Przesiewowe badanie prenatalne – test PAPP-A – Badaniaprenatalne.pl Przeskocz do treści

Przesiewowe badanie prenatalne – test PAPP-A

PAPP-A

Test PAPP-A jest chyba najczęściej wykonywanym przesiewowym badaniem prenatalnym. Jak wszystkie testy tego typu nie niesie ze sobą najmniejszego zagrożenia dla matki ani rozwijającego się w macicy płodu. Można go przeprowadzić już między 10. a 14. tygodniem ciąży, a więc wyjątkowo wcześnie.

Co bada test PAPP-A?

Wynik testu PAPPA nie da rodzicom jednoznacznej odpowiedzi na temat faktycznego stanu zdrowia dziecka. Jego zadaniem będzie statystyczna ocena ryzyka wystąpienia danej wady wrodzonej, w tym przypadku zespołu Downa, Edwardsa oraz Patau, czyli trisomii 21, 18 i 13.

Nieprawidłowy wynik testu PAPP-A jest wskazaniem do skierowania pacjentki na badania diagnostyczne (rozstrzygające). Choć jest on refundowany przede wszystkim w przypadku pacjentek powyżej 35. roku życia (oraz w kilku innych przypadkach, np. obecności u przyszłej mamy lub jej partnera wady chromosomowej), to jego wykonanie zaleca się wszystkim kobietom w ciąży. Warto wiedzieć, że aż 70% dzieci z zespołem Downa rodzą kobiety znacznie młodsze.

Zobacz też: Test PAPP-A – kiedy zrobić badanie i co oznacza wynik?

Jak wygląda test PAPP-A?

Test PAPP-A składa się z trzech zasadniczych części: szczegółowego wywiadu lekarskiego, prowadzonego najczęściej przez lekarza ginekologa, tzw. USG przezierności fałdu karkowego (NT) oraz biochemicznej analizy krwi. W tej ostatniej bierze się pod uwagę takie parametry jak białko PAPP-A oraz wolna podjednostka beta gonadotropiny kosmówkowej (Beta-hCG).

Na pobranie krwi do testu PAPPa kobieta nie musi stawiać się na czczo. Jedzenie i picie nie wpłyną w żaden sposób na wynik analizy.

Jakie są normy testu PAPP-A

Ujemny wynik testu PAPP-A będzie oznaczał, że ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego wadą genetyczną jest małe, a dodatni – że to niebezpieczeństwo jest duże. W przypadku każdego z badanych zaburzeń obowiązują pewne normy. Zbyt niska lub zbyt wysoka wartość jakiegoś wskaźnika może świadczyć o tym, że z płodem dzieje się coś złego.

U dzieci obciążonych zespołem Downa poziom PAPP-A będzie obniżony, a wolne beta-hCG podwyższone. U dzieci dotkniętych zespołem Edwardsa i Patau stężenia PAPP-A i beta-hCG będą obniżone, z kolei wskaźnik przezierności karkowej podwyższony.

Jak jest skuteczność testu PAPP-A

Choć test PAPP-A określa tylko prawdopodobieństwo wystąpienia aberracji chromosomowej u dziecka, robi to całkiem precyzyjnie. Skuteczność badania wynosi ok. 90%, jest to zatem znacznie więcej niż w przypadku testu potrójnego.

 Czytaj więcej o teście PAPP-A: Test PAPP-A – wynik, wskazania, cena 

 


Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

 

Data publikacji: 30/07/2015, Data aktualizacji: 04/03/2019

2 odpowiedzi na “Przesiewowe badanie prenatalne – test PAPP-A”

  1. Mama pisze:

    Witam. Chciałbym dowiedzieć się czy mam się martwić. Wolne hcg 66,5 IU/l odp. 2,196MoM papp-a 1,060IU/I odp. 0,366MoM.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki
Nifty pro REKLAMA

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?