Wodorowy test oddechowy - Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Wodorowy test oddechowy

wodorowy test oddechowy

Wodorowy test oddechowy (WTO) jest badaniem, które sprawdza odpowiedź organizmu na podane cukry, w tym cukier mleczny – laktozę. Ma on jednak pewne ograniczenia. Przede wszystkim brak prawidłowego przygotowania do badania może spowodować wynik fałszywy. Dlatego lepszą alternatywą do stwierdzenia nietolerancji laktozy jest test genetyczny, który pozwoli nie tylko ją wykryć ale też określić jej typ.

Spis treści:
Jak się wykonuje wodorowy test oddechowy?
Jak się przygotować do wodorowego testu oddechowego?
Wodorowy test oddechowy czy badanie genetyczne?

Wodorowy test oddechowy – jak się go wykonuje?

Wodorowy test oddechowy (WTO) polega na trzykrotnym pobraniu próbki wydychanego powietrza. Pierwsza próba ma miejsce przed przyjęciem roztworu laktozy, a kolejne dwie – po 60 i 120 minutach od jego podania. Nietolerancja laktozy uniemożliwia prawidłowe trawienie podanego cukru, więc dochodzi do jego fermentacji. To wtedy wydziela się wodór, którego obecność w wydychanym powietrzu najczęściej świadczy o schorzeniu.

Chociaż badanie nie jest inwazyjne, wymaga czasu spędzonego w przychodni, co jest niekomfortowe nie tylko dla małych dzieci. Dla osób z nietolerancją te 2 godziny mogą oznaczać pojawienie się nieprzyjemnych dolegliwości po podaniu roztworu laktozy – m.in. bóli brzucha, wzdęć, gazów czy biegunki.

Wodorowy test oddechowy (WTO) – jak się przygotować?

Wodorowy test oddechowy wymaga specjalnego przygotowania. Jest to bardzo ważne, ponieważ niezachowanie zasad może skutkować fałszywym rezultatem. Cztery tygodnie przed badaniem pacjent nie może stosować antybiotyków ani realizować następujących badań: kolonoskopia, radiografia i ileostomia. Jeden tydzień przed wodorowym testem oddechowym (WTO) nie może używać też lekarstw przeciwbólowych i przeciwzapalnych, nawet popularnego paracetamolu czy Ibuprofenu.

Dzień przed wykonaniem badania pacjent powinien zachować lekkostrawną dietę oraz nie może również żuć gumy. Wodorowy test oddechowy wykonuje się minimum 12 godzin od ostatniego posiłku.

Wodorowy test oddechowy (WTO) czy badanie genetyczne?

Aż 37% Polaków nie trawi cukru mlecznego – laktozy. Nieprzyjemne objawy po zjedzeniu produktów z laktozą (głównie mleka i jego przetworów, ale nie tylko, bo laktozę znajdziemy też w słodyczach, wędlinie czy mięsie) świadczą więc najprawdopodobniej o nietolerancji tego składnika. Żeby postawić diagnozę, a dodatkowo poznać przyczynę problemu, warto przeprowadzić prosty test genetyczny. Najczęściej bowiem nietolerancja laktozy jest spowodowana właśnie zmianami w naszych genach.

nietolerancja laktozy

Badanie DNA umożliwia sprawdzenie, czy nietolerancja laktozy, która wystąpiła u pacjenta jest spowodowana jego uwarunkowaniami genetycznymi, czy też może świadczyć o innej chorobie. Zdarza się tak, że nietolerancja laktozy jest spowodowana innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak celiakia czy chociażby zapalenie w obrębie układu pokarmowego. W takiej sytuacji wyleczenie choroby podstawowej spowoduje też wyleczenie nietolerancji laktozy.

Takie badanie jest proste i nie wymaga podawania laktozy ani przygotowania – a więc pozwala ustrzec się nieprzyjemnych objawów. Co więcej, jest też szybkie, a próbki pobrać można w domu, bez wychodzenia do przychodni. Nigdy nie może dać też wyniku fałszywego.

Zobacz też:  Nietolerancja laktozy w ciąży

 


Wodorowy test oddechowy
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

12/05/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
wymaz z policzka czy krew
Wymaz z policzka czy krew – co jest pewniejszą próbką do badań DNA?

Zastanawiasz się nad wykonaniem nadań genetycznych, np. w kierunku genu MTHFR czy trombofilii wrodzonej? Najczęściej takie badania można wykonać na podstawie wymazu z policzka. Dlaczego? Do większości metod wykorzystywanych do rutynowej diagnostyki genetycznej (oprócz np....

Zamknij