Twój pierwszy seks po porodzie - Badaniaprenatalne.pl - blogBadaniaprenatalne.pl

Twój pierwszy seks po porodzie

seks po porodzie

BLOG badaniaprenatalne.pl

Niedługo urodzisz i zastanawiasz się jak będzie wyglądał Wasz seks po porodzie. Czy będziecie czuć tę samą bliskość i pociąg seksualny do siebie? Martwisz się może, że partner będzie widział w Tobie tylko matkę jego dzieci, a nie kochankę?

Tak, seks po porodzie w tym pierwszym okresie będzie się różnił o czym dzisiaj przeczytasz. Jeśli jednak mowa o partnerze, cóż – jeśli dojrzał do roli partnera i ojca, to nie będzie miał tego problemu.

Na pierwszy seks po porodzie zaczekaj przynajmniej 6 tygodni

Po urodzeniu dziecka lekarz zaleci Wam, abyście zaczekali 6 tygodni na Wasz pierwszy seks po porodzie, niezależnie od Twojego stanu ogólnego. Dopiero po upływie tego czasu, gdy będziesz czuła, że jesteś gotowa na zbliżenie z partnerem idź do ginekologa i sprawdź, czy szyjka macicy zagoiła się i nie wydalasz odchodów poporodowych. Jeśli bowiem szyjka macicy nie zagoiła się, możesz odczuwać dyskomfort i ból w trakcie seksu i stracisz całą przyjemność. Podobnie gdy w trakcie porodu zdecydowałaś się na nacięcie krocza, wtedy zaczekaj aż rana w pełni się zagoi, a Ty będziesz czuła komfort psychiczny i fizyczny.

Wcześniej bywało, że Wasza gra wstępna była krótka, a Ty czułaś się gotowa do zbliżenia. Niestety po porodzie może się to zmienić, gdyż gruczoły odpowiedzialne za wydzielanie śluzu w pochwie mogą nie pracować jak należy tzn. wilgotność pochwy jest niedostateczna, przez co nie czujesz się dobrze. W takiej sytuacji warto sięgnąć po lubrykanty nawilżające. Pomogą Ci w osiągnięciu satysfakcji ze zbliżenia.

Po porodzie do formy pomogą Ci wrócić ćwiczenia, kosmetyki i odpoczynek! 

Do tej pory byłaś zadowolona ze swojego wyglądu, a kilka fałdek tu i tam nie przyprawiało Cię o ból głowy, bo i po co? A co jeśli po porodzie nie będziesz się już tak czuła? Pamiętaj przede wszystkim, że to wszystko jest w Twojej głowie 🙂 a to znaczy, że wszystko możesz zmienić. No i rzecz jasna, jesteś piękna!

Twoje piersi będą nabrzmiałe i będzie wypływać z nich pokarm, dlatego trzeba obchodzić się z nimi delikatnie i uważnie. Ważne, aby Twój partner o tym pamiętał. Może warto z nim porozmawiać, albo podsunąć mu ten artykuł?

W odzyskaniu dobrego samopoczucia pomogą ćwiczenia przeznaczone właśnie dla kobiety po porodzie. Dzięki nim, wzmocnisz mięśnie brzucha, miednicy, pewnie i pośladki uda Ci się podnieść 😉 W różnych miastach organizowane są także wspólne ćwiczenia z wózkami na świeżym powietrzu dla matek z dziećmi. Sprawdź, czy są akurat w Twojej okolicy! Jednak pamiętaj, że możesz rozpocząć ćwiczenia dopiero, gdy przestaniesz krwawić.

Oprócz ćwiczeń pomogą Ci też różne zabiegi kosmetyczne i to wcale nie te najdroższe! W czasie gdy Twój partner będzie zajmował się dzieckiem (tak, tak, ojcowie – Wasze zaangażowanie w rodzicielstwo na pełen etat jest bardzo ważne! Pomaga Wam i dziecku nawiązać jedyną w swoim rodzaju więź emocjonalną, a Wasz związek jest mniej narażony na kryzysy) weź gorącą kąpiel i zrób domową maseczkę. Przepisów na nie w Internecie jest bez liku!

Zobacz również: Nie chcę karmić dziecka piersią. Czy jestem złą matką?

Twoje libido po porodzie – daj mu czas

Po ciąży Twoja gospodarka hormonalna będzie powoli wracać do normy, a tym samym i Twoje libido. Co prawda nie będzie łatwo o igraszki, gdy znów trzeba zmienić pieluchę, nakarmić albo zaradzić na kolkę, a do tego kolejna nieprzespana noc… Dlatego tak ważne jest podzielenie się na równi obowiązkami przy dziecku. Wtedy, tak jak wyżej napisałam, ojciec buduje więź z dzieckiem, a Ty możesz odpocząć i zająć się sobą. Nie miej wyrzutów sumienia, że zamiast wstać kolejny raz przewinąć maluszka, robi to Twój partner a Ty – czytasz książkę. Kiedy będziecie dzielić się po równi obowiązkami, będziesz nie tylko bardziej wypoczęta ale i masz mniejsze ryzyko frustracji, że tylko ty wszystko robisz. A to przekłada się na poczucie humoru, mniejszy stres i większą ochotę na seks 🙂

A co z antykoncepcją po porodzie?

To bardzo szczególny czas, gdyż nie wszystkie dotychczasowe formy antykoncepcji możecie stosować. Lekarze zalecają, aby kobiety które karmią piersią nie stosowały antykoncepcji zawierającej estrogen, ponieważ zmniejsza on laktację no i przenika do pokarmu. Dlatego przemyślcie użycie prezerwatywy (nie panowie, nie będziecie odczuwać “mniejszej satysfakcji”, to tylko wymówka), która chroni Was także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, a Twoje drogi rodne będą wyjątkowo narażone na infekcje po porodzie. Możecie używać też minipigułki, czyli tabletki antykoncepcyjnej jednoskładnikowej, która zawiera progestagen.

Przeczytaj też: Jak wygląda zdrowy noworodek?

 

Dominika


Przeczytaj również:

30/01/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj inne:
Obowiązkowe badania w ciąży
Obowiązkowe badania w ciąży

W czasie ciąży należy wykonać szereg badań obowiązkowych. Pozwalają one sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy zdrowie kobiety nie jest zagrożone. Należą do nich m.in. morfologia krwi, badanie moczu, USG. Oprócz badań obowiązkowych, warto...

Zamknij