Rozszerzenie diety niemowlaka w 4 krokach - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Rozszerzenie diety niemowlaka w 4 krokach

Rozszerzenie diety niemowlaka

Wprowadzenie niemlecznego pokarmu to wyjątkowe przeżycie dla mamy i jej malucha. Wreszcie możesz zaserwować dziecku nowe smaki! W jaki sposób to zrobić, żeby rozszerzenie diety niemowlaka było przeprowadzone w sposób zdrowy dla dziecka? Oto 4 kroki, które pomogą Ci przejść ten proces!

Rozszerzenie diety niemowlaka

 1. Sprawdź, czy to już czas
  Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci dietę niemowlaka można zacząć rozszerzać od ok. 17. tygodnia życia do ok. 26. tygodnia życia. Jeśli karmisz dziecko piersią, powinnaś zrobić to ok. 6. miesiąca, a jeśli maluch je mleko modyfikowane – możesz wcześniej, ok. 5. miesiąca. Jest to jednak kwestia indywidualna, zależąca od różnych czynników, np. zdrowia dziecka czy etapu jego rozwoju. W przypadku niepewności, skonsultuj się z lekarzem, który poda szczegółowe zalecenia.
 2. Wybierz odpowiedni dzień
  W jaki sposób? Maluch powinien być zdrowy, ponieważ przy przeziębieniu czy jakimkolwiek bólu potrzebna jest mu rutyna, która zwiększy poczucie bezpieczeństwa. Co więcej, dziecko powinno być też najedzone – pokarm niemleczny ma być na tym etapie dodatkiem, a nie całym posiłkiem. Głodne dziecko marudzi i jest rozdrażnione, co może utrudnić rozszerzanie diety.
  Zadbaj też o dobry nastrój, nie wywołuj presji, nie stresuj swojego dziecka – uzbrój się po prostu w cierpliwość i spokój. Unikaj rozszerzania diety w czasie któregoś z „niezwykłych” dni – np. w czasie wyjazdu czy Świąt.
 3. Dobierz pierwsze pokarmy
  To, co podasz swojemu dziecku jako pierwsze, zależy od Ciebie, ponieważ nie istnieją sztywne zasady. Musi to być jednak coś bezpiecznego i rzadko uczulającego, np. marchewka, dynia czy ziemniak. Niektóre mamy na początku karmią malucha również jabłkiem czy ryżową lub inną kaszką. Warto co 3-5 dni karmić dziecko nowym produktem, obserwując następnie, czy nie pojawiają się oznaki alergii (m.in. katar, bóle brzuszka, wysypka).
 4. Przygotuj jedzenie
  Podawane dziecku jedzenie powinno być ugotowane, półpłynne, w formie papki – najlepiej przetarte przez sitko. Wraz z upływającymi tygodniami możesz zmieniać konsystencję, np. rozgniatając później jedzenie widelcem. Pamiętaj, żeby nie wykorzystywać butelki i smoczka, a łyżeczkę, by nauczyć malucha prawidłowych odruchów. Do pokarmu nie dodawaj przypraw, soli, cukru ani innych dodatków i podawaj je w temperaturze pokojowej, a także staraj się codziennie przygotowywać świeżą porcję.

Zobacz też: Uczulenie na gluten? Objawy i diagnostyka uczulenia na gluten


Przeczytaj również:

26/06/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT

Więcej w Artykuły eskpertów, Badania prenatalne, Badania przesiewowe, Badania w ciąży, Badania w ciąży kalendarz, Polecamy, USG w ciąży
Test NIFTY czy HARMONY
Test NIFTY czy HARMONY – który wybrać?

Aktualizacja: 23 czerwca 2017 r.  Przesiewowe badania prenatalne NIFTY i HARMONY są do siebie bardzo podobne i wiele przyszłych mam zastanawia się, które wybrać. Oba testy charakteryzuje duże bezpieczeństwo i dokładność w wykrywaniu ryzyka wystąpienia...

Zamknij