Trioxal a ciąża - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Trioxal a ciąża

Zrobiłam test ciążowy i wynik okazał się pozytywny. W dniach 18.01.-25.01 brałam tabletki Trioxal, natomiast do zapłodnienia doszło najprawdopodobniej 22-23.01 a więc w trakcie zażywania tabletek. Ostatnia miesiączka wystąpiła 10.01.Ponieważ przeczytałam że lek ten jest niebezpieczny dla płodu to czy i kiedy można zrobić jakieś badania czy nie wpłynęło to negatywnie na dziecko?

Magda


Agnieszka Kurczuk-PowolnyODPOWIEDŹ LEKARZA

Specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny

 
Szanowna Pani,

Itrakonazol czyli substancja chemiczna zawarta w preparacie Trioxal, jest bardzo szkodliwy dla rozwijającego się zarodka lub płodu i podczas jego przyjmowania producent zaleca stosowanie bardzo skutecznej antykoncepcji.

W badaniach na zwierzętach wykazano, że itrakonazol powoduje poronienia, obumarcia ciąży i wady wrodzone. Oczywiście, nie były prowadzone badania na kobietach w ciąży. Jeśli doszło do ciąży w trakcie przyjmowania itrakonazolu, warto wykonać USG około 6 tygodni od ostatniej miesiączki, by stwierdzić, czy zarodek w ogóle się rozwija.

Ewentualne kolejne USG powinny być wykonane około 12 tygodnia ciąży  i około 20 tygodnia ciąży. Oprócz badań USG, które powinny być wykonywane na dobrym sprzęcie i przez bardzo dobrego specjalistę, nie ma praktycznie innej możliwości wykrycia ewentualnych uszkodzeń, spowodowanych tym lekiem.

Z poważaniem,
lek. Agnieszka Kurczuk-Powolny


Przeczytaj również:

16/06/2015

2 odpowiedzi na “Trioxal a ciąża”

  1. Ewa napisał(a):

    Planujemy dziecko, ginekolog przepisał żonie trioxal i zapewnił, że spokojnie możemy się starać o dziecko. Czytaliśmy jednak różne opinie na ten temat i mamy wątpliwości, gdzie leży racja. Obawiamy się ewentualnych powikłań. Kiedy ewentualnie po kuracji możemy podjąć bezpiecznie próbę?

    • badaniaprenatalne.pl napisał(a):

      Na ulotce jest napisane “Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży, z wyjątkiem przypadków zagrożenia życia, gdy w ocenie lekarza korzyści dla matki przeważają nad niebezpieczeństwem dla płodu. Tylko lekarz może ocenić stosunek korzyści do ryzyka w Twoim przypadku”. Może warto skonsultować się z innym lekarzem jeśli mają Państwo wątpliwości?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj inne:
Badanie przesiewowe niemowląt
Badanie przesiewowe niemowląt – co musisz o nim wiedzieć?

Aktualizacja 27 września 2017 r. Tuż po narodzinach Twoje dziecko przejdzie serię badań przesiewowych. Wykonuje się je w całej Polsce, a ich koszt pokrywa Ministerstwo Zdrowia. Badania te są bardzo ważnym elementem profilaktyki, ponieważ pozwalają...

Zamknij