Okres w ciąży? Co oznacza krwawienie w ciąży - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Okres w ciąży? Co oznacza krwawienie w ciąży

okres w ciąży

Wiadomo, że pierwszym objawem ciąży jest zanik miesiączki. Ty jednak w okolicach planowanego okresu zaczynasz krwawić. Może nieco mniej obficie niż zwykle, ale jednak. Krwawieniu towarzyszą delikatne bóle brzucha, więc zaczynasz nabierać pewności, że to na pewno to. Sytuacja powtarza się w kolejnym miesiącu i nawet przez myśl ci nie przejdzie, że możesz być w ciąży.

Dowiedz się zatem dlaczego tak się dzieje i czemu tak łatwo pomylić miesiączkę z krwawieniem implantacyjnym, a także kiedy należy udać się po pomoc do lekarza.

Między 7 a 12 dniem po zapłodnieniu pojawia się krwawienie

Po kilku tygodniach zaczynasz odczuwać mdłości, czujesz się słaba więc sięgasz po test ciążowy. Dwie kreski wprawiają cię w osłupienie. Przecież to nie możliwe? Miałam normalną miesiączkę! Idziesz więc do lekarza, aby potwierdzić domową diagnozę. Dowiadujesz się, że zazwyczaj między 7 a 12 dniem po zapłodnieniu dochodzi do krwawienia.

Ze względu na to, że krwawienie to występuje w okolicach planowanej miesiączki jest ono zwykle z nią mylone. Każda kobieta znając reguły rządzące cyklem miesięcznym wie, że niewielkie przesunięcia lub plamienia mogą pojawiać się w trakcie cyklu. Nie są one zjawiskiem niepokojącym w chwili, gdy nie stają się regułą i nie towarzyszy im ból.

Krwawienie, o którym mówimy nazywane jest przez lekarzy implantacyjnym i towarzyszy zagnieżdżaniu się zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy. U niektórych kobiet w ogóle nie występuje. Pamiętaj jednak, że regularne miesiączkowanie w zdrowej ciąży nie występuje.

Krwawienie w ciąży może oznaczać poronienie lub ciążę pozamaciczną

Trombofilia_moze_zagrazac_twojej_ciazy

Mijają kolejne 2 lub 3 tygodnie, a ty znów zaczynasz plamić w terminie planowanej miesiączki. Nie ma powodów do obaw jeśli krwawienie jest skąpe i nie towarzyszy mu ból, w przeciwnym razie konieczna będzie wizyta u lekarza. Takie objawy towarzyszą zwykle ciąży pozamacicznej,  zbliżającemu się poronieniu lub sygnalizują, że proces ten już się zaczął. Przyszłej mamie zwykle można pomóc na etapie przedporonnym, stosując odpowiednie leki i odpoczynek. Czasem nieunikniony może się okazać pobyt w szpitalu.

Pamiętaj! Nie lekceważ żadnych niepokojących objawów w ciąży!informacja

Czasem krwawienie w ciąży nie ma nic wspólnego z rozwijającym się w twoim brzuchu dzieckiem. Może być ono efektem niewyleczonych zmian w drogach rodnych, np. polipów czy nadżerek itp. Do tego typu krwawień dochodzi zwykle podczas ciąż nieplanowanych, ponieważ przed zajściem w ciążę lekarze zalecają usunięcie wszelkich ognisk zapalnych w organizmie.

Łatwo je jednak rozpoznać, gdyż plamienia lub obfitsze krwawienia pojawiają się tuż po odbytym stosunku lub badaniu ginekologicznym. Nie należy ich jednak lekceważyć, gdyż wywołujące nadżerki bakterie, wirusy lub grzyby mogą nie tylko niekorzystnie  działać na dziecko, ale również nieleczone prowadzić do poronienia. Aby wykluczyć ryzyko poronienia i mieć pewność warto się zbadać. Twój ginekolog może zlecić przeprowadzenie następujących badań: kolposkopia, cytologia czy badanie histologiczne.

Przeczytaj też: Jak ustalić datę poczęcia

Zwracaj uwagę na barwę krwi…

… czy jest koloru brunatnego czy jasno czerwona. Bezwzględnie kontaktuj się z lekarzem, gdy odczuwasz ból brzucha, pieczenie w okolicach narządów płciowych oraz gdy krwawienie jest wyjątkowo obfite lub plamieniom towarzyszą upławy. Nie każde krwawienie w ciąży jest niebezpieczne. Należy jednak pamiętać, że stały kontakt z lekarzem pozwoli nam uniknąć wielu niepotrzebnych nerwów i stresu.

Krwawisz w II lub III trymestrze ciąży? Skonsultuj się z lekarzem!

Zdarza się jednak, że przyszła mama krwawi nie tylko w pierwszym trymestrze, ale również później. Każdą tego typu sytuację należy konsultować z lekarzem, gdy może być ona objawem poważnych zaburzeń w rozwój płodu tj. łożysko przodujące (łożysko lokuje się w tylnej, przedniej lub bocznej ścianie macicy co może powodować powikłania u dziecka, nie wymaga usunięcia ciąży) czy zaśniad groniasty (powstający w wyniku nieprawidłowego zagnieżdżenia się komórki jajowej w macicy i jest bezwzględnym wskazaniem do łyżeczkowania macicy).  Wymienione nieprawidłowości nie należą do powszechnych dolegliwości, jednak wymagają właściwej opieki medycznej i pobytu w szpitalu.


Okres w ciąży? Co oznacza krwawienie w ciąży
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

18/09/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Test na ojcostwo w czasie ciąży
Test na ojcostwo w czasie ciąży [INFOGRAFIKA]

Test na ojcostwo w czasie ciąży możesz zrobić już po 8 tygodniu. Jego wynik jednoznacznie potwierdza lub wyklucza biologiczne ojcostwo i jest tak samo pewny jak rezultat badań DNA wykonywanych po narodzinach dziecka. Do testu...

Zamknij