Strach przed ciążą - przyczyny, objawy, leczenie - Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Strach przed ciążą – przyczyny, objawy, leczenie

strach przed ciążą

Paniczny strach przed ciążą i/lub porodem – tokofobia – dotyczy ok. 6% wszystkich ciężarnych. Często wiąże się z występowaniem koszmarów, ataków paniki czy nawet epizodów depresyjnych. Po rozpoznaniu tokofobii warto jak najszybciej rozpocząć terapię, by znaleźć źródło problemu i zminimalizować lęk i inne negatywne odczucia.

Spis treści:

Przyczyny strachu przed ciążą
Objawy strachu przed ciążą
Leczenie strachu przed ciążą

Tokofobia, strach przed ciążą – przyczyny

U kobiety może pojawić się tokofobia pierwotna (gdy nigdy wcześniej nie rodziła) lub wtórna (zwykle z powodu nieprzyjemnych doświadczeń w czasie wcześniejszego porodu). Przyczyny tokofobii pierwotnej to najczęściej traumatyczne przeżycia związane z ciążą (np. poronienie czy aborcja), nadużycia seksualne względem kobiety (np. gwałt) oraz śmierć matki w czasie porodu lub jej bardzo negatywne doświadczenia z nim związane. Na tokofobię bardziej narażone są również te kobiety, których ciąża nie jest planowana.

Co więcej, większe ryzyko pojawienia się tokofobii wtórnej występuje u tych kobiet, które przeżyły negatywne emocje i odczucia w czasie porodu (np. bardzo duży ból, kontakt z nieprzyjemnym personelem medycznym) i/lub zachorowały na depresję poporodową.

Przeczytaj również:  Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie 


Najnowsze artykuły:


Tokofobia, strach przed ciążą – objawy

Pierwsze objawy tokofobii to męczące myśli na temat porodu, nasilony lęk z nim związany czy obniżony nastrój. Później pojawiają się m.in. nocne koszmary, strach przed samym porodem i komplikacjami oraz śmiercią, rozdrażnienie, epizody paniki, zaburzenia koncentracji czy problemy w realizacji codziennych czynności. Lęk może powodować nie tylko silne bóle głowy, kołatanie serca, duszności, ale też poczucie wyobcowania i niezrozumienia, problemy ze snem czy brak apetytu.

W skrajnych przypadkach, gdy tokofobia dotyka kobiety, która nie jest w ciąży, schorzenie może doprowadzić do całkowitego unikania kontaktów seksualnych lub wykorzystywania kilku metod antykoncepcji jednocześnie.

Polecamy: Dzienniczek uczuć w ciąży – zrozum siebie i partnera! 

Tokofobia, strach przed ciążą – leczenie

Leczenie tokofobii najczęściej obejmuje psychoterapię. Psychiatra lub psychoterapeuta powinien znaleźć źródło lęku, a następnie pomóc kobiecie w uporaniu się z problemem. Leczenie farmakologiczne wdrażane jest rzadko – zwykle wtedy, gdy tokofobii towarzyszą inne choroby, np. depresja. Częstym postępowaniem jest zaangażowanie również położnika, który tłumaczy wszelkie wątpliwości związane z porodem, a później może dobrze zaopiekować się ciężarną. Chociaż wiele kobiet z tokofobią życzy sobie wykonania cesarskiego cięcia na życzenie, bez wyraźnych wskazań medycznych nie jest ono polecane.

W przypadku tokofobii ważne jest szybkie rozpoznanie choroby. Dzięki temu specjalista będzie miał więcej czasu na terapię. Wdrożenie postępowania pod koniec ciąży może nie dać spodziewanych efektów.


poroniłam

Tekst powstał przy współpracy z serwisem

Poroniłam.pl, wwww.poronilam.pl 

.

.

Przeczytaj również:

26/03/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj inne:
21 tydzień ciąży
21 tydzień ciąży

21 tydzień ciąży. Jak wygląda Twoje ciało? Jeszcze 19. tygodni do końca, a ty przybrałaś już jakieś 5 kg. Twój brzuch wyraźnie się zaokrąglił, a stopy nadal puchną. Widoczna na brzuchu linea nigra zakończona jest...

Zamknij