Test DNA na ojcostwo – wszystko, o czym powinieneś wiedzieć!

Test DNA na ojcostwo, testy DNA na ojcostwo

Najskuteczniejszą metodą na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa jest test DNA. Można wykonać go już w trakcie ciąży, pobierając od matki krew, w której znajduje się DNA dziecka lub po narodzinach, porównując materiał DNA dziecka oraz ojca np. wymaz z policzka lub próbki dyskretne.

Rezultaty badań są zawsze tak samo pewne.

Testy DNA na ojcostwo krok po kroku

Test DNA na ojcostwo można wykonać w punkcie pobrań lub w domu. W placówce to specjalista pobierze wymaz z policzka, natomiast w domu można zrobić to samodzielnie. Wystarczy zamówić zestaw w laboratorium, a po pobraniu próbki, odesłać go. Jeśli nie ma możliwości zebrania wymazu, można wysłać do zbadania również niestandardowe próbki, które zawierają DNA danego osoby badanej – np. szczoteczka do zębów czy niedopałek papierosa.

Wiarygodność badań na ojcostwo

Wyniki testów na ojcostwo są pewne, ponieważ każdy człowiek posiada unikalny materiał genetyczny. Dziecko dziedziczy połowę swojego DNA od matki i połowę od ojca. Podczas testu badane są tzw. markery, czyli miejsca w materiale genetycznym. Przez całe życie pozostają takie same, więc test DNA na ojcostwo może być przeprowadzany zarówno podczas ciąży (od 8 tygodnia ciąży z krwi matki i od 15 tygodnia ciąży z płynu owodniowego), jak i po narodzinach.

Test DNA na ojcostwo – ile markerów badać?

Jeśli próbki do testu DNA na ojcostwo pochodzą tylko od mężczyzny i dziecka najlepiej wybrać laboratorium, które bada 24 markery genetyczne. Wtedy wynik będzie wykluczał ojcostwo w 100% lub potwierdzał je z prawdopodobieństwem ponad 99,9999%. Taki rezultat w przypadku potwierdzenia ojcostwa jest pewny zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii.

Testy na ojcostwo sądowe i prywatne

Gdy wykonuje się testy DNA na ojcostwo jedynie dla własnej wiedzy, można zrobić testy prywatne (pobranie próbek możliwe jest w domu, w badaniu wystarczy udział dziecka i ojca). Wynik badania prywatnego również można wykorzystać w sądzie jako dowód wstępny.

Jeśli rezultat ma być pełnowartościowym dowodem w sprawie sądowej – np. o alimenty – warto wykonać badanie z procedurą sądową. Pobranie próbek odbywa się wówczas w placówce medycznej w obecności świadków, a do wyniku dołączana jest ekspertyza. Badanie sądowe można zlecić prywatnie (bez skierowania z sądu).

Różnica polega na tym, że w przypadku zachowanej procedury sąd ma pewność, że badane próbki pochodzą od właściwych osób. Analiza genetyczna w obu przypadkach przebiega tak samo i rezultat badania jest tak samo pewny.

Zobacz też: Alimenty w ciąży?


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 10/04/2018, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *