Nietolerancja laktozy a Hashimoto – czy trzeba odstawić laktozę?Badaniaprenatalne.pl

Nietolerancja laktozy a Hashimoto – czy przy Hashimoto trzeba odstawić laktozę?

nietolerancja laktozy a hashimoto

Szacuje się, że nawet 37% Polaków może mieć pierwotną nietolerancję laktozy (cukru mlecznego) [1]. Świadomość obecności tej nieprawidłowości jest szczególnie ważna u osób z chorobą Hashimoto. Czy jednak każda chora osoba powinna unikać cukru mlecznego? Nietolerancja laktozy a Hashimoto – dowiedz się więcej.

Pierwotna nietolerancja laktozy – na czym polega?

To nietolerancja laktozy, która jest zapisana w genach. W organizmie takiej osoby, z powodu obecności pewnego wariantu genu LCT, wytwarza się coraz mniej enzymu – laktazy. Laktaza jest natomiast potrzebna do trawienia właśnie laktozy, czyli cukru mlecznego. To często powoduje nieprzyjemne objawy (przede wszystkim ze strony układu pokarmowego) – które mogą jednak wystąpić dopiero z czasem.

Jeśli masz Hashimoto, świadomość obecności tej nietolerancji jest dla Ciebie szczególnie ważna. Spożywanie laktozy może w tym przypadku powodować bowiem nie tylko przykre objawy…

To może Cię zainteresować: Masz Hashimoto? Dowiedz się, czy możesz jeść bezpiecznie produkty mączne

Nietolerancja laktozy a Hashimoto i niedoczynność tarczycy

Wyniki badań naukowych wskazują, że u osób z nietolerancją laktozy eliminacja tego składnika może mieć wpływ na przyswajanie tyroksyny. Pozwala obniżyć poziom TSH bez podwyższania dawki leku. Czasami nawet w takiej sytuacji można zastosować dawkę niższą. Dlaczego? Gdy pacjenci z nietolerancją laktozy spożywają ten cukier mleczny, wchłanianie tyroksyny pogarsza się [2].

Z tego powodu źródła naukowe zalecają wykonanie badania w kierunku nietolerancji laktozy u osób z Hashimoto:

„W badaniach przeprowadzonych na 84 chorujących na zapalenie tarczycy typu Hashimoto mieszkańców basenu Morza Śródziemnego i Turcji wykazano, że 63 z nich ma nietolerancję laktozy. Okazało się, że eliminacja tego cukru doprowadziła do zmniejszenia poziomu TSH bez modyfikacji dawki lewoskrętnej tyroksyny. Z tego powodu autorzy badania sugerują, aby osoby, które wykazują duże wahania w stężeniu hormonu tyreotropowego i jednocześnie przyjmują wysokie dawki tyroksyny wykonały test w kierunku nietolerancji laktozy [2]”.

Nietolerancja laktozy a Hashimoto: nie masz nietolerancji laktozy? Rezygnacja z cukru mlecznego wcale nie jest zasadna…

Osoby z Hashimoto i nietolerancją laktozy powinny zrezygnować z cukru mlecznego. Czy jest to jednak zasadne u wszystkich osób z zapaleniem tarczycy – nawet tych, które tej nietolerancji nie mają? Przecież często słyszy się, że powinny one wyeliminować laktozę…

Nie! Rezygnacja z laktozy bez wyraźnych wskazań medycznych może spowodować, że organizm danej osoby sam przyzwyczai się do tego, że cukier mleczny nie jest dostarczany. To może spowodować coraz mniejszą produkcję laktazy, a także – rozwinięcie wtórnej nietolerancji laktozy.

Co ważne – chociaż mleko i jego przetwory nie są konieczne dla zdrowia, decydując się na ich eliminację trzeba pamiętać o zastąpieniu ich innymi produktami o podobnych wartościach odżywczych. Mleko i jego przetwory to bowiem źródło m.in. selenu, wapnia, fosforu czy witamin A, D, E i z grupy B.

Ciekawy artykuł: Ciąża z Hashimoto? Koniecznie zbadaj celiakię


Źródła:
[1] P. Zatwarnicki, Nietolerancja laktozy – przyczyny, objawy, diagnostyka, „Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne” 2014, 4, 3.
[2] A. Ratajczak, M. Moszak, M. Grzymisławski, Zalecenia żywieniowe w niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto, „Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne” 2017, 7 (4), s. 309.

autor: Agnieszka | zdjęcie: Camille_Sosok/pixabay.com


Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


Nietolerancja laktozy a Hashimoto – czy przy Hashimoto trzeba odstawić laktozę?
5 Liczba ocen: 7

Przeczytaj również:

06/11/2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Światowy Dzień FAS – już 9 września!

9 września już po raz kolejny obchodzić będziemy Światowy Dzień FAS. Święto to ma przede wszystkim uświadamiać – nie tylko przyszłe matki, ale i całe społeczeństwo – o negatywnych skutkach spożywania alkoholu w czasie ciąży....

Zamknij