Ustalenie ojcostwa - badania DNA - rodzaje, przebieg, pewność wynikuBadaniaprenatalne.pl

Test na ustalenie ojcostwa

ustalenie ojcostwa

Aktualizacja: 25 listopada 2016 r. 

Obecnie najskuteczniejszym sposobem na pewne ustalenie ojcostwa, uznawanym przez sądy, jest test na ojcostwo oparty o analizę DNA. Daje on stuprocentową pewność w przypadku wykluczenia ojcostwa lub potwierdza je z prawdopodobieństwem wynoszącym ponad 99,9999%. Badanie jest przy tym bezbolesne, nieinwazyjne i można je wykonać już w drugiej dobie życia, a wynik dostępny jest nawet w ciągu kilku dni roboczych. 

Standardowo do testu na ustalenie ojcostwa wykorzystuje się wymazy z wewnętrznej strony policzka. Pobiera się je za pomocą specjalnych patyczków, tzw. wymazówek. Wymazy zawierają komórki nabłonka, z których izoluje się DNA, a następnie poddaje analizie.

Ponieważ każdy z nas dziedziczy połowę materiału genetycznego od matki, a połowę od ojca, jego porównanie pozwala określić stopień biologicznego pokrewieństwa między danym mężczyzną i dzieckiem.

W sytuacji, gdy nie ma możliwości pobrania wymazu, można włączyć do badania próbki niestandardowe, tzw. mikroślady. Innymi słowy są to wszystkie przedmioty, które mogą zawierać DNA uczestnika badania. Zalicza się tu między innymi plamy krwi, szczoteczki do zębów, golarki, gryzaki dziecięce czy niedopałki papierosów.

Dzięki temu, że do badania można włączyć tego typu materiały, testy na ojcostwo da się przeprowadzić nawet po śmierci danej osoby. W tym miejscu warto zaznaczyć, że każda próbka materiału genetycznego, niezależnie czy jest nią wymaz z policzka czy niedopałek papierosa jest tak samo dobra i pozwala na pewne ustalenie ojcostwa.

Jeżeli nie można włączyć do badania mikrośladów od domniemanego ojca, wówczas można skorzystać z pośrednich metod. Przykładowo poprzez włączenie do badania osób blisko z nim spokrewnionych. Określa się wtedy stopień pokrewieństwa między dzieckiem i uczestnikami badania, a jego wykluczenie pozwala pośrednio stwierdzić, że dany mężczyzna nie jest ojcem dziecka.

Test na ojcostwo najlepiej wykonać na podstawie 24 markerów DNA

Analiza 16 markerów genetycznych (odcinków DNA), przeważnie wystarcza do uzyskania zadowalającego wyniku. Nie jest tak jednak nie w sytuacji, kiedy jedynymi uczestnikami badania na ustalenie ojcostwa jest dziecko i jego domniemany ojciec.

Wówczas laboratorium może uzyskać wynik, który nie będzie spełniał zaleceń Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii, czyli wykluczał ojcostwa na 100% bądź potwierdzał je z prawdopodobieństwem większym niż 99,9999%.

Wtedy laboratorium włączyć matkę dziecka jako kolejnego uczestnika testu, a co za tym idzie, pobrać od niej próbki do testu, albo poszerzyć analizę o kolejne markery, tak aby było ich 24.

Test na ojcostwo często wykonywany jest dla własnej wiedzy

Pozwala wtedy na zachowanie dużej dyskrecji. Wymazy można pobrać nie tylko w placówce medycznej, ale i samodzielnie w domu. Robi się to za pomocą specjalnego, wcześniej zamówionego zestawu. Poza wymazówkami zawiera on między innymi szczegółową instrukcję i kopertę zwrotną, w której odsyła się próbki do laboratorium.

Nawet kilkudniowy transport zwykle nie wpływa na ich jakość, stąd możliwe jest zlecenie badania również wtedy, gdy przebywamy za granicą. Wynik może być dostarczony w dowolnej, wcześniej ustalonej formie – telefonicznie, mailowo lub w dyskretnej przesyłce pocztowej.

Test na ojcostwo może być dowodem w sądzie

Wówczas konieczne jest zachowanie formalnej procedury, która daje pewność, że próbki zostały pobrane od właściwych osób. Pobranie odbywa się wtedy w placówce medycznej, w obecności świadków i lekarza bądź diagnosty wyznaczonych przez biegłego sądowego.

Ponadto do wyniku zostaje dołączona ekspertyza. W badaniu konieczny jest udział matki, ponieważ równocześnie ustala się macierzyństwo. Po co? Aby wykluczyć ewentualność zamiany dziecka w szpitalu po narodzinach.

Warto mieć na uwadze, że wynik badania przeprowadzonego dla celów prywatnych, może posłużyć jako dowód wstępny w sprawie, a czasami zdarza się, że jest wystarczający (zwłaszcza w sytuacji, gdy zgadzają się z nim obie strony).

Zobacz też: Tego nie wiedziałaś o testach na ojcostwo

Czy testy na ustalenie ojcostwa są ogólnodostępne?

Testy na ojcostwo mogą zostać zlecone przez osobę pełnoletnią i nie jest w tym celu potrzebne skierowanie. Natomiast test z zachowaniem formalnej procedury może zlecić zarówno osoba prywatna jak i również sąd.

W tym drugim przypadku, do sądu należy decyzja o tym, która strona i w jakiej części opłaci badanie. W pozostałych przypadkach test w całości opłaca osoba zlecająca jego wykonanie. Z uwagi na fakt, iż nie jest to badanie typowo diagnostyczne, nie jest refundowane.

Cena kształtuje się w granicach 500 – 2000 zł i zależy przede wszystkim od rodzaju (testy z zachowaniem procedury sądowej oraz testy w oparciu o mikroślady są droższe od testów dla celów prywatnych) i od ilości uczestników. W zależności od oferty laboratorium, płatność może zostać rozłożona na raty.

Gdzie wykonać test na ustalenie ojcostwa?

Wybierając laboratorium, warto zwrócić uwagę nie tylko na certyfikaty potwierdzające jakość jego usług, ale także na ilość markerów DNA poddawanych analizie. Zwykle już 16 markerów pozwala uzyskać pewny wynik.

Jednak gdy w badaniu uczestniczy tylko ojciec i dziecko, warto skorzystać z analizy poszerzonej do 24  markerów.

Warto upewnić się też, co dokładnie zawiera cena testu – czy nie okaże się, że trzeba będzie dodatkowo zapłacić za przesyłkę czy za ponowne pobranie próbek jeśli zajdzie taka konieczność, a także, czy w cenę wliczone są konsultacje


Zobacz film: Jak wygląda test na ojcostwo?

REKLAMA



badania DNA na ojcostwo
, badanie DNA na ojcostwo, test DNA na ojcostwo, testy DNA na ojcostwo, badanie na ojcostwo, gdzie zrobić test na ojcostwo, gdzie zrobić badanie ojcostwa, profil genetyczny, profile genetyczneprywatny test na ojcostwo, sądowy test na ojcostwo, tani test na ojcostwo, tanie testy na ojcostwo, test na ojcostwo w aptece, testy na ojcostwo, wysyłkowy test na ojcostwo, tani test ojcostwa, test na ojcostwo przez Internet, wynik testu na ojcostwo, ile kosztuje badanie ojcostwa, ile kosztuje test na ojcostwo, ile kosztuje ustalenie ojcostwa, badanie na ojcostwo cena, test na ojcostwo cenatest ojcostwa cenacena testu na ojcostwokoszt testu na ojcostwo, koszt ustalenia ojcostwa, test DNA na ojcostwo, testy ojcostwa cena, ojcostwo na podstawie grup krwi, czy można sfałszować wynik badania, test na ojcostwo za darmo, test na ojcostwo, bezpłatny test na ojcostwo, wynik testu ojcostwa, test na ojcostwo w aptece,  czy można zmusić do testu na ojcostwotesty na ojcostwo prawo

Przeczytaj również:

14/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT

Więcej w Artykuły eskpertów, Badania prenatalne, Badania przesiewowe, Badania w ciąży, Badania w ciąży kalendarz, Polecamy, USG w ciąży
Test NIFTY czy HARMONY
Test NIFTY czy HARMONY – który wybrać?

Aktualizacja: 23 czerwca 2017 r.  Przesiewowe badania prenatalne NIFTY i HARMONY są do siebie bardzo podobne i wiele przyszłych mam zastanawia się, które wybrać. Oba testy charakteryzuje duże bezpieczeństwo i dokładność w wykrywaniu ryzyka wystąpienia...

Zamknij