Test ojcostwa - jakie ma rodzaje? Zobacz, który wybraćBadaniaprenatalne.pl

Test ojcostwa – jakie ma rodzaje?

test ojcostwa

Test ojcostwa pozwala sprawdzić, czy badany mężczyzna jest biologicznym ojcem badanego dziecka. Taka informacja jest ważna nie tylko dla spokoju i pewności, ale też po to, żeby uregulować swoją sytuację prawną. Bez względu na rodzaj testu i próbek wynik badania zawsze jest pewny. Jakie są rodzaje testu na ojcostwo?

Test ojcostwa w ciąży

Tego typu badanie można wykonać dla własnej wiedzy (sąd uznaje badania wykonane dopiero po narodzinach), żeby jeszcze przed rozwiązaniem mieć pewność co do ojcostwa. Wielu mężczyzn decyduje się wtedy dobrowolnie uznać dziecko i nim opiekować.

Test ojcostwa w ciąży można wykonać już od 8 tygodnia ciąży. Wtedy wystarczy krew od matki i wymaz z policzka od mężczyzny. Z krwi kobiety można wyizolować nie tylko jej DNA, ale też DNA dziecka (które krąży w krwiobiegu ciężarnej). Po 15 tygodniu ciąży można też wykonać badanie na ojcostwo w czasie badań prenatalnych (na podstawie płynu owodniowego i dowolnych próbek od rodziców).

Ciekawy artykuł: Pierwsze ruchy dziecka – jak je rozpoznać?

Test ojcostwa do celów prywatnych

Po narodzinach można wykonać badanie prywatne, zyskując pewność co do ojcostwa dla własnej wiedzy. Taki test ojcostwa może być wykonany na podstawie dowolnych próbek z materiałem genetycznym. Mogą to być albo wymazy z policzka, albo przedmioty codziennego użytku czy inne elementy z materiałem genetycznym uczestników. Można przekazać np. maszynkę do golenia, smoczek, chusteczkę z katarem, włosy z cebulkami czy szczoteczkę do zębów. W niektórych przypadkach wynik takiego badania genetycznego jest wykorzystywany w sądzie jako dowód wstępny.

Zobacz też: Pewne testy na ojcostwo – jak laboratorium osiąga wiarygodny wynik?

Test ojcostwa do celów sądowych

Sądowe badanie na ojcostwo wymaga wykorzystania pełnej procedury sądowej, która obejmuje m.in. pobranie próbek w placówce i w obecności świadków (najczęściej to wymazy z policzka). Dzięki temu sąd może mieć całkowitą pewność, że materiał został pobrany od właściwych osób. Wynik takiego testu ojcostwa jest najpewniejszym dowodem, który wykorzystuje się w wielu sprawach. Jakich? Chodzi między innymi o sprawę o ustalenie albo zaprzeczenie ojcostwa czy sprawę o alimenty.


POBIERZ DARMOWY PORADNIK PDF


Test ojcostwa – jakie ma rodzaje?
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

12/12/2017

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy