Sieć szpitali – wprowadzono nowe rozwiązanie Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Sieć szpitali – wprowadzono nowe rozwiązanie

sieć szpitali

1 października br. weszła w życie ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wprowadza ona nowe rozwiązanie – sieć szpitali. Na czym ono polega? Dowiedz się więcej na ten temat.

Na czym polega sieć szpitali?

Szpitale znajdujące się w sieci szpitali tworzą tzw. system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia. To ok. 600 placówek w całym kraju, które zawarły umowę z NFZ na czas od 1 października 2017 r. do 30 czerwca 2021 r. Mają na ten okres zapewnione określone fundusze. Inne placówki muszą brać udział w konkursach, aby uzyskać finansowanie. Żeby znaleźć się na liście, czyli w sieci szpitali, placówka musiała spełnić określone kryteria.

Każdy szpital ma przydzielony tzw. poziom zabezpieczenia, czyli zakres świadczeń. Obejmują one między innymi leczenie szpitalne, świadczenia specjalistyczne, programy lekowe, rehabilitację i nocną oraz świąteczną opiekę zdrowotną.

Sieć szpitali ma na celu usprawnienie organizacji udzielania różnych świadczeń szpitalnych i poprawienie koordynacji między placówkami oraz ułatwienie zarządzania nimi. Dzięki temu bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów ma zostać poprawione, a dostęp do poradni przyszpitalnych zwiększony. Skróceniu ma ulec również czas oczekiwania w kolejkach na SOR.

Sieć szpitali – podział na poziomy

Placówki zostały podzielone na 7 poziomów, profili. Czym przede wszystkim (ale nie tylko) zajmuje się każdy z nich?

  • I stopnia: ginekologia i położnictwo, choroby wewnętrzne, chirurgia ogólna, pediatria.
  • II stopnia: chirurgia dziecięca, kardiologia, okulistyka, neurologia.
  • III stopnia: choroby płuc, choroby zakaźne, neurochirurgia i wiele świadczeń dla dzieci.
  • Szpital pediatryczny: profile dla dzieci.
  • Szpital onkologiczny: chemioterapia, radioterapia, chirurgia onkologiczna.
  • Szpital pulmonologiczny: choroby płuc (też u dzieci).
  • Szpital ogólnopolski: wszystkie profile.

Listę szpitali, które znajdują się w sieci, możesz znaleźć na stronie www.siecszpitali.mz.gov.pl. Sprawdzisz tam również szczegółowe informacje na temat tego, jakimi świadczeniami zajmuje się dany profil szpitala i poznasz więcej szczegółów na temat tego rozwiązania.

Ciekawy artykuł: Leki dla dzieci? Sprawdź, czy są bezpieczne dla Twojego maluchaPrzeczytaj również:

25/10/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj inne:
Twardy brzuch w ciąży
Twardy brzuch w ciąży

Każdy nowy objaw w ciąży może być dla przyszłej mamy powodem do niepokoju, zwłaszcza jeśli nosi ona pod sercem pierwszego potomka. Szczególnym objawem martwiącym ciężarne jest twardniejący brzuch. Czy jest niebezpieczny? Czy należy od razu...

Zamknij