Nietolerancja laktozy u dorosłych – cierpi na nią co 3 Polak!

nietolerancja laktozy objawy u dorosłych

Nietolerancja laktozy u dorosłych spowodowana jest niczym innym, niż zmianą w genie LCT, który odpowiedzialny jest za wytwarzanie enzymu trawiącego cukier mleczny – laktozę. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak bardzo poważne jest to schorzenie oraz jakie konsekwencje za sobą pociąga. Tylko jak najszybsze wykrycie nietolerancji pokarmowej może uchronić nas przed nieprzyjemnościami związanymi z chorobą.

Nietolerancja laktozy objawy u dorosłych osób

Nie ignorujmy sygnałów naszego organizmu! W przypadku nietolerancji laktozy objawy u dorosłych osób mogą obejmować m.in. takie symptomy jak bóle brzucha, biegunki, wzdęcia, wymioty, dużą ilość oddawanych gazów, brak koncentracji, nudności, czy zespół jelita nadwrażliwego. Objawy te mogą również prowadzić do uczucia zmęczenia, a nawet poważnych problemów ze snem.

Nietolerancja laktozy u dorosłych dzieli się na nietolerancję genetyczną oraz nabytą

Jaka jest różnica między nimi? Czasami zdarza się, że nietolerancja laktozy u dorosłych jest efektem ubocznym innej choroby, przez którą doszło do uszkodzenia błony śluzowej jelita lub po prostu objawem alergii. Co ważne – jeżeli schorzenie pokarmowe nie jest spowodowane żadną mutacją w genie LCT, jesteśmy w stanie odwrócić jego skutki. W przypadku nabytej nietolerancji laktozy u dorosłych często wystarczy samo wyeliminowanie infekcji bakteryjnej, by móc powrócić do spożywania mleka. To uchroni Cię przed niepotrzebną rezygnacją z produktów mlecznych, a także innych artykułów spożywczych, w których zawarta jest laktoza, m.in. pieczywo i słodycze.

Nietolerancja laktozy u dorosłych a kobiety w ciąży

Organizm w czasie ciąży potrzebuje dużej ilości wapnia, aby móc stworzyć odpowiednie warunki do budowy zębów i kości maluszka. Kiedy nie możemy dostarczyć go z pożywieniem, bądź dostarczamy, ale organizm nie wchłania go, przyszła mama narażona jest na spore komplikacje zdrowotne. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie badań genetycznych również przez kobiety w ciąży.

Oceń

Data publikacji: 12/10/2018, Data aktualizacji: 08/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.