Ustalenie ojcostwa - jak ustalić ojcostwo w ciąży i po narodzinach?Badaniaprenatalne.pl

Ustalenie ojcostwa krok po kroku

Ustalenie ojcostwa

Test na ustalenie ojcostwa może być realizowany prywatnie (po narodzinach dziecka lub w ciąży) albo do celów sądowych. Jest to obecnie najpewniejsza metoda potwierdzenia lub wykluczenia ojcostwa, a wynik zawsze jest jednoznaczny – niezależnie od rodzaju testu czy rodzaju próbek (mikroślady, wymazy z policzka, krew).

Ustalenie ojcostwa – na czym polega test?

Wykonanie tego testu polega na pobraniu próbek DNA osób badanych (dziecko, mężczyzna, ewentualnie matka), ustaleniu ich profili genetycznych oraz porównaniu tych profili, by wykluczyć lub potwierdzić ojcostwo. Rodzaj pobieranych próbek zależy od rodzaju testu i mogą to być mikroślady (czyli np. zużyta guma do żucia, paznokcie ze skórkami), wymazy z policzka lub krew. W testach na ojcostwo w ciąży używane są dodatkowo fragmenty kosmówki lub płyn owodniowy.

REKLAMA

Ustalenie ojcostwa – kiedy wykonać test?

Taki test można wykonać zarówno dla własnej wiedzy, jak i po to, by jego wynik wykorzystać w sądzie. Dla własnej wiedzy realizowane są testy prywatne, zarówno w ciąży, jak i po narodzinach dziecka. Umożliwiają one zyskanie pewności, co jest niezbędne np. w sytuacji uznania ojcostwa. Mogą być one realizowane anonimowo. Do testu na ojcostwo po narodzinach próbki pobrać można samodzielnie w domu, mogą być one dowolne. Test do celów sądowych realizowany jest natomiast zgodnie ze specjalną procedurą, a jego wynik jest najważniejszym dowodem dla sądu np. w sprawach o ustalenie ojcostwa.

Ustalenie ojcostwa – o czym informuje wynik testu DNA?

Rezultat testu DNA na ustalenie ojcostwa informuje o tym, czy badany mężczyzna jest biologicznym ojcem badanego dziecka. Wynik zawsze jest całkowicie pewny i jednoznaczny, co pozwala na wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa w sposób wiarygodny. Jest to możliwe, ponieważ do badania używa się profili DNA. Są one unikatowe dla każdego, a ponadto dziedziczone po rodzicach, ustalone już w życiu płodowym i niezmienne przez cały czas. Dzięki temu rezultat jest pewny nawet w ciąży, a tylko jedno badanie wystarczy, by zyskać pewność na zawsze.


 

Zobacz film: Z jakich próbek DNA można zrobić badanie ojcostwa?

REKLAMA
 


Ustalenie ojcostwa krok po kroku
5 Liczba ocen: 3

Przeczytaj również:

07/11/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

POLECAMY

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA