Waga w ciąży. Jak zmienia się waga w czasie ciąży?Badaniaprenatalne.pl

Waga w ciąży – jak się zmienia?

waga w ciąży

Naturalnym jest, że w czasie ciąży kobieta przybiera na wadze. Nie oznacza to bynajmniej, że przyrost masy ciała musi być bardzo duży. Należy stale kontrolować swoją wagę w ciąży i tym samym utrzymywać ją na określonym poziomie. Dzięki temu będziesz się czuła dobrze w ciąży, Twoje dziecko będzie się prawidłowo rozwijało, a po porodzie szybko odzyskasz dawną sylwetkę.

Ważne jest, aby przyrost wagi w czasie ciąży był równomierny. Uważa się, że powinien on wynosić od 12-15 kilogramów. Z kolei w przypadku ciąży bliźniaczej nie więcej jak 20 kilogramów. W pierwszym trymetrze trwania ciąży powinnaś zauważyć tylko delikatną zmianę wagi (około 2 kg). Nie martw się jeśli jednak zamiast tego schudniesz. Jeśli borykasz się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, męczą Cię wymioty oraz nudności zapewne zamiast przytyć schudniesz.

Drugi trymestr wiąże się już z trochę większym przyrostem wagi w ciąży Twojego ciała. Dziecko rośnie a wraz z nim powiększa się także Twój brzuch. Możesz spodziewać się dodatkowego 0,5 kilograma w każdym kolejnym tygodniu. Łącznie daje to 6-7 kilogramów. Podobne tempo przyrostu wagi zauważysz w ostatnim trymetrze ciąży. Warto jednak wiedzieć, że pod koniec ciąży przestajesz przybierać na wadze. Często nawet odnotowuje się w tym okresie spadek masy ciała.

Waga w ciąży – przyrost

To tak naprawdę jest sprawą indywidualną. Uzależnione jest to zarówno od uwarunkowań genetycznych jak i również od Twojej wagi przed ciążą oraz tego w jaki sposób odżywiasz się. Opracowania naukowe podają idealny przyrost wagi w ciąży jak poniżej:

  • 13-15 tydzień – 3 x 250g = 750g
  • 16-18 tydzień – 3 x 300g = 900g
  • 19-22 tydzień – 4 x 350g = 1400g
  • 23-24 tydzień – 2 x 400g = 800g
  • 25-26 tydzień – 2 x 450g = 900g
  • 27-38 tydzień – 12 x 500g = 6000g
  • 39 tydzień – 1 x 250g = 250g

.
Źródło: „Będziemy Rodzicami” Barbara Nees-Deleval

„Jedzenie za dwóch” w czasie ciąży to mit, który niestety pokutuje w społeczeństwie. Im mniej przytyjesz w czasie ciąży tym lepiej dla Ciebie oraz dziecka. Nie oznacza to bynajmniej, że powinnaś się odchudzać. W pierwszym trymestrze potrzebujesz takiej samej liczby kalorii jak przed rozpoczęciem ciąży (około 2000). W późnym etapie wrasta ono zaledwie o 300 kalorii. Nie jest to więc zbyt duża różnica.

Zobacz też: Jak odżywiać się w czasie ciąży – co jeść, a czego unikać?


Przeczytaj również:

14/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT

Więcej w Artykuły eskpertów, Badania prenatalne, Badania przesiewowe, Badania w ciąży, Badania w ciąży kalendarz, Polecamy, USG w ciąży
Test NIFTY czy HARMONY
Test NIFTY czy HARMONY – który wybrać?

Aktualizacja: 23 czerwca 2017 r.  Przesiewowe badania prenatalne NIFTY i HARMONY są do siebie bardzo podobne i wiele przyszłych mam zastanawia się, które wybrać. Oba testy charakteryzuje duże bezpieczeństwo i dokładność w wykrywaniu ryzyka wystąpienia...

Zamknij