Poronienie zatrzymane. Jakie są objawy, co robić? - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Poronienie zatrzymane. Jakie są objawy, co robić?

Poronienie zatrzymane

Poronienie zdarza się w ok. 15% wszystkich ciąż – najczęściej do 8. tygodnia jej trwania. Jednym z jego rodzajów jest poronienie zatrzymane, czyli sytuacja, w której dochodzi do obumarcia zarodka, jednak nie zostaje on samoczynnie usunięty z macicy. Niezbędna jest wtedy pomoc lekarza.

Poronienie zatrzymane – wykrywa je najczęściej badanie USG

Ten typ poronienia najczęściej nie daje charakterystycznych i dotkliwych objawów, takich jak mocne krwawienie, bóle czy skurcze nie do zniesienia, ponieważ nie dochodzi do wydalenia obumarłego zarodka. Organizm więc zachowuje się tak, jakby ciąża trwała nadal. Poronienie zatrzymane wykrywa zwykle lekarz w czasie badań USG, stwierdzając brak czynności życiowych dziecka. Zauważa się również, że macica nie powiększa się – jest zbyt mała w stosunku do tygodnia ciąży, a szyjka macicy jest zamknięta. Do tego typu poronienia dochodzi najczęściej do 12 tygodnia ciąży.

REKLAMA

Ciąża obumarła – konieczna interwencja lekarza

Przy poronieniu zatrzymanym konieczne jest usunięcie pozostałości z macicy, ponieważ w tym przypadku organizm nie oczyszcza się sam. Może to doprowadzić do różnego typu zakażeń, dlatego wizyta u lekarza lub w szpitalu jest konieczna. Specjalista decyduje o sposobie oczyszczenia macicy: może być to forma farmakologiczna lub zabiegowa. Oczyszczanie farmakologiczne polega na podaniu kobiecie leków, które wywołają skurcze i usunięcie obumarłego zarodka. Pojawia się więc mocne krwawienie, które może trwać do 2 tygodni, a o wszelkich wątpliwościach czy nieprawidłowościach należy od razu informować lekarza.

Ten proces ma jednak wiele przeciwwskazań, m.in. alergię na leki, zaburzenia krzepnięcia krwi, niedokrwistość. Z tego powodu w niektórych przypadkach (lub gdy oczyszczanie farmakologiczne się nie powiodło) lekarz decyduje o wykonaniu zabiegu łyżeczkowania, najczęściej w znieczuleniu ogólnym. Trwa on zwykle ok. 10 minut.

REKLAMA

Poronienie – przyczyny szukaj najpierw w genach

70% poronień wiąże się z wadami genetycznymi u dziecka, na które rodzice nie mają wpływu. Są to wady losowe, które tworzą się przypadkowo. Aby je wykryć, niezbędne jest badanie na materiale od dziecka. Innymi przyczynami poronienia zatrzymanego mogą być problemy hormonalne u kobiety, wady w budowie anatomicznej, choroby zakaźne, genetyczne, urazy brzucha, długotrwały stres czy stosowanie używek albo nieodpowiednie odżywienie organizmu i niedobory witamin i minerałów (np. kwasu foliowego).

Przeczytaj artykuł eksperta: Diagnostyka poronień a badania DNA

Poronienie zatrzymane – wciąż masz szansę na zdrowe dziecko!

Po pierwszym poronieniu szansa na urodzenie zdrowego dziecka w przyszłości wynosi aż 95%. Konieczna jest jednak odpowiednia diagnostyka, która wskaże przyczynę poronienia i umożliwi jej wykluczenie w kolejnej ciąży. Jeśli sytuacja wymaga leczenia, tylko zastosowanie się do wskazówek lekarza umożliwi poczęcie i urodzenie zdrowego maluszka. Jeśli natomiast przyczyną poronienia była losowa wada genetyczna u dziecka, prawdopodobnie w następnej ciąży już się nie powtórzy.


poroniłam

Tekst powstał przy współpracy z serwisem

Poroniłam.pl, wwww.poronilam.pl .

.

ciąża po poronieniuporonienia nawykowejak zajść w ciążę po wczesnym poronieniujak zajść w ciążę po łyżeczkowaniuobjawy ciąży pozamacicznejciąża biochemiczna przyczyny i objawyporonienia

Przeczytaj również:

18/10/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj inne:
nietolerancja laktozy w ciąży
Nietolerancja laktozy w ciąży

  Problemy żołądkowe to dla przyszłej mamy codzienność. Wzdęcia, uczucie pełności i przelewania w brzuchu, biegunka czy ból brzucha nie zawsze są powodem do niepokoju. Jeśli jednak zauważyłaś, że doskwierają Ci przede wszystkim po spożyciu...

Zamknij