Jakie są przeciwwskazania do wykonania badania NIFTY Pro? NIPT

Jakie są przeciwwskazania do wykonania badania NIFTY Pro?

Ubezpieczenie testu NIFTY Pro

Test NIFTY Pro należy do grupy nieinwazyjnych badań prenatalnych, których wykonanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla zdrowia matki i dziecka. Niewątpliwie autem wykonania testu jest fakt, że można go wykonać w sytuacji, gdy ciąża jest zagrożona (np. z powodu przodującego łożyska, ryzyka poronienia, zakażenia wirusem HIV, HBV, itp.). Test NIFTY Pro może wykonać niemal każda kobieta w ciąży, niemniej jednak istnieją pewne przeciwwskazania, uniemożliwiające ciężarnym wykonanie tego właśnie testu.

Kiedy nie zaleca się wykonania badania NIFTY Pro?

test nifty pro nowa wersja testu niftyPodstawowym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest wczesny etap ciąży, ponieważ badanie zaleca się wykonać po ukończonym 10 tygodniu ciąży. Jest to uwarunkowane sposobem, w jaki test zostaje przeprowadzony. Polega on mianowicie na wyizolowaniu wolnego DNA dziecka – tzw. cffDNA – z krwioobiegu matki. Przed ukończeniem 10 tygodnia ciąży poziom tego DNA jest jeszcze zbyt niski, co może uniemożliwiać przeprowadzenie dokładnej analizy, a w konsekwencji uzyskać wynik.

Innymi istotnymi czynnikami stanowiącymi przeciwwskazanie do wykonania testu NIFTY są:

  • Transfuzja krwi wykonana na 6 miesięcy przed zajściem w ciążę
  • Przeszczep narządów
  • Terapia komórkami macierzystymi
  • Nosicielstwo mutacji chromosomowych (aneuploidii chromosomalnej, chimerii chromosomowej, mikroduplikacji oraz mikrodelecji chromosomowych).

Test NIFTY a ciąża mnoga

Jeszcze do niedawna uważano, że ciąża mnoga stanowi całkowite przeciwwskazanie do wykonania testu NIFTY. Narzędzia jakie daje nam współczesna biotechnologia i genetyka przyczyniły się do tego, że realizacja badania prenatalnego NIFTY u kobiet będących w ciąży z więcej niż jednym dzieckiem jest obecnie jak najbardziej możliwa. Skuteczność takiego badania jest tak samo wysoka, jak wtedy, gdy wykonuje się je na ciąży pojedynczej i wynosi aż 99 %.

Należy jednak pamiętać, że wiąże się to z pewnymi ograniczeniami. Ryzyko wystąpienia którejkolwiek z trisomii zostanie określone dla całej ciąży, nie zaś dla konkretnego płodu. W tym przypadku nie istnieje także możliwość ustalenia płci.

Więcej informacji

Jeśli masz pytania dotyczące testu NIFTY pro zadzwoń pod numer tel. 578 217 111. Tutaj uzyskasz wszystkie informacje na temat badania NIFTY oraz listę autoryzowanych punktów wykonujących ten test.

REKLAMA

Dowiedz się więcej o badaniu NIFTY Pro:

 


Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

 

Data publikacji: 16/06/2015, Data aktualizacji: 17/01/2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Nifty pro REKLAMA

Badania prenatalne

POLECAMY

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Skip to content