zasiłku pogrzebowego. Wynosi on 4000 złotych. Do jego otrzymania konieczne jest najpierw odebranie karty martwego urodzenia ze szpitala i rejestracja dziecka w USC, a po pogrzebie – złożenie wniosku do ZUS w czasie 12 miesięcy od poronienia.

Zasiłek pogrzebowy po poronieniu – dziecko musi być zarejestrowane w USC

Po przeprowadzeniu pochówku macie możliwość starania się o zasiłek pogrzebowy. Aby jednak móc złożyć wniosek, przed pogrzebem dziecko musi zostać zarejestrowane w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wydawany jest tam akt urodzenia, na którym znajdują się jego dane, dane rodziców, a także adnotacja o urodzeniu martwym.
.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zarejestrować dziecko można jedynie po wydaniu przez szpital karty martwego urodzenia. Później zostaje ona przekazana do USC: w ciągu 1 dnia przez szpital albo w ciągu 3 dni przez rodziców. Do wydania karty martwego urodzenia trzeba znać płeć dziecka, co w niektórych przypadkach oznacza konieczność wykonania badań genetycznych płci, które umożliwiają skorzystanie z zasiłku po poronieniu.

Badanie płci po poronieniu – w wielu przypadkach potrzebne do odebrania zasiłku

.Czasami zdarza się, że lekarz może nie być w stanie ustalić płci dziecka, ponieważ do poronienia doszło zbyt wcześniej (do 16. tygodnia ciąży). Wtedy rodzice mogą wypożyczyć ze szpitala próbki od dziecka i przekazać je do prywatnego laboratorium DNA, które określi płeć na podstawie badań genetycznych. Dzięki temu rodzice poznają płeć, a szpital wyda kartę martwego urodzenia, która uprawnia do rejestracji dziecka w USC, a następnie odebrania zasiłku pogrzebowego  i przejścia na urlop macierzyński.

REKLAMA

Zasiłek pogrzebowy po poronieniu – kto, kiedy i gdzie może złożyć wniosek?

Po pogrzebie nienarodzonego dziecka możliwość złożenia wniosku o zasiłek pogrzebowy ma osoba, która była organizatorem pochówku. Wniosek składa się do 12 miesięcy od dnia poronienia (nie od dnia, w którym odbył się pogrzeb) do właściwego swojemu miejscu zamieszkania oddziałowi ZUS.
Warto pamiętać, że wypłacona kwota zasiłku zależy od tego, kto składa wniosek. Jeśli robi to członek rodziny (w tym przypadku są to rodzice, również ojczym i macocha, rodzeństwo i dziadkowie), zasiłek to 4000 złotych, bez względu na faktycznie poniesione koszty. Wniosek może złożyć również osoba, która według ustawy nie jest rodziną, czyli dalsi krewni albo np. dom pomocy społecznej, uzyskując wyłącznie koszty pogrzebu.

Zasiłek pogrzebowy po poronieniu – do wniosku dołącz niezbędne dokumenty

Składając wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego, dołącza się akt urodzenia dziecka (z adnotacją o urodzeniu martwym). ZUS wymaga również rachunków i faktur, które potwierdzają poniesione koszty pogrzebu, a także dokumentów uprawniających do odebrania świadczeń. Należy również potwierdzić pokrewieństwo z dzieckiem (najczęściej wystarczy akt z USC, na którym są dane rodziców).

Zobacz też: Poronienie a kolejna ciąża

Prawa po poronieniu – warto zdawać sobie z nich sprawę

Po wydaniu karty martwego urodzenia przez szpital macie nie prawo nie tylko do rejestracji dziecka w USC, organizacji pogrzebu i odebrania zasiłku pogrzebowego, ale również przejścia na urlop macierzyński (56 dni od dnia poronienia). Możecie także złożyć wniosek o odszkodowanie do ubezpieczyciela, jeśli wykupiliście odpowiednią polisę.

REKLAMA

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 13/10/2016, Data aktualizacji: 09/11/2021

2 odpowiedzi na “Zasiłek pogrzebowy po poronieniu”

  1. Dzień dobry, czy dobrze rozumiem, że pytanie dotyczy zasiłku pogrzebowego dla rodziny matki, która umiera przed porodem martwego dziecka?

  2. Anonim Anonim pisze:

    co ma zrobić kobieta która chce urodzić martwe dziecko a dostanie sepsę i umrze dostanie kasę ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *