Poronienie – empatia i zrozumienie

poronilam

Jak poradzić sobie z poronieniem? Nie ma prostej odpowiedzi, każdy przeżywa to bardzo indywidualnie. Nie musi jednak zostawać sama. Istnieje wiele miejsc, w których znaleźć może pomoc i zrozumienie. Tego w końcu potrzebuje najbardziej, by w spokoju przeżyć swoją żałobę. Jednym z takich miejsc jest portal Poroniłam.pl, powstały z myślą o rodzicach po poronieniu.

Poroniłam.pl

Na portalu tym można znaleźć wiele porad dotyczących postępowania po poronieniu – organizacji pogrzebu czy badań, które warto rozważyć. Przede wszystkim jest to jednak miejsce współtworzone przez rodziców, którzy również doświadczyli straty.

Dzielą się oni swoimi historiami i sposobami na pożegnanie z dzieckiem. A także uświadamiają, jak ważne jest w tym czasie przyzwolenie na żałobę i właściwe traktowanie ze strony innych.

Żałoba po poronieniu – jak ją uszanować?

Bez względu na to, w którym momencie ciąża zostaje przerwana – poronienie zawsze oznacza dla kobiety po prostu stratę dziecka. Ma ona prawo do przeżycia żałoby w spokoju, dlatego ważne jest, by otoczenie ze zrozumieniem odniosło się do jej cierpienia.

Dlatego ważne jest, by nawet personel medyczny miał na uwadze uczucia matki. W żadnym wypadku nie powinien też informować o stracie dziecka przy innych pacjentkach. Nawet badanie, w czasie którego stwierdzone zostanie poronienie lub obumarcie płodu powinno się odbywać w obecności jak najmniejszej liczby personelu. Dobrze też zapewnić kobiecie osobną salę, której nie będzie ona dzielić z ciężarnymi.

Co po poronieniu może pomóc rodzicom?

Przekazywanie rodzicom wszystkich informacji w sposób jasny i zrozumiały jest bardzo ważne. Po poronieniu kobiety często nie dopuszczają do siebie tego faktu. Cierpią, czują się zagubione, a czasem winne. Podejście do nich z empatią i np. zapewnienie obecności i wsparcia bliskiej osoby na pewno pomoże im w oswojeniu się ze stratą.

Warto doradzić wykonanie badań, które mogłyby wyjaśnić przyczyny poronienia i dodać nadziei na urodzenie zdrowego dziecka w przyszłości.

Dobrze też uświadomić kobietom, że po poronieniu mają prawo do uzyskania urlopu i pochowania dziecka – oraz wyjaśnić, w jaki sposób mogą to zrobić. Pochówek bardzo często pomaga bowiem rodzicom w pożegnaniu dziecka.

Poronienie – problem wielu

Po poronieniu rodzice często czują się osamotnieni w swoim bólu. Zwłaszcza kobietom zdarza się mieć poczucie, że nie ma wokół nich nikogo, kto mógłby ich wysłuchać i w pełni zrozumieć. Są jednak miejsca, w których mogą podzielić się swoim cierpieniem z innymi matkami po poronieniu.

Portal Poroniłam.pl daje np. możliwość opisania swojej historii. Jest też praktyczną pomocą dla rodziców cierpiących po stracie dziecka – zbiera najważniejsze informacje o poronieniach, jego przyczynach i możliwych badaniach, które mogą zminimalizować ryzyko kolejnej utraty ciąży.
logo

Artykuł powstał we współpracy z serwisem www.poronilam.pl.  Dowiedz się więcej:

Na portalu Poroniłam.pl znajdują się materiały do pobrania, które zawierają kompletne informację i rady dotyczące poronienia

www.poronilam.pl | www.Facebook.com/poronilam | info@poronilam.pl


Oceń

Data publikacji: 17/02/2016, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *