Sprawdź swoje szanse na dziecko [INFOGRAFIKA] badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Sprawdź swoje szanse na dziecko [INFOGRAFIKA]

szanse na dziecko

15 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodziny. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1993 roku. Obchody tego szczególnego dnia mają na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi społeczeństwa na rozmaite problemy rodzin. Jest to także doskonała okazja do refleksji na temat współczesnej rodziny oraz sposobów diagnozowania i rozwiązywania jej problemów.

Zaburzenia płodności to problem milionów Polaków

W obecnych czasach coraz częściej spotykamy się z rozwodami, rodzinami niepełnymi i związkami nieformalnymi. Jest też mniej rodzin wielodzietnych. Warto przy tym wiedzieć, że parę lat temu do rodzin wielodzietnych zaliczano te z czwórką dzieci, obecnie – z trójką. Pary też z wielu względów coraz później decydują się na potomstwo.

Jednocześnie jest wiele par, które chcą mieć dziecko, jednak dotyka je problem zaburzenia płodności. Ocenia się, że zaburzenia płodności dotyczą 2,5 milionów Polaków!

Bezpłodność a niepłodność

Dla wielu osób terminy “niepłodność” i “bezpłodność” mają takie same znaczenie. Tymczasem bezpłodność to trwała niemożność poczęcia, której nie można wyleczyć. Dotyczy to np. sytuacji, kiedy kobieta nie ma macicy. Para może wtedy stworzyć rodzinę poprzez adopcję dziecka. Z kolei pary z problemem niepłodności mają szansę na poczęcie dziecka. Współczesna medycyna sprawia, że rodzicami zostanie 80% par z problemami z zajściem w ciążę.

Niepłodność – kto jest “winny”?

W naszym społeczeństwie uważa się, że winna jest częściej kobieta. Prawdą jest, że jej wiek ma tu duże znaczenie. Komórki jajowe starzeją się w przeciwieństwie do plemników, wraz z wiekiem spada też znacznie ich liczba. Jednak okazuje się, że przyczyny niepłodności spowodowane problemami ze zdrowiem, leżą w takim samym stopniu po stronie mężczyzn jak i kobiet (u jednych i u drugich w 40% przypadków).

W pozostałych 20% przyczyny niepłodności pozostają nieznane. Może to jednak zależeć od rodzaju wykonanych badań, a także od interpretacji ich wyników. Bardzo ważna jest więc właściwa diagnostyka!

Pomoc genetyka dla par starających się o dziecko

Wiele osób, które nie miały nigdy problemów ze zdrowiem i wcześniejszymi ciążami uważa, że problem z obecną nie może być spowodowany nieprawidłowościami genetycznymi. Niestety nie można tego wykluczyć. Parom starających się o dziecko pomóc może porada genetyczna. Opiera się ona zarówno ja dokładnym wywiadzie rodzinnym jak i dobranych przez specjalistę badaniach. Dzięki niej para dowie się, czy problem z zajściem w ciążę ma podłoże genetyczne i jakie jest ryzyko, że będzie się powtarzał w przyszłości.

Lekarz specjalista z genetyki klinicznej pomoże też w lepszym dobraniu techniki wspomaganego rozrodu, a konsultacja z nim często pozwoli zaoszczędzić czas i koszty związane z niepotrzebnymi badaniami.

Szanse na dzieckoszanse na dziecko

Zobacz też: 11 sposobów na zwiększenie płodności


 

 

Sprawdź swoje szanse na dziecko [INFOGRAFIKA]
5 Liczba ocen: 1

Przeczytaj również:

06/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Test na ojcostwo w czasie ciąży
Test na ojcostwo w czasie ciąży [INFOGRAFIKA]

Test na ojcostwo w czasie ciąży możesz zrobić już po 8 tygodniu. Jego wynik jednoznacznie potwierdza lub wyklucza biologiczne ojcostwo i jest tak samo pewny jak rezultat badań DNA wykonywanych po narodzinach dziecka. Do testu...

Zamknij