Podwyższony poziom cholesterolu – poznaj możliwą przyczynęBadaniaprenatalne.pl

Podwyższony poziom cholesterolu – poznaj możliwą przyczynę

Zwiększony poziom cholesterolu może prowadzić do wielu niebezpiecznych chorób układu krążenia, m.in. miażdżycy. Przyczyniają się do niego nie tylko zła dieta i brak ruchu, ale też geny. Jednym z nich jest APOE2, który możesz zbadać. Dzięki temu sprawdzisz, czy również u Ciebie ryzyko chorób układu krążenia jest podwyższone i możesz je obniżyć poprzez odpowiednią profilaktykę.

Objawy podwyższonego poziomu cholesterolu
Przyczyny podwyższonego 
Zwiększony poziom cholesterolu a badania genetyczne
Jak zapobiec podwyższonemu poziomowi cholesterolu

Podwyższony poziom cholesterolu – objawy

choroba AlzheimeraTen problem zdrowotny najczęściej nie daje widocznych objawów, dlatego wiele osób dowiaduje się o zwiększonym poziomie cholesterolu dopiero po wystąpieniu miażdżycy, choroby wieńcowej czy zawału serca. U niektórych osób występują tak zwane żółtaki. Są to żółte plamki w okolicach oczu, na łokciach i kolanach.

Podwyższony poziom cholesterolu – przyczyny

Za zwiększony poziom cholesterolu odpowiadają m.in. nieprawidłowa dieta (bogata w przetworzone produkty, słodycze, słone przekąski), brak aktywności fizycznej, palenie papierosów i otyłość (BMI powyżej 30). Na ten problem narażone są też osoby z cukrzycą.

Do zbyt wysokiego poziomu cholesterolu mogą przyczyniać się również geny. Chodzi o gen APOE, który odgrywa ważną rolę w metabolizmie lipoprotein (związków lipidów i białka). Gdy nie działa prawidłowo, Twój organizm jest narażony na wystąpienie zwiększonego poziomu cholesterolu LDL i trójglicerydów.

Zwiększony poziom cholesterolu – test DNA

Aby sprawdzić, czy występuje u Ciebie podwyższone ryzyko wystąpienia nieprawidłowego poziomu cholesterolu, możesz wykonać test DNA w kierunku analizy genotypu APOE. Jednocześnie sprawdzisz też, czy masz predyspozycje genetyczne do wystąpienia choroby Alzheimera, ponieważ nieprawidłowe działanie tego genu może aż 15 razy zwiększać ryzyko wystąpienia tej choroby. Jeśli masz zwiększony poziom cholesterolu, zostanie to wykryte w czasie badań krwi – tak zwanego lipidogramu.

Zobacz też: Choroba Alzheimera – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Podwyższony poziom cholesterolu – zapobieganie

Mając świadomość, że masz predyspozycje genetyczne do występowanie zwiększonego poziomu cholesterolu, możesz od razu zadbać o swoje zdrowie i uniknąć niebezpiecznych chorób, w tym miażdżycy. Postaw na zbilansowaną, zdrową dietę (warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, chude mięso, ryby), ureguluj masę ciała i nie zapomnij o aktywności fizycznej. Najlepiej zrezygnować również z używek i regularnie wykonywać lipidogram.


Przeczytaj również:

28/08/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.