Pracownia Diagnostyki Prenatalnej i Echokardiografii Płodowej w KielcachBadaniaprenatalne.pl

Pracownia Diagnostyki Prenatalnej i Echokardiografii Płodowej w Kielcach – już działa!

ile kosztują badania prenatalne

W poniedziałek, 17 sierpnia 2015 roku, Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach uruchomił Pracownię Diagnostyki Prenatalnej i Echokardiografii Płodowej. Jest to pierwsza tego typu pracownia w województwie świętokrzyskim i dwunasta w kraju.

Wczesne wykrywanie wad płodu

Dzięki aparaturze medycznej, jaką dysponuje nowo powstała pracownia, w tym nowoczesnemu ultrasonografowi, lekarze będą w stanie wykrywać poważne wady serca, jak i inne nieprawidłowości u dziecka jeszcze na etapie prenatalnym, nawet w 12 – 14 tygodniu ciąży. Jest to niezwykle ważne, niektóre z tych zaburzeń można bowiem leczyć, gdy maluch znajduje się jeszcze w łonie matki– zaznacza Wojciech Rokita, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Kielcach. Ponadto pacjentce, której dziecko okaże się być obciążone jakąś wadą, np. wadą serca, zostanie udzielona szybka i fachowa pomoc specjalistów, co zwiększy szansę noworodka na życie i prawidłowy rozwój. Jeszcze do niedawna wielu z nich nie udawało się uratować, a to właśnie za sprawą zbyt późnej diagnostyki.

Od teraz pacjentki, które chcą mieć pewność, że ich nienarodzone jeszcze dzieci są zdrowe nie muszą już udawać się do placówek w innych miastach – badanie będą mogły wykonać na miejscu, w Kielcach.

Większość funduszy przeznaczonych na budowę nowoczesnej pracowni diagnostycznej pochodziła z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2007 – 2013. Koszt całego przedsięwzięcia to ponoć ok. 900 tysięcy złotych.

Dowiedz się dlaczego warto robić badania prenatalne

Rynek badań prenatalnych w Polsce

Rynek badań prenatalnych w Polsce systematycznie się rozwija – otwarcie nowej pracowni w Kielcach jest tego najlepszym dowodem. Ciężarne pacjentki mają do wyboru inwazyjne badania prenatalne, które choć potrafią z dużą precyzją ocenić stan zdrowia płodu, to jednak wiążą się z nieznacznym niebezpieczeństwem powikłań, oraz metody całkowicie bezpieczne, ale określające tylko prawdopodobieństwo rozwoju choroby. Do grupy pierwszej będzie się zaliczać choćby polegająca na analizie płynu owodniowego amniopunkcja, do grupy drugiej USG, test PAPP-A czy badanie NIFTY. Możliwości jest zatem całkiem sporo, o tym która z opcji będzie najlepsza dla pacjentki powinien zadecydować już jednak lekarz.

Zobacz na czym polega nowoczesne, nieinwazyjne badanie NIFTY

Jeszcze nie dla wszystkich…

Na chwilę obecną Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach nie ma jeszcze kontraktu z NFZ-em na realizację badań przy pomocy zakupionego sprzętu – na razie mogą z niego korzystać wyłącznie pacjentki szpitala. Po podpisaniu odpowiedniej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia takie badania będą mogły już mogły wykonać ciężarne z całego województwa. Miejmy tylko nadzieję, ze nastąpi to w miarę szybko.

Pracownia Diagnostyki Prenatalnej i Echokardiografii Płodowej w Kielcach – już działa!
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

19/08/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
jak przygotować dziecko do operacji
Jak przygotować dziecko do operacji? Wcześniej wykonaj u niego to badanie

Twoje dziecko będzie miało operację pod narkozą lub w znieczuleniu miejscowym? Przed zabiegiem warto upewnić się, czy malec nie ma nadwrażliwości na któryś z leków. Ułatwi to anestezjologowi dobranie najodpowiedniejszego środka znieczulającego i tym samym...

Zamknij