Sieć szpitali – wprowadzono nowe rozwiązanie

sieć szpitali

1 października br. weszła w życie ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wprowadza ona nowe rozwiązanie – sieć szpitali. Na czym ono polega? Dowiedz się więcej na ten temat.

Na czym polega sieć szpitali?

Szpitale znajdujące się w sieci szpitali tworzą tzw. system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia. To ok. 600 placówek w całym kraju, które zawarły umowę z NFZ na czas od 1 października 2017 r. do 30 czerwca 2021 r. Mają na ten okres zapewnione określone fundusze. Inne placówki muszą brać udział w konkursach, aby uzyskać finansowanie. Żeby znaleźć się na liście, czyli w sieci szpitali, placówka musiała spełnić określone kryteria.

Każdy szpital ma przydzielony tzw. poziom zabezpieczenia, czyli zakres świadczeń. Obejmują one między innymi leczenie szpitalne, świadczenia specjalistyczne, programy lekowe, rehabilitację i nocną oraz świąteczną opiekę zdrowotną.

Sieć szpitali ma na celu usprawnienie organizacji udzielania różnych świadczeń szpitalnych i poprawienie koordynacji między placówkami oraz ułatwienie zarządzania nimi. Dzięki temu bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów ma zostać poprawione, a dostęp do poradni przyszpitalnych zwiększony. Skróceniu ma ulec również czas oczekiwania w kolejkach na SOR.

Sieć szpitali – podział na poziomy

Placówki zostały podzielone na 7 poziomów, profili. Czym przede wszystkim (ale nie tylko) zajmuje się każdy z nich?

  • I stopnia: ginekologia i położnictwo, choroby wewnętrzne, chirurgia ogólna, pediatria.
  • II stopnia: chirurgia dziecięca, kardiologia, okulistyka, neurologia.
  • III stopnia: choroby płuc, choroby zakaźne, neurochirurgia i wiele świadczeń dla dzieci.
  • Szpital pediatryczny: profile dla dzieci.
  • Szpital onkologiczny: chemioterapia, radioterapia, chirurgia onkologiczna.
  • Szpital pulmonologiczny: choroby płuc (też u dzieci).
  • Szpital ogólnopolski: wszystkie profile.

Listę szpitali, które znajdują się w sieci, możesz znaleźć na stronie www.siecszpitali.mz.gov.pl. Sprawdzisz tam również szczegółowe informacje na temat tego, jakimi świadczeniami zajmuje się dany profil szpitala i poznasz więcej szczegółów na temat tego rozwiązania.

Ciekawy artykuł: Leki dla dzieci? Sprawdź, czy są bezpieczne dla Twojego malucha



Oceń

Data publikacji: 25/10/2017, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *