Wynik testu PAPP-A - interpretacja, normy. Co oznacza wynik PAPP-A?Badaniaprenatalne.pl

Wynik testu PAPP-A

wynik testu PAPP-A

Wynik testu PAPP-A mówi o tym, jak duże jest prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka wady genetycznej, m.in. zespołu Downa. O nieprawidłowym rezultacie można mówić więc wtedy, gdy jest wysokie, a o prawidłowym – niskie. Wynik warto skonsultować z genetykiem, by ustalić dalsze postępowanie.

Wynik testu PAPP-A – jak interpretować?

Rezultat testu PAPP-A podawany jest więc przykładowo w formie 1:50. Oznacza to, że średnio 49 kobiet z identycznym wynikiem testu urodzi zdrowe dzieci, a 1 dziecko z wadą (np. zespołem Downa). Dla każdej z chorób parametry krwi są inne.

Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego za nieprawidłowe wyniki testu PAPP-A uznaje się te, według których ryzyko wady u dziecka wynosi minimum 1:300.

Test PAPP-A jest połączeniem badań biochemicznym (badanie stężeń białka ciążowego A – PAPP-A i wolnego beta hCG) oraz USG przezierności karkowej. Po pobraniu krwi i uzyskaniu wartości tych substancji w kobiecym organizmie, wykonywana jest na ich podstawie analiza statystyczna.

Test PAPP-A – jaka jest pewność wyniku?

Czułość testu PAPP-A wynosi ok. 90% w przypadku zespołu Downa, badanie może wykryć też większość przypadków zespołów Edwardsa, Pataua, Turnera i kilku innych wad. Warto pamiętać, że test PAPP-A jest jednak badaniem przesiewowym, a więc nie można na jego podstawie postawić diagnozy.

Statystki mówią o tym, że ok. 5% wszystkich wyników testu PAPP-A określa się jako nieprawidłowe. W wielu przypadkach dalsza diagnostyka nie wykazuje żadnych problemów, a dziecko rodzi się zdrowe.

Nieprawidłowy wynik testu PAPP-A – co robić?

Najlepiej skonsultować swój rezultat z lekarzem genetykiem. Specjalista, na podstawie wyniku testu PAPP-A oraz innych czynników (np. wieku kobiety), pomoże dobrać dalsze postępowanie. Wytłumaczy również szczegółowo, co oznacza wynik i rozwieje wątpliwości. Najczęściej kobieta z nieprawidłowym rezultatem kierowana jest na badania diagnostyczne – amniopunkcję lub biopsję kosmówki.

Może wykonać również inne badanie przesiewowetest NIFTY – którego czułość wynosi ponad 99%. Test NIFTY analizuje ryzyko najpopularniejszych wad (zespołu Downa, Edwardsa, Pataua i Turnera) oraz kilku innych aberracji chromosomowych. Test NIFTY nie zastąpi badań diagnostycznych. Może jednak pomóc w podjęciu decyzji, czy są konieczne. 

Przeczytaj artykuł eksperta: Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21


Przeczytaj również:

09/05/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj inne:
11 tydzień ciąży
Kalendarz ciąży – 11 tydzień ciąży

11 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało? Zbliżasz do końca pierwszego trymestru. Mdłości i wymioty powoli ustępują, ale są jeszcze takie dni, kiedy nie masz siły opuścić toalety. Zmagania z nudnościami opanowałaś już do...

Zamknij