Prawa i przywileje kobiet w ciąży – mama u lekarza - Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Prawa i przywileje kobiet w ciąży – mama u lekarza

diagnostyka prenatalna
zatwierdzone_merytorycznie - złoty_miniPrzez cały okres ciąży i po porodzie przyszła mama ma prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej bez względu na to czy jest ubezpieczona czy też nie. Czas trwania bezpłatnej opieki trwa aż do końca połogu, czyli do 6 tygodni po urodzeniu dziecka i obejmuje wszystkie procedury medyczne łącznie z refundacją leków.

Pozostałe kwestie związane z opieką zdrowotną reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 20 września 2012 w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem.

Mimo, że standardy obowiązują już od 3 lat nie każda mama zna swoje prawa:

Ty wybierasz kto będzie sprawował nad tobą opiekę przez cały okres ciąży

Może to być lekarz ginekolog-położnik lub położna. Nie obawiaj się opieki położnej. Ona także ma obowiązek regularnych spotkań z ciężarną, zlecania badań kontrolnych i podpowiada jak sobie radzić z typowymi dolegliwościami. Pamiętaj jednak, że położne prowadzą tylko ciąże fizjologiczne! W chwili, gdy pojawią się niepokojące objawy przyszła mama jest przekazywana pod opiekę lekarza. Położna ma jednak obowiązek asystowania lekarzowi podczas porodu.

Masz prawo do pełnej informacji o stanie zdrowia, przebiegu ciąży, porodu oraz…

…metod i sposobów łagodzenia bólu. Przyszła mama powinna więc ustalić z osobą prowadzącą ciążę plan opieki przedporodowej i plan samego porodu. W takim planie powinny znaleźć się terminy wizyt kontrolnych zgodnych z kalendarzem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, wykaz zalecanych badań medycznych oraz preferencje dotyczące porodu. Pamiętaj, że nie tylko możesz wybrać szpital, którym będziesz rodzić dziecko, ale również pozycję w trakcie porodu i miejsce (np. w wodzie) oraz zaznaczyć chęć obecności partnera (poród rodzinny). Nie masz obowiązku leżeć na wznak i cierpieć. Położna lub lekarz powinni cię wręcz zachęcać do aktywności fizycznej, która pomoże przetrwać skurcze i złagodzi odczucie bólu. Masz prawo do zmiany pozycji w każdej sytuacji, o ile nie jest zagrożone życie twoje i dziecka.

Bezpłatne znieczulenie na żądanie?

Wiele mam obawia się, że będzie musiało za nie płacić. Zarówno poród , jak i wszystkie zabiegi z nim związane należą do tzw. świadczeń gwarantowanych przez państwo. Szpitale nie mogą, więc pobierać dodatkowych opłat za znieczulenie zewnątrz oponowe podczas porodu. Pamiętaj jednak, że o znieczuleniu podczas porodu decyduje lekarz. Nie istnieje też coś takiego jak znieczulenie na żądanie. Podczas ustalania planu porodu i opieki okołoporodowej ustalasz również metody łagodzenia bólu, jednak nie oznacza to, że terapia przeciwbólowa nie może być modyfikowana przez lekarza w zależności od zaistniałej sytuacji. Masz więc prawo do pełnej bezpłatnej opieki, jednak za każdą dodatkową usługę pielęgniarską będziesz zmuszona zapłacić.

Przeczytaj też: 8 godzin i nie więcej. Prawa i przywileje kobiet ciężarnych w pracy

Masz prawo do bezpłatnych usług stomatologicznych

Zgodnie z prawem (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 listopada 2004 r. w sprawie wykazu gwarantowanych świadczeń lekarza dentysty i materiałów stomatologicznych oraz rodzaju dokumentu potwierdzającego uprawnienia do tych świadczeń) możesz korzystać z bezpłatnych usług dentystycznych od początku ciąży, aż do 42 dnia połogu.

Wiele zabiegów stomatologicznych, nie refundowanych zwykle przez NFZ możesz wykonać w tym czasie bez obaw o swój portfel. Pamiętaj, że stan zdrowia jamy ustnej może mieć istotny wpływ na przebieg i czas zakończenia ciąży. Wieloletnie badania kliniczne prowadzone w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku wśród ciężarnych i mam w trakcie połogu wykazały, że blisko 18% porodów przedwczesnych i porodów zakończonych niską masą urodzeniową dziecka spowodowane było złym stanem uzębienia i chorobami przyzębia. Warto wie wiedzieć jakie zabiegi oprócz standardowo refundowanych przysługują ci w trakcie ciąży. Wśród nich należy wymienić: kiretaż otwarty, a więc oczyszczanie korzeni zębów po odsłonięciu chirurgicznym dziąseł – w obrębie 1/4 uzębienia (nie obejmuje znieczulenia oraz zaopatrzenia rany), leczenie kanałowe oraz usunięcie złogów nazębnych  (1 raz na 6 miesięcy w obrębie całego uzębienia). Ponadto przysługuje ci również prawo do odbywania wizyt  i badań kontrolnych u stomatologa – nie częściej jednak niż 1 raz na kwartał.

informacjaAby uzyskać prawo do świadczeń należy podczas każdej wizyty okazać dokument stwierdzający, że spodziewasz się dziecka. Może to być również twoja karta ciąży, którą uzyskasz podczas pierwszej wizyty u ginekologa.

 

Przeczytaj również:

08/09/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.