Rozszerzenie diety niemowlaka w 4 krokach - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Rozszerzenie diety niemowlaka w 4 krokach

Rozszerzenie diety niemowlaka

Wprowadzenie niemlecznego pokarmu to wyjątkowe przeżycie dla mamy i jej malucha. Wreszcie możesz zaserwować dziecku nowe smaki! W jaki sposób to zrobić, żeby rozszerzenie diety niemowlaka było przeprowadzone w sposób zdrowy dla dziecka? Oto 4 kroki, które pomogą Ci przejść ten proces!

Rozszerzenie diety niemowlaka

 1. Sprawdź, czy to już czas
  Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci dietę niemowlaka można zacząć rozszerzać od ok. 17. tygodnia życia do ok. 26. tygodnia życia. Jeśli karmisz dziecko piersią, powinnaś zrobić to ok. 6. miesiąca, a jeśli maluch je mleko modyfikowane – możesz wcześniej, ok. 5. miesiąca. Jest to jednak kwestia indywidualna, zależąca od różnych czynników, np. zdrowia dziecka czy etapu jego rozwoju. W przypadku niepewności, skonsultuj się z lekarzem, który poda szczegółowe zalecenia.
 2. Wybierz odpowiedni dzień
  W jaki sposób? Maluch powinien być zdrowy, ponieważ przy przeziębieniu czy jakimkolwiek bólu potrzebna jest mu rutyna, która zwiększy poczucie bezpieczeństwa. Co więcej, dziecko powinno być też najedzone – pokarm niemleczny ma być na tym etapie dodatkiem, a nie całym posiłkiem. Głodne dziecko marudzi i jest rozdrażnione, co może utrudnić rozszerzanie diety.
  Zadbaj też o dobry nastrój, nie wywołuj presji, nie stresuj swojego dziecka – uzbrój się po prostu w cierpliwość i spokój. Unikaj rozszerzania diety w czasie któregoś z „niezwykłych” dni – np. w czasie wyjazdu czy Świąt.
 3. Dobierz pierwsze pokarmy
  To, co podasz swojemu dziecku jako pierwsze, zależy od Ciebie, ponieważ nie istnieją sztywne zasady. Musi to być jednak coś bezpiecznego i rzadko uczulającego, np. marchewka, dynia czy ziemniak. Niektóre mamy na początku karmią malucha również jabłkiem czy ryżową lub inną kaszką. Warto co 3-5 dni karmić dziecko nowym produktem, obserwując następnie, czy nie pojawiają się oznaki alergii (m.in. katar, bóle brzuszka, wysypka).
 4. Przygotuj jedzenie
  Podawane dziecku jedzenie powinno być ugotowane, półpłynne, w formie papki – najlepiej przetarte przez sitko. Wraz z upływającymi tygodniami możesz zmieniać konsystencję, np. rozgniatając później jedzenie widelcem. Pamiętaj, żeby nie wykorzystywać butelki i smoczka, a łyżeczkę, by nauczyć malucha prawidłowych odruchów. Do pokarmu nie dodawaj przypraw, soli, cukru ani innych dodatków i podawaj je w temperaturze pokojowej, a także staraj się codziennie przygotowywać świeżą porcję.

Zobacz też: Uczulenie na gluten? Objawy i diagnostyka uczulenia na gluten


 

Podobne wyszukiwania: katar u niemowlaka, rozwój dziecka, pierwsze USG bioderek dziecka, rozszerzenie diety niemowlaka, celiakia u dziecka, zaburzenia rozwoju u dziecka, antybiotyki u dzieci, badania genetyczne dzieci, wrodzone wady genetyczne u dzieci, ulewanie u niemowląt, skala APGAR, nietolerancje pokarmowe u dzieci, biegunki i kolki u dzieci

Rozszerzenie diety niemowlaka w 4 krokach
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

26/06/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
15 października – Dzień Dziecka Utraconego
15 października – Dzień Dziecka Utraconego

Już od 1988 roku na świecie i 2004 roku w Polsce 15 października obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. To moment pamięci o wszystkich najmłodszych zmarłych i okazja do refleksji na temat problemów ich rodzin. Skąd ta...

Zamknij