Rozstępy na piersiach w ciąży - jak im zapobiegać i jak je usunąć?Badaniaprenatalne.pl

Rozstępy na piersiach w ciąży

rozstępy na piersiach w ciąży

Rozstępy są niewątpliwie zmorą wielu kobiet. Co ciekawe często borykają się z nimi nawet młode i szczupłe osoby. Pierwsze rozstępy mogą bowiem pojawić się już w okresie dojrzewania. Najbardziej narażone na ich powstawanie są jednak przyszłe mamy. Dlaczego tak się dzieje? Czym są właściwie rozstępy i jak można z nimi walczyć?

Czym są rozstępy?

Rozstępy to występujące na skórze ud, brzucha, piersi, pośladków, a nawet pleców czy ramion prążki, których wystąpienie jest wynikiem szybkiego rozciągania się skóry, a w konsekwencji zerwania włókien kolagenowych, wchodzących w skład jej struktury.

Początkowo mają one zwykle czerwone bądź różowawe zabarwienie, z czasem jaśnieją jednak przybierając kolor biały. Wśród najczęstszych przyczyn powstawania rozstępów wymienia się przede wszystkim gwałtowny wzrost masy ciała, zmiany hormonalne, nieprawidłowe funkcjonowanie tkanki łącznej, uwarunkowania genetyczne, jak również ciążę.

Rozstępy na piersiach w ciąży

Pierwszym czynnikiem wpływającym na powstawanie rozstępów na piersiach w ciąży jest towarzysząca temu burza hormonalna, która zachodzi w tym okresie w organizmie kobiety. W czasie ciąży proces tworzenia fibroblastów, a więc komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny w skórze ulega znacznemu spowolnieniu.

Jest to spowodowane obecnością hormonu zwanego kortyzolem wytwarzanym przez korę nadnerczy, którego poziom u ciężarnych kobiet jest bardzo wysoki. W efekcie tych zjawisk skóra staje się wówczas mniej elastyczna, a przez to i mniej odporna na rozciąganie.

Ciąża to ponadto stan, któremu towarzyszy znaczny wzrost masy ciała. Jak wiadomo jest to zjawisko całkowicie naturalne. W podobny sposób zachowują się również piersi przyszłej mamy, które zwiększając swoją objętość przygotowują się do pełnienia przyszłej roli, a więc wykarmienia potomstwa. Rozstępy na piersiach mogą ujawnić się już w pierwszym trymestrze ciąży. To właśnie w tym czasie biust zaczyna powoli rosnąć.

Proces wzrostu nie ulega jednak zatrzymaniu w późniejszym okresie, a wręcz przeciwnie, trwa nawet jeszcze po porodzie. Wszystkie te zachodzące w ciele ciężarnej kobiety zjawiska przyczyniają się w znacznym stopniu do powstawania rozstępów na piersiach, których pozbycie się jest dość trudne, a czasem nawet niemożliwe.

Aby tego uniknąć niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja piersi, stosowana najlepiej jeszcze przed zajściem w ciążę, choć jak wiadomo nie zawsze jest to możliwe.

Zobacz też: Kalendarz badań w ciąży – jakie badania i kiedy zrobić?

Rozstępy na piersiach w ciąży – zapobieganie i usuwanie rozstępów

W przypadku rozstępów na piersiach w ciąży kluczowe znaczenie ma profilaktyka, a więc zapobieganie. Odpowiednia pielęgnacja, której celem byłoby poprawienie kondycji skóry oraz przygotowanie jej do gwałtownych zmian, jakie niesie ze sobą ciąża, mogą uchronić przyszłą mamę przed pojawieniem się nieestetycznych wrzecionowatych pasów na jej ciele.

Kwestia profilaktyki jest o tyle ważne, że powstałych już wcześniej rozstępów nie da się całkowicie usunąć. Gabinety kosmetyczne oferują oczywiście różnego rodzaju zabiegi, takie jak np. mezoterapia, laseroteriapia i mikrodermabrazja, których celem jest usunięcie szpecących prążków. Są one jednak dość kosztowne, a niejednokrotnie i bolesne.

Aby uniknąć niechcianych rozstępów na piersiach w ciąży konieczne jest w tym przypadku po pierwsze odpowiednie nawilżenie skóry. Pomocne może okazać się również zastosowanie specjalnych kremów na rozstępy, których skład spowoduje m.in. wzrost produkcji wspomnianych już fibroblastów. Równie istotne jest dobranie odpowiedniego biustonosza, zapewniającego właściwe potrzymanie powiększających się piersi.

Na kondycję biustu korzystnie wpłynie również wykonywany co jakiś czas masaż, który nie tylko ujędrni go, ale także uelastyczni znajdującą się na nim skórę.

Na koniec warto wspomnieć, że w walce z rozstępami niezwykle ważna jest również odpowiednio zbilansowana dieta, która powinna być przede wszystkim bogata w witaminę E, krzem oraz cynk. Pozwoli ona nie tylko zachować zdrowie i dobre samopoczucie przyszłej matce, ale również ograniczyć gwałtowny wzrost masy ciała, który ma przecież w tym przypadku tak istotne znaczenie.

Zobacz też: Zakrzepica w ciąży. Jak ją zdiagnozować i leczyć?


Rozstępy na piersiach w ciąży
5 Liczba ocen: 7

Przeczytaj również:

10/06/2015

4 odpowiedzi na “Rozstępy na piersiach w ciąży”

  1. jeżynka napisał(a):

    ja tam w olejki nie wierze ze sa jakies cudowne bo musza byc jeszcze skladniki aktywne
    szukam teraz strialysa na rozstepy ale nie moge tego kremu na razie nigdzie dostac

  2. marta napisał(a):

    U mnie na szczęście obeszło się bez rozstępów. Może dlatego, ze stasowałam olejek Busajna już od pierwszego miesiąca ciąży. Bardzo dobrze nawilżał moją skórę i żadne paski tygrysie na brzuszku nie pojawiły się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Który to tydzień ciąży
Który to tydzień ciąży?

Zastanawiasz się, który to tydzień ciąży? Najpewniej ustali to lekarz w czasie badania USG. Wcześniej możesz jednak obliczyć samodzielnie, w którym tygodniu ciąży jesteś. Dowiedz się jak! Który to tydzień ciąży? Oblicz samodzielnie na podstawie daty...

Zamknij