Jakie są przeciwwskazania do wykonania badania NIFTY?

Jakie są przeciwwskazania do wykonania badania NIFTY?

Test NIFTY należy do grupy badań nieinwazyjnych, których wykonanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla zdrowia matki i dziecka. Niewątpliwie autem wykonania testu jest fakt, że można go wykonać w sytuacji, gdy ciąża jest zagrożona (np. z powodu przodującego łożyska, ryzyka poronienia, zakażenia wirusem HIV, HBV, itp.).

Test NIFTY może wykonać niemal każda kobieta w ciąży, niemniej jednak istnieją pewne przeciwwskazania, uniemożliwiające ciężarnym wykonanie tego właśnie testu.

Kiedy nie zaleca się wykonania badania NIFTY

Podstawowym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest wczesny etap ciąży, ponieważ badanie zaleca się wykonać po ukończonym 12 tygodniu ciąży. Jest to uwarunkowane sposobem, w jaki test zostaje przeprowadzony. Polega on mianowicie na wyizolowaniu wolnego DNA dziecka – tzw. cffDNA – z krwioobiegu matki. Przed ukończeniem 12 tygodnia ciąży poziom tego DNA jest jeszcze zbyt niski, co może uniemożliwiać przeprowadzenie dokładnej analizy, a w konsekwencji uzyskać wynik.

Innymi istotnymi czynnikami stanowiącymi przeciwwskazanie do wykonania testu są:

  • Transfuzja krwi wykonana na 6 miesięcy przed zajściem w ciążę
  • Przeszczep narządów
  • Terapia komórkami macierzystymi
  • Nosicielstwo mutacji chromosomowych (aneuploidii chromosomalnej, chimerii chromosomowej, mikroduplikacji oraz mikrodelecji chromosomowych).

Test NIFTY a ciąża mnoga

Jeszcze do niedawna uważano, że ciąża mnoga stanowi całkowite przeciwwskazanie do wykonania testu NIFTY. Narzędzia jakie daje nam współczesna biotechnologia i genetyka przyczyniły się do tego, że realizacja badania prenatalnego NIFTY u kobiet będących w ciąży z więcej niż jednym dzieckiem jest obecnie jak najbardziej możliwa. Skuteczność takiego badania jest tak samo wysoka, jak wtedy, gdy wykonuje się je na ciąży pojedynczej i wynosi aż 99 %.

Należy jednak pamiętać, że wiąże się to z pewnymi ograniczeniami. Ryzyko wystąpienia którejkolwiek z trisomii zostanie określone dla całej ciąży, nie zaś dla konkretnego płodu. W tym przypadku nie istnieje także możliwość ustalenia płci. Co więcej testy realizowane na ciążach mnogich nie podlegają ubezpieczeniu na wypadek błędnego wyniku.

Inne badania prenatalne o wysokiej czułości

Badanie NIFTY należy do badań NIPT (ang. Non Invasive Prenatal Testing), jednak to nie jedyne badanie tego typu. W Polsce dostępny jest również test SANCO, które wykonuje się po 10 tygodniu ciąży. 

SANCO to jedyny wykonywany w Polsce genetyczny test prenatalny z certyfikatem CEIVD. Wykonywany jest w Polsce, w laboratorium w Warszawie. Charakteryzuje się dużą czułością i swoistością wynoszącą ponad 99% i występuje w dwóch wersjach – podstawowej i w wersji plus. Pozwala także oznaczyć Rh płodu i określić ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego. Czytaj więcej

Aktualizacja: 30 października 2018 r.


 

Jakie są przeciwwskazania do wykonania badania NIFTY?
5 Liczba ocen: 2

Przeczytaj również:

16/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

POLECAMY

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA