Wynik testu PAPP-A - interpretacja, normy. Co oznacza wynik PAPP-A?Badaniaprenatalne.pl

Wynik testu PAPP-A

wynik testu PAPP-A

Wynik testu PAPP-A mówi o tym, jak duże jest prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka wady genetycznej, m.in. zespołu Downa. O nieprawidłowym rezultacie można mówić więc wtedy, gdy jest wysokie, a o prawidłowym – niskie. Wynik warto skonsultować z genetykiem, by ustalić dalsze postępowanie.

Wynik testu PAPP-A – jak interpretować?

Rezultat testu PAPP-A podawany jest więc przykładowo w formie 1:50. Oznacza to, że średnio 49 kobiet z identycznym wynikiem testu urodzi zdrowe dzieci, a 1 dziecko z wadą (np. zespołem Downa). Dla każdej z chorób parametry krwi są inne.

Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego za nieprawidłowe wyniki testu PAPP-A uznaje się te, według których ryzyko wady u dziecka wynosi minimum 1:300.

Test PAPP-A jest połączeniem badań biochemicznym (badanie stężeń białka ciążowego A – PAPP-A i wolnego beta hCG) oraz USG przezierności karkowej. Po pobraniu krwi i uzyskaniu wartości tych substancji w kobiecym organizmie, wykonywana jest na ich podstawie analiza statystyczna.

Test PAPP-A – jaka jest pewność wyniku?

Czułość testu PAPP-A wynosi ok. 90% w przypadku zespołu Downa, badanie może wykryć też większość przypadków zespołów Edwardsa, Pataua, Turnera i kilku innych wad. Warto pamiętać, że test PAPP-A jest jednak badaniem przesiewowym, a więc nie można na jego podstawie postawić diagnozy.

Statystki mówią o tym, że ok. 5% wszystkich wyników testu PAPP-A określa się jako nieprawidłowe. W wielu przypadkach dalsza diagnostyka nie wykazuje żadnych problemów, a dziecko rodzi się zdrowe.

Nieprawidłowy wynik testu PAPP-A – co robić?

Najlepiej skonsultować swój rezultat z lekarzem genetykiem. Specjalista, na podstawie wyniku testu PAPP-A oraz innych czynników (np. wieku kobiety), pomoże dobrać dalsze postępowanie. Wytłumaczy również szczegółowo, co oznacza wynik i rozwieje wątpliwości. Najczęściej kobieta z nieprawidłowym rezultatem kierowana jest na badania diagnostyczne – amniopunkcję lub biopsję kosmówki.

Może wykonać również inne badanie przesiewowetest NIFTY – którego czułość wynosi ponad 99%. Test NIFTY analizuje ryzyko najpopularniejszych wad (zespołu Downa, Edwardsa, Pataua i Turnera) oraz kilku innych aberracji chromosomowych. Test NIFTY nie zastąpi badań diagnostycznych. Może jednak pomóc w podjęciu decyzji, czy są konieczne. 

Przeczytaj artykuł eksperta: Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21


Wynik testu PAPP-A
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

09/05/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
wymaz z policzka czy krew
Wymaz z policzka czy krew – co jest pewniejszą próbką do badań DNA?

Zastanawiasz się nad wykonaniem nadań genetycznych, np. w kierunku genu MTHFR czy trombofilii wrodzonej? Najczęściej takie badania można wykonać na podstawie wymazu z policzka. Dlaczego? Do większości metod wykorzystywanych do rutynowej diagnostyki genetycznej (oprócz np....

Zamknij