Trioxal a ciąża - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Trioxal a ciąża

Zrobiłam test ciążowy i wynik okazał się pozytywny. W dniach 18.01.-25.01 brałam tabletki Trioxal, natomiast do zapłodnienia doszło najprawdopodobniej 22-23.01 a więc w trakcie zażywania tabletek. Ostatnia miesiączka wystąpiła 10.01.Ponieważ przeczytałam że lek ten jest niebezpieczny dla płodu to czy i kiedy można zrobić jakieś badania czy nie wpłynęło to negatywnie na dziecko?

Magda


Agnieszka Kurczuk-PowolnyODPOWIEDŹ LEKARZA

Specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny

 
Szanowna Pani,

Itrakonazol czyli substancja chemiczna zawarta w preparacie Trioxal, jest bardzo szkodliwy dla rozwijającego się zarodka lub płodu i podczas jego przyjmowania producent zaleca stosowanie bardzo skutecznej antykoncepcji.

W badaniach na zwierzętach wykazano, że itrakonazol powoduje poronienia, obumarcia ciąży i wady wrodzone. Oczywiście, nie były prowadzone badania na kobietach w ciąży. Jeśli doszło do ciąży w trakcie przyjmowania itrakonazolu, warto wykonać USG około 6 tygodni od ostatniej miesiączki, by stwierdzić, czy zarodek w ogóle się rozwija.

Ewentualne kolejne USG powinny być wykonane około 12 tygodnia ciąży  i około 20 tygodnia ciąży. Oprócz badań USG, które powinny być wykonywane na dobrym sprzęcie i przez bardzo dobrego specjalistę, nie ma praktycznie innej możliwości wykrycia ewentualnych uszkodzeń, spowodowanych tym lekiem.

Z poważaniem,
lek. Agnieszka Kurczuk-Powolny


Trioxal a ciąża
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

16/06/2015

2 odpowiedzi na “Trioxal a ciąża”

  1. Ewa napisał(a):

    Planujemy dziecko, ginekolog przepisał żonie trioxal i zapewnił, że spokojnie możemy się starać o dziecko. Czytaliśmy jednak różne opinie na ten temat i mamy wątpliwości, gdzie leży racja. Obawiamy się ewentualnych powikłań. Kiedy ewentualnie po kuracji możemy podjąć bezpiecznie próbę?

    • badaniaprenatalne.pl napisał(a):

      Na ulotce jest napisane “Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży, z wyjątkiem przypadków zagrożenia życia, gdy w ocenie lekarza korzyści dla matki przeważają nad niebezpieczeństwem dla płodu. Tylko lekarz może ocenić stosunek korzyści do ryzyka w Twoim przypadku”. Może warto skonsultować się z innym lekarzem jeśli mają Państwo wątpliwości?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
15 października – Dzień Dziecka Utraconego
15 października – Dzień Dziecka Utraconego

Już od 1988 roku na świecie i 2004 roku w Polsce 15 października obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. To moment pamięci o wszystkich najmłodszych zmarłych i okazja do refleksji na temat problemów ich rodzin. Skąd ta...

Zamknij