Strach przed ciążą - przyczyny, objawy, leczenie - Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Strach przed ciążą – przyczyny, objawy, leczenie

strach przed ciążą

Paniczny strach przed ciążą i/lub porodem – tokofobia – dotyczy ok. 6% wszystkich ciężarnych. Często wiąże się z występowaniem koszmarów, ataków paniki czy nawet epizodów depresyjnych. Po rozpoznaniu tokofobii warto jak najszybciej rozpocząć terapię, by znaleźć źródło problemu i zminimalizować lęk i inne negatywne odczucia.

Spis treści:

Przyczyny strachu przed ciążą
Objawy strachu przed ciążą
Leczenie strachu przed ciążą

Tokofobia, strach przed ciążą – przyczyny

U kobiety może pojawić się tokofobia pierwotna (gdy nigdy wcześniej nie rodziła) lub wtórna (zwykle z powodu nieprzyjemnych doświadczeń w czasie wcześniejszego porodu). Przyczyny tokofobii pierwotnej to najczęściej traumatyczne przeżycia związane z ciążą (np. poronienie czy aborcja), nadużycia seksualne względem kobiety (np. gwałt) oraz śmierć matki w czasie porodu lub jej bardzo negatywne doświadczenia z nim związane. Na tokofobię bardziej narażone są również te kobiety, których ciąża nie jest planowana.

Co więcej, większe ryzyko pojawienia się tokofobii wtórnej występuje u tych kobiet, które przeżyły negatywne emocje i odczucia w czasie porodu (np. bardzo duży ból, kontakt z nieprzyjemnym personelem medycznym) i/lub zachorowały na depresję poporodową.

Przeczytaj również:  Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie 


Najnowsze artykuły:


Tokofobia, strach przed ciążą – objawy

Pierwsze objawy tokofobii to męczące myśli na temat porodu, nasilony lęk z nim związany czy obniżony nastrój. Później pojawiają się m.in. nocne koszmary, strach przed samym porodem i komplikacjami oraz śmiercią, rozdrażnienie, epizody paniki, zaburzenia koncentracji czy problemy w realizacji codziennych czynności. Lęk może powodować nie tylko silne bóle głowy, kołatanie serca, duszności, ale też poczucie wyobcowania i niezrozumienia, problemy ze snem czy brak apetytu.

W skrajnych przypadkach, gdy tokofobia dotyka kobiety, która nie jest w ciąży, schorzenie może doprowadzić do całkowitego unikania kontaktów seksualnych lub wykorzystywania kilku metod antykoncepcji jednocześnie.

Polecamy: Dzienniczek uczuć w ciąży – zrozum siebie i partnera! 

Tokofobia, strach przed ciążą – leczenie

Leczenie tokofobii najczęściej obejmuje psychoterapię. Psychiatra lub psychoterapeuta powinien znaleźć źródło lęku, a następnie pomóc kobiecie w uporaniu się z problemem. Leczenie farmakologiczne wdrażane jest rzadko – zwykle wtedy, gdy tokofobii towarzyszą inne choroby, np. depresja. Częstym postępowaniem jest zaangażowanie również położnika, który tłumaczy wszelkie wątpliwości związane z porodem, a później może dobrze zaopiekować się ciężarną. Chociaż wiele kobiet z tokofobią życzy sobie wykonania cesarskiego cięcia na życzenie, bez wyraźnych wskazań medycznych nie jest ono polecane.

W przypadku tokofobii ważne jest szybkie rozpoznanie choroby. Dzięki temu specjalista będzie miał więcej czasu na terapię. Wdrożenie postępowania pod koniec ciąży może nie dać spodziewanych efektów.


poroniłam

Tekst powstał przy współpracy z serwisem

Poroniłam.pl, wwww.poronilam.pl 

.

.

Strach przed ciążą – przyczyny, objawy, leczenie
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

26/03/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
15 października – Dzień Dziecka Utraconego
15 października – Dzień Dziecka Utraconego

Już od 1988 roku na świecie i 2004 roku w Polsce 15 października obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. To moment pamięci o wszystkich najmłodszych zmarłych i okazja do refleksji na temat problemów ich rodzin. Skąd ta...

Zamknij