Szkoła rodzenia – na czym polega i jak wybrać?

szkoła rodzenia

Szkoła rodzenia to miejsce gdzie Ty i Twój partner przygotujecie się do porodu. Pomaga oswoić się z tym tematem a także opanować lęk i emocje. Szkoła rodzenia umożliwia Ci kontakt z ludźmi, którymi targają takie same niepokoje. Wielu z nich nie po raz pierwszy zostanie rodzicami, jest to zatem miejsce w którym możecie się wymienić doświadczeniami i porozmawiać z rodzicami, którzy przeżywają takie same emocje jak Wy.

To bardzo ważne aby odpowiednio zaplanować przygotowanie się do porodu. Opanowanie emocji strachu oraz właściwa współpraca z lekarzem i położną sprawi, że nie będzie to traumatyczne przeżycie, o którym jak najszybciej będziesz chciała zapomnieć. Twój partner także wiele skorzysta z udziału w zajęciach. Nauczy się wspierać Cię a także opiekować się noworodkiem.

W trakcie zajęć w szkole rodzenia przyszli rodzice uczestniczą w wykładach na temat fizjologii ciąży, porodu i połogu, odżywiania oraz higieny kobiety ciężarnej, omawiane są problemy okresu noworodkowego. Większość kobiet, dla których jest to pierwsze dziecko, odczuwa obawę przed karmieniem piersią, dlatego organizowane są spotkania z konsultantami laktacyjnymi.

Szkoła rodzenia – skąd wzięła się idea?

W latach 60 – tych angielski położnik G.D.Read założył i rozpowszechnił tzw. „Koło Reada”, które można uznać za prekursora dzisiejszej szkoły rodzenia. Read uważał, iż lęk podczas porodu powoduje napięcie mięśni co z kolei staje się przyczyną bólu. Głosił zatem aby kobieta wyzbyła się lęku i napięcia, a miało to nastąpić za sprawą zapoznania się z przebiegiem rodzenia i zadaniami jakim musi sprostać.

Read sądził, że znajomość i akceptacja porodu doprowadzi do pokonania lęku i niepokoju, a to spowoduje, iż odczuwany podczas niego ból będzie znacznie mniejszy. Według niego bierność i bezczynność powodują nasilenie strachu a w rezultacie kobieta bardziej cierpi.

Trzeba podkreślić w tym miejscu, że poród bez lęku nie jest równoznaczny z rodzeniem bez bólu. Niemniej jednak odpowiednie przygotowanie umożliwia nie tylko radzenie sobie z nim ale także jego inne interpretowanie co w rezultacie powoduje, że jest on łagodniejszy i inaczej odczuwany.

Dlaczego warto uczestniczyć w zajęciach w szkole rodzenia?

To jakie korzyści wyniesiesz z zajęć zależy od wielu czynników tj.: rodzaj szkoły, cechy osób prowadzących zajęcia i postawy osób uczestniczących. Przede wszystkim oswoisz się z tym jak będzie wyglądał poród co zapewne znacznie podniesie twój komfort psychiczny.

Uczestnictwo w zajęciach w szkole rodzenia to także szansa na poznanie wielu nowych ludzi. Będziesz też miała możliwość do zadawania pytań na bieżąco. Zdobyta wiedza i umiejętności na pewno podniosą twoją samoocenę i sprawią , że uwierzysz w siebie.

Poprzez uczestnictwo w zajęciach lepiej zrozumiesz proces porodu a także zwiększy się szansa, że nie będziesz podczas niego sama. Mężczyźni, którzy biorą udział w spotkaniach lepiej rozumieją potrzeby partnerek, zatem towarzyszą im i wspierają zarówno w czasie ciąży i porodu jak i po narodzinach dziecka.

Badania wykazały, że długość porodu kobiety nieprzygotowanej, rodzącej po raz pierwszy wynosi około 8-12 godzin, natomiast kobieta przygotowana do porodu rodzi 6-8 godzin. U kobiet przygotowanych do porodu mniejsze jest prawdopodobieństwo uszkodzenia szyjki macicy (zdarza się u około 25 procent kobiet nieprzygotowanych i tylko u 6 procent kobiet przygotowanych do porodu). Mniejsza jest również potrzeba zastosowania znieczulenia podczas porodu czy utrata krwi podczas rodzenia łożyska.

Trzykrotnie rzadziej występują porody operacyjne. U kobiet przygotowanych do porodu dwukrotnie zwiększa się szansa urodzenia dziecka bez nacinania krocza, a powrót do pełnej sprawności fizycznej po porodzie jest znacznie szybszy.

Zobacz też: Badania w ciąży. Lista badań, które warto wykonać w ciąży

Jak wybrać szkołę rodzenia?

Jeśli zdecydujesz się na uczestnictwo w zajęciach w szkole rodzenia nie będziesz miała większego problemu z jej znalezieniem. Obecnie w Polsce jest wiele szkół rodzenia do wyboru. Są to szkoły przyszpitalne, prywatne, prowadzone przy stowarzyszeniach albo fundacjach lub we wspólnotach parafialnych. Problem w tym aby wybrać tę odpowiednią.

Po pierwsze nie sugeruj się ceną. Nie powinna być ona bowiem głównym powodem dla którego zdecydujesz się na daną placówkę. Cena zwykle waha się pomiędzy 100-500 złotych i zależy od wielu czynników między innymi od ilości spotkań i poruszanej tematyki. Istnieją również szkoły bezpłatne (finansowane przez fundacje, stowarzyszenia lub przez Kasy Chorych). Czasami można liczyć na zniżki lub zapłacić w ratach.

Wybierając szkołę rodzenia przyjrzyj się dokładnie programom zajęć. W większości z nich prowadzone są wykłady o rozwoju dziecka a także przebiegu ciąży i porodu. Powinno być także wiele informacji praktycznych dotyczących opieki nad noworodkiem czyli między innymi karmienia i kąpieli czy też przewijania. W wielu szkołach rodzenia przedstawia się kobietom sposoby oddychania podczas porodu, z równoczesnym uwzględnieniem indywidualnych potrzeb danego organizmu.

Niektóre szkoły duże znaczenie przypisują emocjom kobiety rodzącej, poświęcają więc czas na naukę relaksu, stosują muzykoterapię oraz masaż. Zajęcia wzbogacane są filmami, slajdami, a ćwiczenia gimnastyczne odbywają się przy pomocy worków sako czy piłek. Wiele miejsca poświęca się też ojcom, pragnącym uczestniczyć w narodzinach swoich dzieci. Przy niektórych szkołach organizowane są różne zajęcia i spotkania takie jak: grupy wsparcia dla matek karmiących, gimnastyka po porodzie czy tez spotkania z rodzicami po narodzeniu dziecka.

Kiedy uczestnictwo w zajęciach jest niewskazane ?

Kobiety z ciążą zagrożoną nie powinny uczestniczyć w normalnych zajęciach w szkole rodzenia. Istnieją jednak placówki specjalizujące się w pomocy kobietą z problemami zdrowotnymi takimi jak nadciśnienie tętnicze, lub leżące przez całą ciążę czy też czekające na cesarskie cięcie ( w ostatniej chwili może się bowiem okazać, że zaistniały warunki do porodu naturalnego pomimo, że wcześniej takowych nie było). Kobiety z problemami zdrowotnymi nie powinny uczestniczyć w ćwiczeniach gimnastycznych, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby brały aktywny udział w zajęciach teoretycznych.

Program szkoły rodzenia – około 8 tygodni

Składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej, podczas której odbywają się ćwiczenia oddechowe usprawniające i relaksacyjne oraz gimnastyka w wodzie. Spotkania par w kameralnym gronie sprzyjają powstaniu więzi emocjonalnych, zbliżają partnerów a zawarte znajomości z innymi parami często trwają dłużej niż na czas zajęć w szkole. Poród przestaje dotyczyć tylko kobiety – staje się wyjątkową chwilą dla obu rodziców, którzy wspólnie cieszą się momentem narodzin dziecka.

Zobacz też: Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 09/06/2015, Data aktualizacji: 06/07/2023

Jedna odpowiedź do “Szkoła rodzenia – na czym polega i jak wybrać?”

  1. Najlepiej wybrać szkołę rodzenia po opinii koleżanek i pocztą pantoflową. Jeśli ufasz opinii swoich znajomych a szkoła rodzenia to nie restauracja czy klub warto rekomendacji. Tak wiec pierwsze co uważam że liczy się wykwalifikowana kadra i personel który zarówno ma wykształcenie rehabilitacyjne jak i fizjoterapeutyczne. W każdej szkole znajduje się położna – moim zdaniem ważne by była z jakimś stażem a nie by to była młoda pielęgniarka która przy porodzie była do tej pory kilka razy. Akurat w przypadku położnej oraz jej wieku to tylko na plus bo może Ci podpowiedzieć bardzo ważne rzeczy. W Poznaniu my chodziłyśmy do SomaMediki – http://www.somamedica.pl/szkola-rodzenia/ – warci polecenia za swój poświęcony czas nam i koleżanką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *