Pewne testy na ojcostwo - jak laboratorium osiąga wiarygodny wynik? Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Pewne testy na ojcostwo – jak laboratorium osiąga wiarygodny wynik?

pewne testy na ojcostwo

Wpis sponsorowany, aktualizacja 8 marca 2018 r.

Badanie na ojcostwo służy pewnemu potwierdzeniu lub wykluczeniu ojcostwa. Osoby wykonujące pewne testy na ojcostwo mają do wyboru kilka opcji – mogą zrobić badanie jeszcze przed narodzinami dziecka (w ciąży) lub dopiero po porodzie (prywatnie lub na potrzeby sprawy sądowej). Test na ojcostwo daje zawsze wiarygodny wynik, bez względu na rodzaj użytych w nim próbek.

Jak wygląda procedura takiego badania DNA? Przyjrzymy się temu na przykładzie testDNA Laboratorium Sp. z o. o. – jednego z czołowych, prywatnych laboratoriów genetycznych w Polsce.

Spis treści:
Jakie są rodzaje testów na ojcostwo?
Z jakich próbek można zrobić pewne testy na ojcostwo?
Pewne testy na ojcostwo – na podstawie 24 markerów genetycznych
Jak laboratorium dba o dyskrecję i bezpieczeństwo pacjenta? 

Pewne testy na ojcostwo – mamy ich kilka rodzajów

Są testy prywatne, sądowe lub testy na ojcostwo w ciąży. W przypadku badań prywatnych wystarczy zabezpieczyć próbki tylko od ojca i dziecka. Można w tym celu zgłosić się do placówki medycznej w pobliżu miejsca zamieszkania (testDNA współpracuje z ponad 200 przychodniami w całym kraju) lub przygotować wszystkie próbki samodzielnie w domu i wysłać je pocztą lub skorzystać z kuriera, który odbierze materiały i dostarczy je bezpośrednio do laboratorium.

Pobranie próbek ułatwia pacjentowi zestaw wyposażony w specjalne wymazówki. Sądowy test na ojcostwo różni się od prywatnego tym, że próbki zawsze pobierane są w punkcie pobrań (nie można ich przygotować w domu). W teście sądowym oprócz ojca i dziecka uczestniczy również matka, a ich tożsamość jest potwierdzana na podstawie odpowiednich dokumentów (prywatny test na ojcostwo tego nie wymaga).

Pewne testy na ojcostwo można zrealizować też we wczesnej ciąży – już od 8 tygodnia. Próbki do testu – krew matki lub płyn owodniowy – pobierane są w placówce medycznej, a wyizolowane z nich DNA dziecka porównywane jest następnie z DNA potencjalnego ojca. Testy na ojcostwo w ciąży są równie pewne, jak te po narodzinach, jednoznacznie wskazują czy mężczyzna jest ojcem dziecka.

Przeczytaj więcej: Test na ojcostwo w ciąży

Pewne testy na ojcostwo z każdej próbki

Wymazu z policzka, kilku sztuk włosów wyrwanych z cebulkami, patyczka z woskowiną uszną, plamy krwi zaschniętej na kawałku tkaniny, niedopałka papierosa czy gumy do żucia. Rodzaj próbki nie wpływa na pewność wyniku, ponieważ DNA jest takie samo, bez względu na to, z jakiego miejsca je pobierzemy.

Pewne testy na ojcostwo – aż 24 markery genetyczne uwzględnione w badaniu

Markery genetyczne to konkretne obszary na DNA, które poddawane są analizie w trakcie testu na ojcostwo. Tworzą one profil genetyczny danej osoby – unikalny, a jednocześnie dziedziczony po rodzicach. Porównując profile genetyczne ojca i dziecka laboratorium potwierdza lub wyklucza istnienie pokrewieństwa między nimi. Kiedyś większość laboratoriów genetycznych wykonywała badania na podstawie 16 markerów DNA.

Dziś, czołowe ośrodki zajmujące się testami na ojcostwo, w tym również testDNA Laboratorium Sp. z o.o., wykonują pewne testy na ojcostwo w oparciu o 24 markery – dzięki takiej szerszej analizie – wynik jest w pełni wiarygodny w każdej sytuacji, nawet, gdy w badaniu uczestniczą tylko 2 osoby.

Dowiedz się więcej: Tego nie wiedziałaś o testach na ojcostwo

Pewne testy na ojcostwo – dyskrecja, poufność kontaktu, bezpieczeństwo danych

Zarówno zestaw do pobierania próbek jak i sam wynik testu na ojcostwo może przyjść do pacjenta w formie dyskretnej przesyłki, czyli bez danych laboratorium na kopercie. Może ona również przyjść na dowolny adres – zgodnie z życzeniem pacjenta.

 

 

Ze względów bezpieczeństwa konsultanci medyczni testDNA nigdy nie przekazują żadnych informacji o badaniu w trakcie pierwszego kontaktu telefonicznego. Najpierw upewniają się, że skontaktowali się ze zleceniodawcą badania (oddzwaniają na nr telefonu z dokumentów zlecenia po wcześniejszym sprawdzeniu, czy badanie na podane nazwisko znajduje się w bazie). Informacje o badaniu udzielane są po podaniu hasła bezpieczeństwa.


testdna logotypWięcej informacji na temat oferty testów na ojcostwo realizowanych w testDNA laboratorium Sp. z o.o. uzyskasz pod numerem telefonu: 665 761 161 lub pod numerem bezpłatnej infolinii: 800 007 771 oraz pisząc na adres mailowy:  biuro@testdna.pl 

Pewne testy na ojcostwo – jak laboratorium osiąga wiarygodny wynik?
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

10/04/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
zakrzepica w połogu
Zakrzepica w połogu? Zdarza się częściej, niż myślisz!

Każda przyszła mama wie, że podczas ciąży rośnie ryzyko zakrzepicy, m.in. ze względu na zmiany hormonalne. Niewiele zdaje sobie jednak sprawę, że podczas połogu, czyli ok. 6-tygodniowego okresu, gdy kobiece ciało wraca do stanu sprzed...

Zamknij