Masz problem z zajściem w ciążę? Pomoże Ci lekarz genetyk! - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Masz problem z zajściem w ciąże? Pomoże Ci genetyk!

problem z zajściem w ciążę

Problem z zajściem w ciąże dotyczy bardzo wielu par. Na szczęście często można go stosunkowo szybko rozwiązać. Ważne, aby nie czekać zbyt długo z wizytą u lekarza. Jeśli ginekolog nie potrafi wskazać przyczyny problemu warto udać się na konsultację z lekarzem genetykiem.

Nawet nie wiesz, jak często okazuje się, że problemy z zajściem w ciąże mają swój początek właśnie w genetyce

Problem z zajściem w ciążę – potrzebna pomoc specjalisty

Wiele par borykających się z problemem z zajściem w ciążę nie znajduje pomocy u swojego lekarza. Nic więc dziwnego, że pacjenci tak często decydują się na wykonywanie badań na własną rękę. Niestety w większości przypadków nie udaje się w ten sposób znaleźć prawdziwego źródła problemu. Narażamy się więc tylko na zbędne koszty. Dlaczego tak jest?

Przede wszystkim dlatego, że nie wiemy, gdzie szukać. Otrzymując prawidłowy wynik badania genetycznego wykonanego na własną rękę myślimy, że wszystko jest w porządku. Tymczasem w praktyce okazuje się, że diagnostyka nie została właściwie ukierunkowana. To właśnie dlatego przeprowadzenie jakichkolwiek badań genetycznych powinno być poprzedzone konsultacją z genetykiem.

Problemy z zajściem w ciąże zawsze dotyczą pary

Na konsultację z lekarzem genetykiem powinna się udać para – nie sama przyszła mama czy tata. Często do lekarza zgłasza się tylko ta strona, w przypadku której istnieją podejrzenia o niepłodności.

jakie badania przed ciążą

Konsultacja genetyczna pod kątem problemu z zajściem w ciąże obejmuje:

  • Szczegółowy wywiad lekarski i wywiad rodzinny

Dotyczy on stanu zdrowia partnerów, stanu ginekologicznego, stylu życia itp. Lekarz zbiera również informację na temat członków rodziny – co najmniej 3 pokolenia wstecz.

  • Ocenę wyników badań

Jeśli dysponujecie już jakimiś wynikami badań należy przedstawić je lekarzowi.

  • Zebranie informacji o narażeniu na czynniki szkodliwe

Mogą to być np. czynniki związane z wykonywanym zawodem czy ewentualnymi używkami – alkohol, papierosy itp.

  • Ocenę fenotypu partnerów

Lekarz zwraca uwagę na ewentualne objawy chorób genetycznych.

  • Zlecenie dalszych badań – np. badań genetycznych

Problemy z zajściem w ciąże – jakie badania?

Lekarz genetyk najczęściej zaleca wykonanie badania kariotypu obojga partnerów (jeśli jest taka potrzeba uzupełnionego o metody cytogenetyki molekularnej). Pomocne są także badania molekularne np. w kierunku oligozoospermii czy CFTR i AZF u mężczyzny i inne w zależności od indywidualnych wskazań.

Konsultacja wyniku badań przy problemie z zajściem w ciąże

Lekarz genetyk analizuje wynik badań zawsze w oparciu o dane uzyskane w trakcie wywiadu. Sam wynik bez całościowego obrazu sytuacji nie jest często wystarczającą daną do postawienia jednoznacznej diagnozy, czy wskazania dalszej drogi diagnostycznej.

Przeczytaj artykuł eksperta: Zaburzenia płodności, a poradnictwo genetyczne

Nie taki genetyk straszny jak go malują …

Wokół specjalizacji jaką jest genetyka narosło wiele mitów i barier. Większość pacjentów uważa, że po poradę do genetyka idą ludzie z konkretnym problemem genetycznym – np. ujawnioną chorobą. Tymczasem w praktyce specjalista genetyk, diagnostyk jest w stanie pomóc rozwiązać wiele problemów – np. problem z zajściem w ciążę.


Patron główny działu:

Przeczytaj więcej:


Przeczytaj również:

05/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecany artykuł

Przeczytaj inne:
Kolka u niemowlaka
Kolka u niemowlaka

Kolka to jedno z największych strapień rodziców. Nikt nie lubi kiedy dziecko płacze a podczas ataku kolki jelitowej maluch nie tylko „lamentuje” ale także kopie nóżkami, zaciska dłonie w piąstki i ma przy tym twardy...

Zamknij