Poronienie co dalej. Pomoc po poronieniu, badania i ciąża poronilam.plBadaniaprenatalne.pl

Poronienie – empatia i zrozumienie

poronilam

Jak poradzić sobie z poronieniem? Nie ma prostej odpowiedzi, każdy przeżywa to bardzo indywidualnie. Nie musi jednak zostawać sama. Istnieje wiele miejsc, w których znaleźć może pomoc i zrozumienie. Tego w końcu potrzebuje najbardziej, by w spokoju przeżyć swoją żałobę. Jednym z takich miejsc jest portal Poroniłam.pl, powstały z myślą o rodzicach po poronieniu.

Poroniłam.pl

Na portalu tym można znaleźć wiele porad dotyczących postępowania po poronieniu – organizacji pogrzebu czy badań, które warto rozważyć. Przede wszystkim jest to jednak miejsce współtworzone przez rodziców, którzy również doświadczyli straty.

Dzielą się oni swoimi historiami i sposobami na pożegnanie z dzieckiem. A także uświadamiają, jak ważne jest w tym czasie przyzwolenie na żałobę i właściwe traktowanie ze strony innych.

Żałoba po poronieniu – jak ją uszanować?

Bez względu na to, w którym momencie ciąża zostaje przerwana – poronienie zawsze oznacza dla kobiety po prostu stratę dziecka. Ma ona prawo do przeżycia żałoby w spokoju, dlatego ważne jest, by otoczenie ze zrozumieniem odniosło się do jej cierpienia.

Dlatego ważne jest, by nawet personel medyczny miał na uwadze uczucia matki. W żadnym wypadku nie powinien też informować o stracie dziecka przy innych pacjentkach. Nawet badanie, w czasie którego stwierdzone zostanie poronienie lub obumarcie płodu powinno się odbywać w obecności jak najmniejszej liczby personelu. Dobrze też zapewnić kobiecie osobną salę, której nie będzie ona dzielić z ciężarnymi.

Co po poronieniu może pomóc rodzicom?

Przekazywanie rodzicom wszystkich informacji w sposób jasny i zrozumiały jest bardzo ważne. Po poronieniu kobiety często nie dopuszczają do siebie tego faktu. Cierpią, czują się zagubione, a czasem winne. Podejście do nich z empatią i np. zapewnienie obecności i wsparcia bliskiej osoby na pewno pomoże im w oswojeniu się ze stratą.

Warto doradzić wykonanie badań, które mogłyby wyjaśnić przyczyny poronienia i dodać nadziei na urodzenie zdrowego dziecka w przyszłości.

Dobrze też uświadomić kobietom, że po poronieniu mają prawo do uzyskania urlopu i pochowania dziecka – oraz wyjaśnić, w jaki sposób mogą to zrobić. Pochówek bardzo często pomaga bowiem rodzicom w pożegnaniu dziecka.

Poronienie – problem wielu

Po poronieniu rodzice często czują się osamotnieni w swoim bólu. Zwłaszcza kobietom zdarza się mieć poczucie, że nie ma wokół nich nikogo, kto mógłby ich wysłuchać i w pełni zrozumieć. Są jednak miejsca, w których mogą podzielić się swoim cierpieniem z innymi matkami po poronieniu.

Portal Poroniłam.pl daje np. możliwość opisania swojej historii. Jest też praktyczną pomocą dla rodziców cierpiących po stracie dziecka – zbiera najważniejsze informacje o poronieniach, jego przyczynach i możliwych badaniach, które mogą zminimalizować ryzyko kolejnej utraty ciąży.
logo

Artykuł powstał we współpracy z serwisem www.poronilam.pl.  Dowiedz się więcej:

Na portalu Poroniłam.pl znajdują się materiały do pobrania, które zawierają kompletne informację i rady dotyczące poronienia

www.poronilam.pl | www.Facebook.com/poronilam | info@poronilam.pl


.

badania genetyczne po poronieniu, badanie płci po poronieniu, określenie płci po poronieniu, poronienie objawy, kolejna ciąża po poronieniu, przyczyny poronień, przyczyny poronienia, poronienia samoistne, poronienia nawracające, badania po poronieniach

Poronienie – empatia i zrozumienie
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

17/02/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
jak przygotować dziecko do operacji
Jak przygotować dziecko do operacji? Wcześniej wykonaj u niego to badanie

Twoje dziecko będzie miało operację pod narkozą lub w znieczuleniu miejscowym? Przed zabiegiem warto upewnić się, czy malec nie ma nadwrażliwości na któryś z leków. Ułatwi to anestezjologowi dobranie najodpowiedniejszego środka znieczulającego i tym samym...

Zamknij