Zakrzepica w połogu? Zdarza się częściej, niż myślisz!Badaniaprenatalne.pl

Zakrzepica w połogu? Zdarza się częściej, niż myślisz!

zakrzepica w połogu

Każda przyszła mama wie, że podczas ciąży rośnie ryzyko zakrzepicy, m.in. ze względu na zmiany hormonalne. Niewiele zdaje sobie jednak sprawę, że podczas połogu, czyli ok. 6-tygodniowego okresu, gdy kobiece ciało wraca do stanu sprzed ciąży, to ryzyko wcale nie maleje! Zakrzepica w połogu – co jeszcze warto wiedzieć?

Pierwszy tydzień połogu – to wtedy ryzyko zakrzepicy jest najwyższe [1]

Zaraz po narodzinach dziecka ryzyko zachorowania na zakrzepicę jest nawet wyższe niż podczas ciąży. Warto zdawać sobie z niego sprawę. Przede wszystkim dlatego, że zakrzepy niosą za sobą groźne powikłania. Jednym z nich jest zator płucny. Tymczasem ponad połowa przypadków zatorowości płucnej występuje… właśnie w połogu! [1]

Na czym polega taki zator? Na zablokowaniu lub zwężeniu tętnicy płucnej przez skrzeplinę, co zagraża życiu. Przy zatorowości płucnej najczęściej pojawiają się duszności, ból w klatce piersiowej, czasem kaszel, gorączka i inne objawy.

Ciekawy artykuł: Trombofilia wrodzona – 5 znaków, że powinnaś się przebadać

A w jaki sposób objawia się zakrzepica i na co zwrócić uwagę?

Tak naprawdę niektórzy badacze zwracają uwagę, że nawet 2/3 przypadków zakrzepicy może przebiegać bezobjawowo [2]. To oznacza, że większość chorych dowiaduje się o schorzeniu dopiero w momencie, gdy wystąpią powikłania.

U niektórych osób pojawiają się jednak objawy, których nie można lekceważyć i które powinny skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza. Zakrzepy najczęściej powstają w nogach, a wtedy mogą objawiać się bólem, obrzękiem, zaczerwieniem i/lub zasinieniem skóry, ociepleniem kończyny czy większą wrażliwością na dotyk.

trombofilia badanie w ciąży

Zakrzepica w połogu – dodatkowe czynniki ryzyka

Już sam połóg zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy i jej powikłań. Rośnie ono jednak u kobiet, które są narażone na działanie dodatkowych czynników ryzyka. Mowa m.in. o nadwadze i otyłości, paleniu papierosów, długim unieruchomieniu czy przebytym niedawno zabiegu (m.in. cięciu cesarskim).

Ważnym czynnikiem jest też obecność predyspozycji genetycznych do tworzenia zakrzepów – trombofilia wrodzona. Wiele kobiet (szczególnie tych, które wcześniej poroniły lub u których w rodzinie wystąpiła zakrzepica) wykonuje badanie w kierunku trombofilii wrodzonej jeszcze na etapie planowania ciąży. I to bardzo dobra decyzja, która pozwala zmniejszyć ryzyko zakrzepicy także w połogu.

Należy ponadto pamiętać, że czynniki te „kumulują się” – im jest ich więcej, tym zagrożenie zakrzepicą wyższe.

Jak ustrzec się zakrzepicy w połogu?

Wielu kobietom w połogu zaleca się korzystanie ze specjalnych pończoch lub rajstop uciskających, jednak należy je dobrać po konsultacji z lekarzem. Warto też – w miarę możliwości – unikać długiego przebywania w jednej pozycji, spacerować (nawet po domu), a także pamiętać o regularnym nawadnianiu.

Jeśli masz dodatkowe czynniki ryzyka (m.in. trombofilię wrodzoną, ważysz za dużo czy jesteś po cesarskim cięciu), lekarz prawdopodobnie przepisze Ci leki rozrzedzające krew. Być może potrzebne będą jedynie przez kilka dni, a może na całe 6 tygodni (lub więcej).

To może Cię zainteresować: Podróż a zakrzepica – 5 faktów, które powinnaś znać


Źródła:

[1] M. Kostrubiec, N. Niewęgłowska, P. Pruszczyk, Profilaktyka zatorowości płucnej w ciąży i połogu, „Ginekologia Polska” 2010, Tom 81, nr 1.

[2] P. Rzepecki, K. Głogowska, T. Chojnacki, Zakrzepica a nowotwór: Praktyczny poradnik dla pacjentów, http://www.onkologia.pl/assets/pdf/Poradnik_zakrzepica_a_nowotwor.pdf, dostęp: 14.09.2018.


autor: Agnieszka

zdjęcie: fancycrave/pixabay.com


Ten artykuł jest chro­niony prawa­mi autorski­mi. Niedo­puszczalne jest zwielokrot­ni­an­ie, modyfikowanie, pub­liczne odt­warzanie i / lub udostęp­ni­an­ie Ser­wisu, jego częś­ci, mate­ri­ałów w nim zamieszc­zonych i / lub ich częś­ci, za wyjątkiem przy­pad­ków wskazanych w obow­iązu­ją­cych w tym zakre­sie przepisach prawa.


Zakrzepica w połogu? Zdarza się częściej, niż myślisz!
5 Liczba ocen: 1

Przeczytaj również:

19/09/2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
test sanco
Test SANCO — genetyczny, nieinwazyjny test prenatalny wykonywany w Polsce

Test SANCO to jedyny nieinwazyjny prenatalny test genetyczny wykonywany w Polsce i posiadający certyfikat CE-IVD. Obejmuje m.in. trisomie: zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau oraz umożliwia oznaczenie Rh płodu. Test SANCO - dlaczego warto go...

Zamknij