Uznanie ojcostwa w ciąży - jak to wygląda w praktyceBadaniaprenatalne.pl

Uznanie ojcostwa w ciąży

uznanie ojcostwa w ciąży

Gdy rodzice dziecka nie są małżeństwem, mężczyzna ma możliwość uznania go jeszcze zanim się urodzi. Konieczne jest wtedy złożenie stosownego oświadczenia (zwykle w Urzędzie Stanu Cywilnego) oraz potwierdzenie go przez matkę. Jeśli mężczyzna uzna dziecko w ten sposób, będzie jego ojcem prawnym. Przy niepewnej sytuacji można zlecić badanie DNA – jeszcze w ciąży.

Uznanie ojcostwa w ciąży – co oznacza?

Za uznanie dziecka uważa się oświadczenie złożone przez mężczyznę, że jest jego ojcem. Gdy potwierdzi to oświadczenie matka, mężczyzna zostaje uznany za prawnego ojca dziecka. Oznacza to, że posiada nad nim władzę rodzicielską, może również z nim m.in. współdziedziczyć. Z uznaniem dziecka związane są także wszelkie obowiązki względem niego i dbanie o nie na wszystkich płaszczyznach. Jeśli mężczyzna uzna dziecko w ciąży, po narodzinach będzie wpisany do aktu urodzenia.

Uznanie ojcostwa w ciąży – na czym polega?

Polega na złożeniu konkretnego oświadczenia przez mężczyznę i potwierdzenia go przez matkę przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego, konsulem (w przypadku mieszkania za granicą) lub sądem opiekuńczym. Oświadczenie mężczyzny polega na stwierdzeniu, że jest jego ojcem, a więc je uznaje, a kobiety – na potwierdzeniu i wyrażeniu zgody na ten stan rzeczy. Takie oświadczenia mogą być złożone jednocześnie lub nie – matka ma 3 miesiące na wypełnienie formalności.

Po złożeniu oświadczeń w USC sporządza się akt uznania dziecka nienarodzonego. Zawiera on dane matki, mężczyzny uznającego dziecko oraz nazwisko, jakie dostanie dziecko po urodzeniu. Do USC należy przynieść dowody tożsamości, oświadczenie lekarskie na temat ciąży, a także dokumenty, które potwierdzają stan cywilny matki. Jeśli kobieta jest panną, musi to być jej akt urodzenia, a jeśli jest po rozwodzie, w separacji lub gdy jej mąż nie żyje – odpowiednie dokumenty, które to poświadczają.

Uznanie ojcostwa w ciąży – test na ojcostwo

Przy niepewnej sytuacji można wykonać test na ojcostwo, który ułatwi podjęcie decyzji. Wynik badania na ojcostwo w ciąży jest tak samo pewny, jak ten wykonywany po narodzinach dziecka. Próbki pobiera się na dwa sposoby: izolując je z krwi matki albo w czasie badań prenatalnych. Realizacja takiego testu daje pewność i pozwala uzyskać spokój, w jednoznaczny sposób potwierdzając lub wykluczając ojcostwo.

REKLAMA

 


Uznanie ojcostwa w ciąży
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

07/11/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy