Co bada i jak wygląda test podwójny w ciąży? Badaniaprenatalne.pl
badanie prenatalne NIFTY
test nifty pro

Co bada i jak wygląda test podwójny w ciąży?

test podwójny

Aktualizacja: 31.10.2016 r.

Test podwójny, zwany inaczej testem PAPP-A, zalicza się do grupy tzw. nieinwazyjnych testów prenatalnych (przesiewowych). Z jednej strony stanowią one całkowicie bezpieczną i niezagrażającą zdrowiu oraz życiu metodę badania, z drugiej pozwalają na ocenę ryzyka wystąpienia choroby u dziecka. Dokładność testu PAPP-A ocenia się na ok. 90%.

Jak wygląda to badanie?
Kiedy wykonać to badanie?
Skuteczność testu podwójnego
Co oznacza wynik?

Co bada i jak wygląda test podwójny?

W teście podwójnym bada się stężenia dwóch substancji: białka PAPP-A i beta-HCG (wolnej beta gonadotropiny kosmówkowej). Biochemiczna analiza krwi jest ponadto połączona z oceną przezierności fałdu karkowego. Test podwójny służy do określenia ryzyka rozwoju trzech najczęściej występujących wad rozwojowych u dzieci, tj. zespołu Downa (trisomia chromosomu 21), zespołu Edwardsa (trisomia chromosomu 18) oraz zespołu Patau (trisomia chromosomu 13).

Za niskie stężenie białka PAPP-A oraz za wysokie beta-HCG i przezierności karkowej może sugerować obecność zespołu Downa. Natomiast za niskie stężenie białka PAPP-A i beta-HCG oraz zbyt duża przezierność karkowa mogą świadczyć o zespole Edwardsa bądź zespole Patau.

Test podwójny – kiedy się go wykonuje?

Test podwójny znajdzie zastosowanie między 11. a 14. tygodniem ciąży [1]. Dlatego tak ważne jest dokładne ustalenie momentu, w którym doszło do poczęcia, zanim takie badanie zostanie zlecone pacjentce. Standardowo test podwójny opiera się na analizie niewielkiej próbki krwi żylnej pobranej od przyszłej matki i nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań przed jej pozyskaniem.

Przeczytaj też: Badania prenatalne. Dlaczego warto wiedzieć wcześniej?

Test podwójny nie jest badaniem obowiązkowym, wykonywanym standardowo u wszystkich ciężarnych kobiet. Szczególnie zaleca się je matkom, które zdecydowały się na macierzyństwo nieco później, bo po 35. roku życia. I choć w tym wieku ryzyko urodzenia chorego dziecka rzeczywiście wzrasta, to nie jest jednak regułą. Statystyki pokazują, że aż 70% dzieci z zespołem Downa zostało urodzonych przez kobiety mające mniej niż 35 lat.

Czy test podwójny jest skuteczny?

Dokładność testu podwójnego jak na metodę przesiewową jest dość wysoka. Ocenia się ją na ok. 90%. Oznacza to, że u 9 na 10 przebadanych tą metodą płodów udaje się potem stwierdzić jakąś wadę genetyczną.

Kiedy mamy do czynienia z dodatnim wynikiem testu podwójnego?

O dodatnim wyniku testu podwójnego mówi się w sytuacji, gdy ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną wynosi więcej niż 1:300. Taki rezultat wskazuje, że 1 na 300 przebadanych kobiet będzie miała chore dziecko.

Zobacz: Kalendarz badań w ciąży


[1] http://higherschoolspulse.com/api/files/view/32631.pdf


Data publikacji: 31/07/2015, Data aktualizacji: 09/01/2018

2 odpowiedzi na “Co bada i jak wygląda test podwójny w ciąży?”

  1. Paula pisze:

    “Test podwójny znajdzie zastosowanie między 14 a 16 tygodniem ciąży.” wedle mojej wiedzy między 11 a 14

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Nifty pro REKLAMA

Badania prenatalne

POLECAMY

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Skip to content