Test ciążowy określający ryzyko poronienia i choroby genetycznejBadaniaprenatalne.pl

Test ciążowy określający ryzyko poronienia i choroby genetycznej?

Badania i szczepienia przed ciążą

Do tej pory testy ciążowe kobiety wykonywały wyłącznie w jednym celu, w celu wykrycia ciąży. Dla specjalistów z brytyjskiej firmy MAP Diagnostics to stanowczo za mało. Pracują oni bowiem nad stworzeniem innowacyjnego testu ciążowego, który nie tylko będzie informował kobietę o ciąży, ale też o tym czy jej dziecko nie jest w żaden sposób zagrożone. Ponadto byłby też w stanie stwierdzić ciążę bliźniaczą. Swój wynalazek naukowcy z Wielkiej Brytanii zaprezentowali w Lizbonie, w trakcie corocznego sympozjum Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii.

Jak to działa?

W moczu każdej przyszłej mamy obecne są białka pochodzące od płodu. Badając je przesiewową metodą tzw. spektroskopii mas można stwierdzić różnego rodzaju nieprawidłowości, np.  zwiększające ryzyko poronienia. To właśnie ta technika analizy, stosowana na zarodkach w wielu klinikach leczenia niepłodności, stała się inspiracją dla twórców nowego testu ciążowego.

Mając do dyspozycji 121 próbek moczu, pobranych od kobiet będących między 6. a 10 tygodniem ciąży specjalistom udało się przygotować specjalny algorytm. Uczestniczki eksperymentu były bacznie obserwowane aż do porodu, wykonano u nich również badania na stężenie białek, których obecność zwiększa niebezpieczeństwo przedwczesnego zakończenia ciąży.

Naukowcy planują rozszerzyć algorytm, wykorzystując do tego próbki pozyskane od 10 tysięcy ciężarnych kobiet. Chcą, aby ich wynalazek potrafił wykryć aberracje chromosomowe, m.in. zespół Downa. Test byłby ogólnodostępny i skonstruowany tak, aby mogła go zrobić każda kobieta w warunkach domowych.

Czy jestem w ciąży? Przeczytaj, jakie są pierwsze objawy ciąży

 Wynik gotowy już po kilku minutach!

 75% wszystkich poronień ma miejsce w I trymestrze ciąży. Z tego też względu wiele kobiet czeka z ogłoszeniem radosnej nowiny do chwili aż niebezpieczeństwo całkowicie minie. Dzięki nowemu testowi ciążowemu przyszli rodzice nie będą już musieli czekać tak długo. Test w zaledwie kilka minut poinformuje ich o ryzyku poronienia oraz stanie zdrowia dziecka. W razie stwierdzenia choroby pozwoli też lepiej przygotować się na przyjęcie maleństwa.

Wynalazek zaproponowany przez Brytyjczyków znajduje się jeszcze w fazie testów. Minie zapewne sporo czasu zanim wejdzie do powszechnego użytku. Trudno więc już teraz mówić o jakiejkolwiek rewolucji. Eksperci podkreślają, że aby taki test znalazł zastosowanie, musi on być niezwykle precyzyjny. O uzyskiwaniu fałszywych wyników nie może być mowy.

Natalia Jeziorska


ciąża po poronieniu, poronienia nawykowe, jak zajść w ciążę po wczesnym poronieniu, jak zajść w ciążę po łyżeczkowaniu, objawy ciąży pozamacicznej, ciąża biochemiczna przyczyny i objawy, poronienia

Test ciążowy określający ryzyko poronienia i choroby genetycznej?
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

25/08/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
wymaz z policzka czy krew
Wymaz z policzka czy krew – co jest pewniejszą próbką do badań DNA?

Zastanawiasz się nad wykonaniem nadań genetycznych, np. w kierunku genu MTHFR czy trombofilii wrodzonej? Najczęściej takie badania można wykonać na podstawie wymazu z policzka. Dlaczego? Do większości metod wykorzystywanych do rutynowej diagnostyki genetycznej (oprócz np....

Zamknij