Jakie są przeciwwskazania do wykonania badania NIFTY?Badaniaprenatalne.pl

Jakie są przeciwwskazania do wykonania badania NIFTY?

Wpis sponsorowany

Test NIFTY należy do grupy badań nieinwazyjnych, których wykonanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla zdrowia matki i dziecka. Niewątpliwie autem wykonania testu jest fakt, że można go wykonać w sytuacji, gdy ciąża jest zagrożona (np. z powodu przodującego łożyska, ryzyka poronienia, zakażenia wirusem HIV, HBV, itp.).

Test NIFTY może wykonać niemal każda kobieta w ciąży, niemniej jednak istnieją pewne przeciwwskazania, uniemożliwiające ciężarnym wykonanie tego właśnie testu.

Kiedy nie zaleca się wykonania badania NIFTY

Podstawowym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest wczesny etap ciąży, ponieważ badanie zaleca się wykonać po ukończonym 12 tygodniu ciąży. Jest to uwarunkowane sposobem, w jaki test zostaje przeprowadzony. Polega on mianowicie na wyizolowaniu wolnego DNA dziecka – tzw. cffDNA – z krwioobiegu matki. Przed ukończeniem 12 tygodnia ciąży poziom tego DNA jest jeszcze zbyt niski, co może uniemożliwiać przeprowadzenie dokładnej analizy, a w konsekwencji uzyskać wynik.

Przeczytaj poradnik

Innymi istotnymi czynnikami stanowiącymi przeciwwskazanie do wykonania testu są:

  • Transfuzja krwi wykonana na 6 miesięcy przed zajściem w ciążę
  • Przeszczep narządów
  • Terapia komórkami macierzystymi
  • Nosicielstwo mutacji chromosomowych (aneuploidii chromosomalnej, chimerii chromosomowej, mikroduplikacji oraz mikrodelecji chromosomowych).

Test NIFTY a ciąża mnoga

Jeszcze do niedawna uważano, że ciąża mnoga stanowi całkowite przeciwwskazanie do wykonania testu NIFTY. Narzędzia jakie daje nam współczesna biotechnologia i genetyka przyczyniły się do tego, że realizacja badania prenatalnego NIFTY u kobiet będących w ciąży z więcej niż jednym dzieckiem jest obecnie jak najbardziej możliwa. Skuteczność takiego badania jest tak samo wysoka, jak wtedy, gdy wykonuje się je na ciąży pojedynczej i wynosi aż 99 %.

Należy jednak pamiętać, że wiąże się to z pewnymi ograniczeniami. Ryzyko wystąpienia którejkolwiek z trisomii zostanie określone dla całej ciąży, nie zaś dla konkretnego płodu. W tym przypadku nie istnieje także możliwość ustalenia płci. Co więcej testy realizowane na ciążach mnogich nie podlegają ubezpieczeniu na wypadek błędnego wyniku.


 

Przeczytaj również:

16/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj inne:
wirus opryszczki płciowej
Wirus opryszczki płciowej (HSV)

Aktualizacja: 2 stycznia 2017 r.  Objawy opryszczki płciowej są zawsze uciążliwe dla pacjentów. Ból, gorączka, swędzące owrzodzenie nie należą do najprzyjemniejszych uczuć. Infekcje mogą przebiegać w sposób bardziej ostry u osób z zaburzeniami występującymi w...

Zamknij