Nie możemy mieć dziecka – do kogo po pomoc?

nie możemy mieć dziecka

Przyjmuje się, że problem niepłodności dotyczy 15% populacji. Oznacza to, że nawet 80 mln par w wieku reprodukcyjnym potrzebuje pomocy lekarskiej. Niestety u około 20% z nich przyczyny problemów pozostaną nieznane i nawet wybitni specjaliści z klinik leczenia niepłodności pozostaną bezradni. Jak zatem zwiększyć swoje szanse na sukces w przypadku wystąpienia problemów z płodnością?

Spis treści:

  1. Badania wykonywane za późno
  2. Część zaburzeń u par jest wynikiem zmian genetycznych
  3. Nastawienie ludzi do pomocy genetyka ulega zmianie

Badania wykonywane za późno

Po dwunastu miesiącach bezskutecznych starań o dziecko, każda para powinna zgłosić się do lekarza w celu wykonania badań umożliwiających znalezienie przyczyny problemu.  Jednak wiele osób całymi miesiącami zwleka z wizytą, co nierzadko pogarsza sytuację. Często zdarza się również, że tylko kobieta szuka pomocy, a ginekolog jest jedynym specjalistą, do którego się zwraca. Tymczasem problemy z płodnością w równym stopniu dotykają kobiet i mężczyzn, a właściwa diagnostyka to podstawa.

Badania, zabiegi i wszystkie procedury związane ze wspomaganiem rozrodu nie należą do najtańszych, a nieprawidłowo prowadzony plan diagnostyczny, nawet w klinikach leczenia niepłodności, ma duży wpływ na koszty, które mogą okazać się niepotrzebne. Najlepszym rozwiązaniem byłoby przeprowadzenie badania, które na samym początku rozstrzygnie, czy mamy realne szanse na poczęcie dziecka. Jeśli okazałoby się, że nie, być może lepiej byłoby skoncentrować się na poszukiwaniu innych rozwiązań, chociażby takich jak znalezienie dawcy nasienia lub komórki jajowej.

Zdaniem genetyków badanie kariotypu, obciążeń genetycznych albo określenie predyspozycji do zakrzepicy mogą być przydatne przy określaniu szans na zajście w ciążę i jej prawidłowy przebieg. Takie badania mogłyby być pomocne przy rozstrzyganiu kwestii dotyczących sensowności i opłacalności podejmowania prób leczenia, inseminacji i zapłodnienia in vitro.

Tymczasem badania te zlecane są niezwykle rzadko. Dlaczego, jeśli już na etapie diagnostyki mogłyby wskazać przyczynę niepłodności?

Postęp, jaki dokonał się w genetyce w ostatnim ćwierćwieczu zdaje się być niezauważony przez wielu lekarzy. Opublikowana w 2004 roku pełna sekwencja ludzkiego genomu (Human Genome Project) daje wiele możliwości diagnostycznych, jednak pacjenci i specjaliści wciąż niezbyt często je wykorzystują. Nawet w przypadku problemów z postawieniem diagnozy lub znalezieniem przyczyn choroby, konsultacje genetyczne są rzadkością. Dotyczy to również leczenia niepłodności.

Warto przeczytać: Jakie zmiany przyniesie ustawa o in vitro?

problem z poczęciem dziecka

Polecamy również: Leczenie niepłodności

Część zaburzeń u par jest wynikiem zmian genetycznych

Pacjenci trafiający do klinik leczenia niepłodności obligatoryjnie powinni być przebadani przez genetyka, który oprócz zlecenia określonych badań, potrafiłby fachowo zinterpretować ich wynik. Ciągły rozwój medycyny sprawia, że współcześnie i tak ściśle wyspecjalizowani lekarze, muszą nadążać za badaniami i rozwojem w swojej dziedzinie, więc właściwie nieuczciwe byłoby wymaganie, żeby każdy specjalista posiadał również aktualną wiedzę z zakresu genetyki. Dlatego tak ważne jest, żeby zasięganie opinii genetyków było wręcz nawykiem lekarzy innych specjalizacji.

W przypadku leczenia niepłodności czasami warto zainwestować w wybrane badania genetyczne, bo mogą one wykazać, że zabieg in vitro będzie bezskuteczny. Zrezygnowanie z dalszego leczenia i zapłodnienia in vitro pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas, który można wykorzystać na poszukiwanie alternatywnych możliwości posiadania dziecka.

Dowiedz się więcej:  Niepłodność – porady genetyczne

Nastawienie ludzi do pomocy genetyka ulega zmianie

Ogólny dostęp do Internetu i informacji w nim zawartych sprawia, że pacjenci są coraz bardziej wyedukowani (niekiedy jest to zmorą lekarzy). Bazując na internetowej wiedzy trudno jednak znaleźć konkretne rozwiązanie. Oferta badań genetycznych dostępnych na rynku jest bardzo szeroka. Pacjenci, nie tylko ci zmagający się z niepłodnością, mogą pogubić się próbując wybrać najlepszą z nich. Dlatego warto udać się na konsultację genetyczną. Genetyk, na podstawie wywiadu klinicznego, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, jest w stanie dość precyzyjnie ustalić, jakie geny należy wziąć pod uwagę, czyli jakie badanie będzie najwłaściwsze dla pacjenta.

Badania genetyczne nie należą do najtańszych, jednak w wielu przypadkach tylko one mogą udzielić odpowiedzi na pytania nurtujące pacjenta i lekarzy. Można byłoby więc uznać, że informacje uzyskane dzięki tym badaniom rekompensują koszty. Niekiedy również wykonanie badania genetycznego na samym początku procesu diagnostycznego, może wyeliminować konieczność wykonania szeregu innych badań, a nawet zabiegów, co również powinno brać się pod uwagę przy ocenianiu ich kosztów.

Dlatego tak ważna jest zmiana nastawienia do konsultacji genetycznych. Lekarze i pacjenci powinni znać potencjał i zalety badań genetycznych. Wydaje się, że skrócenie czasu całej diagnostyki, a w przypadku leczenia niepłodności, możliwość ustalenia jej przyczyn, a także ocena zasadności dalszego leczenia, są oczywistymi dowodami opłacalności tych badań i zalet wynikających z ich upowszechnienia.

Tekst powstał we współpracy z www.testDNA.pl

testdna logotyp


Oceń

Data publikacji: 14/06/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *