In vitro - podmiana nasienia jest możliwa? - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Podmiana nasienia podczas in vitro…

in vitro

Aktualizacja: 20 czerwca 2017 r. 

…lub wszczepienie nieprawidłowego zarodka. To może się zdarzyć?

Wiele par rozważających zapłodnienie drogą in vitro obawia się, czy w trakcie zabiegu nie dojdzie do podmiany nasienia lub komórki jajowej. Obawy te w większości przypadków nie są uzasadnione – rygorystyczne przestrzeganie przez personel medyczny zasad bezpieczeństwa praktykowanych przez kliniki niepłodności ogranicza takie ryzyko do absolutnego minimum.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że zabieg in vitro przeprowadzany jest przez ludzi, a ludzie z natury mogą popełniać błędy…

Do takiego błędu doszło m.in. w szpitalu w Policach. Kilka dni temu wyszło na jaw, że w wyniku nieprawidłowo wykonanego zabiegu in vitro matka urodziła nieswoje dziecko. Dziewczynka przyszła na świat obarczona licznymi wadami genetycznymi. Rodzice zdecydowali się na wykonanie badań DNA, które wykazały brak pokrewieństwa pomiędzy kobietą a badanym dzieckiem.

Sprawa została zgłoszona do prokuratury, jednak ta umorzyła śledztwo ze względu na to, że prawo polskie nie dopuszcza takiej sytuacji, aby dziecko pochodziło od innej kobiety niż ta, która je urodziła.

Zastosowanie badań DNA przy in vitro

Pomyłka lekarzy to nie jedyny nagłośniony przypadek na świecie. Testy DNA już niejednokrotnie dowodziły, że taka sytuacja przy zabiegach in vitro może mieć miejsce. W styczniu bieżącego roku w Gazecie Wyborczej ukazał się artykuł, w którym opisana była historia recepcjonisty amerykańskiej kliniki niepłodności, podmieniającego nasienie pacjentów na swoje.

Badanie DNA wykazało wówczas, że 21-letnia mieszkanka Utah nie jest spokrewniona ze swoim ojcem. Po długich poszukiwaniach kolejny test DNA wskazał prawdziwego ojca. Takiego samego oszustwa dopuścił się skazany w 1992 lekarz z Wirginii. Badania DNA wykazały, że jest on ojcem co najmniej 15 dzieci poczętych na drodze przeprowadzonego przez niego zabiegu in vitro.

Bardzo nagłośniona była też sprawa lekarza z San Francisco. Poinformował on matkę, iż wszczepiono jej niewłaściwy zarodek, kiedy dziecko skończyło rok. Kobieta wniosła sprawę do sądu. Ta pomyłka kosztowała szpital milion dolarów – takie odszkodowanie musiał wypłacić matce. Dodatkowo lekarz otrzymał również zakaz dalszego wykonywania zawodu. Tylko w Wielkiej Brytanii znanych jest przynajmniej pięć takich pomyłek, o których dowiedziano się na przełomie ostatnich 15 lat.

Powszechniejsze badania DNA…

Wraz z upowszechnieniem badań DNA takich przypadków może wyjść na jaw znacznie więcej. Jednoznacznie bowiem wskazują one na pokrewieństwo bądź jego brak. Jeszcze kilkanaście lat temu zlecały je głównie sądy lub prokuratura. Dziś z kolei bardzo często badania DNA wykonywane są na zlecenie prywatne. Próbkę można pobrać od dziecka już w drugiej dobie życia – bezboleśnie i nieinwazyjnie.

Na rynku dostępne są też testy DNA przeprowadzane jeszcze w czasie ciąży. W jednym i w drugim przypadku ustalane jest zarówno ojcostwo jak i macierzyństwo (jednocześnie). Oznacza to, że rodzice mogą bardzo łatwo zweryfikować to, czy klinika nie popełniła pomyłki. Być może za kilka lat takie badania staną się standardem przy wszystkich przeprowadzanych zabiegach in vitro.


 

Tekst powstał przy współpracy z serwisem

Testynaojcostwo.pl, wwww.testynaojcostwo.pl

 


Podmiana nasienia podczas in vitro…
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

06/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
zakrzepica w połogu
Zakrzepica w połogu? Zdarza się częściej, niż myślisz!

Każda przyszła mama wie, że podczas ciąży rośnie ryzyko zakrzepicy, m.in. ze względu na zmiany hormonalne. Niewiele zdaje sobie jednak sprawę, że podczas połogu, czyli ok. 6-tygodniowego okresu, gdy kobiece ciało wraca do stanu sprzed...

Zamknij