Wirus opryszczki płciowej (HSV) - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Wirus opryszczki płciowej (HSV)

wirus opryszczki płciowej

Aktualizacja: 2 stycznia 2017 r. 

Objawy opryszczki płciowej są zawsze uciążliwe dla pacjentów. Ból, gorączka, swędzące owrzodzenie nie należą do najprzyjemniejszych uczuć. Infekcje mogą przebiegać w sposób bardziej ostry u osób z zaburzeniami występującymi w obrębie układu odpornościowego. Co gorsza jeśli zakażenie wirusem HSV nastąpi w czasie ciąży jest ono bardzo groźne dla Twojego dziecka!

Jeżeli opryszczka narządów płciowych ujawni się u kobiety w ciąży tuż przed rozwiązaniem, bywa wskazaniem do cesarskiego cięcia. Wszystko po to, aby ustrzec dziecko przed zakażeniem, które może nastąpić w trakcie porodu.

Taka infekcja jest szczególnie niebezpieczna dla noworodka! Może ona bowiem prowadzić do zmian w centralnym układzie nerwowym dziecka (wirus po wtargnięciu do organizmu zagnieżdża się w zwojach nerwowych i trwa tam w uśpieniu).

Największe zagrożenie pojawia się wtedy, gdy kobieta zostaje zainfekowana wirusem HSV tuż przed terminem porodu. Objawy pojawiające się przy pierwszym zakażeniu są bowiem zwykle bardzo ostre a gdy kobieta przekazuje wirusa dziecku podczas porodu prowadzi to do bardzo poważnych konsekwencji mogących zakończyć się nawet śmiercią dziecka!

Wirus opryszczki płciowej (HSV)- jak można się zarazić?

Wirusem HSV-2, powodującym opryszczkę płciową można zarazić się tylko i wyłącznie przez kontakt seksualny z zainfekowaną osobą. Pamiętaj, że objawy wirusa nie zawsze są widoczne i czasem partner seksualny może sam nie wiedzieć, że jest zarażony wirusem HSV.

Również wirus HSV-1, który zwykle powoduje owrzodzenia w obrębie jamy ustnej może wywołać także zmiany w okolicach układu płciowego. Do zakażenia narządów płciowych tym typem wirusa dochodzi podczas kontaktów oralno-płciowych lub płciowo-płciowych z osobą zainfekowaną tym typem wirusa. Opryszczka narządów płciowym spowodowana wirusem HSV-1 nawraca mniej regularnie.

Jak można zapobiec opryszczce płciowej?

Tak jak w przypadku wszystkich chorób przenoszonych drogą płciową najlepszym sposobem zapobiegania jej wystąpienia jest abstynencja seksualna lub też pozostawanie w stałym związku i kontakty seksualne z jednym partnerem, który wcześniej został przebadany na obecność wirusa HSV i u którego został on wykluczony.

Stosowanie prezerwatywy nie zapobiega zakażeniom wirusem HSV. Środek ten może zmniejszyć ryzyko zainfekowania tylko i wyłącznie wówczas, gdy zakażone miejsce lub okolica narażona na zakażenie są osłonięte. W związku z tym, że prezerwatywa może nie pokryć wszystkich zainfekowanych miejsc nie jest ona środkiem zapobiegającym zakażeniom wirusem HSV.

Przed planowaną ciążą warto upewnić się, że nie jesteś zakażona opryszczką płciową. W tym celu wystarczy wykonać proste badanie. Aby wykonać badanie należy zakupić zestaw do pobrania materiału wraz z analizą laboratoryjną. Samo badanie możesz wykonać u swojego lekarza w każdym miejscu w kraju.

Podczas wizyty lekarz pobiera za pomocą zamówionego zestawu pobierze materiał do badania. Następnie należy przesłać go do laboratorium molekularnego, gdzie zostanie przeanalizowany. Badanie trwa 10 dni.

Zobacz też: Infekcje układu moczowo-płciowego 


Wirus opryszczki płciowej (HSV)
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

08/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
jak przygotować dziecko do operacji
Jak przygotować dziecko do operacji? Wcześniej wykonaj u niego to badanie

Twoje dziecko będzie miało operację pod narkozą lub w znieczuleniu miejscowym? Przed zabiegiem warto upewnić się, czy malec nie ma nadwrażliwości na któryś z leków. Ułatwi to anestezjologowi dobranie najodpowiedniejszego środka znieczulającego i tym samym...

Zamknij