5 faktów o przesiewowych badaniach prenatalnych - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

5 faktów o przesiewowych badaniach prenatalnych

przesiewowe badania prenatalne

Prenatalne badania przesiewowe pozwalają sprawdzić, czy istnieje ryzyko pojawienia się u dziecka wady DNA. Tego typu testy są w pełni bezpieczne i warto wykonać je u każdej przyszłej mamy. Najczęściej badania przesiewowe nie wykazują nieprawidłowości, pozwalając rodzicom zyskać spokój. W przypadku nieprawidłowego wyniku lekarz zaleca badania diagnostyczne.

1. Prenatalne badania przesiewowe wskazują ryzyko wystąpienia wady u dziecka

Ich zadaniem jest wskazanie, z jakim prawdopodobieństwem u dziecka może pojawić się wada genetyczna. W zależności od rodzaju testu, określa się ryzyko wystąpienia m.in. zespołu Downa, zespołu Turnera, zespołu Pataua i zespołu Edwardsa oraz innych schorzeń wrodzonych.

Jeśli wynik badania wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości, lekarz zaleca realizację prenatalnych badań diagnostycznych. Najczęściej jednak badania przesiewowe zapewniają rodzicom spokój i pewność, że ich dziecko rozwija się prawidłowo.

2. Prenatalne badania przesiewowe warto wykonać u każdej przyszłej mamy

Refundacja tych badań przez NFZ obejmuje tylko kobiety ze wskazaniami, czyli powyżej 35. roku życia, z dodatnim wywiadem w kierunku wad genetycznych w rodzinie i/lub obecnością nieprawidłowości w poprzednich ciążach. Nie będąc w żadnej z tych grup, warto jednak przeprowadzić badania na własną rękę, by mieć pewność co do zdrowia swojego dziecka.

3. Prenatalne badania przesiewowe wykonuje się na podstawie testu krwi lub USG

Aby je przeprowadzić, specjalista pobiera krew matki, która jest następnie analizowana wybraną metodą i/lub wykonuje badanie USG. Z tego powodu przesiewowe badania prenatalne są całkowicie bezpieczne dla dziecka i przyszłej mamy, a wielu krajach europejskich wykonuje się je rutynowo u każdej ciężarnej.

4. Istnieje wiele różnych prenatalnych badań przesiewowych

Najdokładniejszym jest test NIFTY, którego czułość to ponad 99%. Inne badania przesiewowe to test PAPP-A (badanie parametrów biochemicznych krwi kobiety połączone z USG dziecka), test potrójny (badanie krwi), USG 4D, badanie przepływu w obrębie przewodu żylnego, USG genetyczne i badanie przepływu przez zastawkę trójdzielną.

Badaniem przesiewowym jest także standardowe USG w ciąży, ponieważ również w jego czasie można wykryć ewentualne nieprawidłowości.

5. Pierwsze prenatalne badania przesiewowe można wykonać po 10. tygodniu ciąży

Między 10. a 14 tygodniem ciąży przyszła mama może zrealizować test PAPP-A i pierwsze standardowe USG. USG genetyczne wykonuje się w tygodniach 15-21, natomiast test NIFTY – od 10. do 24. tygodnia ciąży, wybierając dogodny dla siebie termin.

Pod koniec 1. trymestru ciąży najlepiej wykonać badanie przepływu w obrębie przewodu żylnego oraz przepływ przez zastawkę trójdzielną, a po 14. tygodniu – test potrójny. Drugie standardowe USG (jeśli nie ma żadnych powikłań) lekarz wykonuje ok. 20. tygodnia ciąży, a trzecie ok. 2 tygodnie przed spodziewanym porodem.

Zobacz też: Kalendarz ciąży – ciąża tydzień po tygodniu


Przeczytaj również:

18/04/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj inne:
9 tydzień ciąży
Kalendarz ciąży – 9 tydzień ciąży

9 tydzień ciąży. Jak zmienia się Twoje ciało? Poziom hormonu betaHCG osiąga w tym tygodniu największe stężenie, a ty po prostu „kwitniesz”. Twoja cera z każdym dniem się poprawia, znikają wszystkie niedoskonałości. U niektórych kobiet...

Zamknij