Boisz się wziąć dziecko na ręce ? Spróbuj, to naprawdę nic trudnego! - Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Boisz się wziąć dziecko na ręce ? Spróbuj, to naprawdę nic trudnego!

in vitro

Nowy ojciec zazwyczaj boi się podnosić czy nawet dotykać swojego dziecka. Nie jest ono jednak tak „kruche” jak Ci się wydaje. Rzeczywiście trzeba się z nim delikatnie obchodzić, aczkolwiek na pewno nie zrobisz mu krzywdy. „Maluch” będzie się czuł bezpiecznie w Twoich ramionach.

Badania dowodzą, iż ma to bardzo korzystny wpływ na dziecko. Przede wszystkim dotyk działa uspokajająco i kojąco. Zdecydowałeś się ? Dowiedz się zatem jak nosić swoją pociechę aby zapewnić jej jak największy komfort i jednocześnie bezpieczeństwo.

Jak nosić i tulić dziecko ?

Do trzeciego miesiąca życia najlepszą pozycją do noszenia dziecka jest tzw. „fasolka”. Układasz dziecko na przedramieniu jednej ręki. Drugą rękę wsuwasz pod lekko zgięte nóżki i podtrzymujesz pupę. Główka leży w zgięciu twojego łokcia. Tułów podtrzymujesz z jednej strony przedramieniem, z drugiej jest wsparty na twoim brzuchu. Ważne, by nie podpierać szyi dziecka, tylko główkę od tyłu. Dzięki takiemu ułożeniu „maluch” ma zapewnioną swobodę ruchów ( może bez skrępowania poruszać nóżkami i rączkami) a jednocześnie jest bezpieczny. Przy takim ułożeniu możesz odwrócić maluszka na bok. Wówczas dziecko leży na przedramieniu jednej twojej ręki, przodem albo tyłem do Ciebie. Noworodka staraj się trzymać poziomo.

Unikaj też noszenia go w nosidełku ponieważ na tym etapie dziecko nie jest jeszcze odpowiednio przygotowane do tego aby trzymać główkę i ciało cały czas w pionie. Jeśli dziecko jest już trochę starsze możesz zacząć trzymać je pionowo np. maluch zwrócony jest do ciebie pleckami, zaś główkę i tułów opiera o twój brzuch. Jedną ręką podtrzymujesz mu w tej pozycji pupkę, natomiast drugą asekurujesz jego tułów.

Uwaga: Każde dziecko jest inne, w związku z tym czasami możesz odejść od tych pozycji pod warunkiem , że dziecko czuje się dobrze i nie protestuje. Pamiętaj jednak aby zawsze przytrzymywać noworodkowi główkę i plecki!

A kiedy przychodzi pora na sen …

Kiedy odkładasz dziecko do łóżeczka pamiętaj aby robić to łagodnie i powoli, tak aby maleństwo się nie przestraszyło. Kładź dziecko na plecach, jest to najlepsza pozycja do snu. Pamiętaj, żeby maluch nie spał na brzuszku. To ułożenie w niektórych przypadkach zwiększa ryzyko tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Postaraj się zapewnić Twojemu dziecku takie warunki do spania jakie miało w łonie matki ( ciepło i ciasno). Owiń je delikatnie kocykiem albo rożkiem. Ułożone w ten sposób noworodki zazwyczaj lepiej śpią bo czują się bezpieczniej. Zdarzają się jednak wyjątki. Jeśli więc dziecko protestuje zaniechaj tych praktyk i nie owijaj dziecka wbrew jego woli.

Przeczytaj również:

17/06/2015

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Polecane

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT

Więcej w Artykuły eskpertów, Badania prenatalne, Badania przesiewowe, Badania w ciąży, Badania w ciąży kalendarz, Polecamy, USG w ciąży
Test NIFTY czy HARMONY
Test NIFTY czy HARMONY – który wybrać?

Aktualizacja: 23 czerwca 2017 r.  Przesiewowe badania prenatalne NIFTY i HARMONY są do siebie bardzo podobne i wiele przyszłych mam zastanawia się, które wybrać. Oba testy charakteryzuje duże bezpieczeństwo i dokładność w wykrywaniu ryzyka wystąpienia...

Zamknij