Nie możemy mieć dziecka - do kogo o pomoc? badaniaprenatalne.pl

Nie możemy mieć dziecka – do kogo po pomoc?

nie możemy mieć dziecka

Niepłodność dotyka w takim samym stopniu kobiet i mężczyzn. Przyjmuje się, że w około 20% przypadków par borykających się z tym problemem nie jest znana przyczyna. Nierzadko zdarza się, że pary latami czekają na dziecko bez żadnej pomocy lekarskiej, a jeśli już z niej skorzystają, to zazwyczaj kończy się ona na wizycie u ginekologa.

Nawet wspomagając się specjalistami z klinik leczenia niepłodności nie zawsze prawidłowo prowadzony jest plan diagnostyki przyczyn niepłodności.

Badania wykonywane za późno

Z opinii genetyków, do których w końcu trafia część pacjentów wynika, że pewne badania mogłyby być wcześniej wykonane, jeszcze przed tym jak zostanie podjęta decyzja o np.: inseminacji czy in vitro. Takie badania jak kariotyp czy określenie predyspozycji do zakrzepicy mogą być decydujące jeśli chodzi o szanse na zajście w ciążę oraz szanse na jej utrzymanie.

Zabiegi mające doprowadzić do ciąży nie należą do najtańszych, dlatego warto na początku przekonać się czy mamy realne szanse na poczęcie dziecka. W innym wypadku być może lepiej byłoby skoncentrować się na poszukiwaniu innych rozwiązań, chociażby takich jak: dawca nasienia lub komórki jajowej.

Warto przeczytać: Jakie zmiany przyniesie ustawa o in vitro?

W praktyce niestety wygląda to zupełnie inaczej. Prawie każdy z nas ma w gronie swoich znajomych osoby bezskutecznie starające się o dziecko. Jeśli zapytamy je o badania jakie były do tej pory u nich wykonane, to rzadko bywa, aby któraś z tych osób miała robione badanie kariotypu lub test innych obciążeń genetycznych.

A tak naprawdę badania te na tym etapie diagnostyki są w stanie wskazać przyczyny niepłodności. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego przyczyny niepłodności najczęściej doszukuje się w zakażeniach bakteryjnych, enodometriozie, niedrożności jajowodów itp.? Być może dlatego, że pacjenci oraz inni specjaliści nie mają nawyku zasięgania opinii genetyków.

problem z poczęciem dziecka

Co robimy jak boli nas noga? Bez zaleceń lekarza nie wykonujemy sami prześwietlenia RTG. Bez zaleceń lekarza nie ustalamy planu rehabilitacji. Z bólem nogi nie udajemy się wyłącznie do lekarza rodzinnego, bo oczekujemy od niego skierowania do specjalisty: ortopedy lub chirurga. Podobnie sprawa wygląda w przypadku leczenia niepłodności.

Polecamy również: Leczenie niepłodności

Część zaburzeń u par jest wynikiem zamian genetycznych

Stąd tacy pacjenci powinni obligatoryjne być przebadani przez genetyka. Lekarz genetyk jest w stanie zaproponować określone badania genetyczne i fachowo zinterpretować ich wynik. Żaden inny lekarz nie potrafi dokonać tak rzetelnej oceny zaburzeń genetycznych jak sam genetyk. Obecnie medycyna jest bardzo wyspecjalizowana i trudno oczekiwać od lekarza innej specjalizacji aktualnej wiedzy na temat najnowszych badań genetycznych.

Lekarz genetyk nie poprowadzi pacjentów przez szereg klasycznych badań, które zlecane są przez ginekologów, ale jeśli one nie są w stanie wskazać przyczyny niepłodności, to w takiej sytuacji warto rozważyć wizytę u genetyka. Zwłaszcza wtedy, kiedy zaplanowany jest zabieg inseminacji lub in vitro. Czasami warto zainwestować w wybrane badania genetyczne, bo może się okazać, że zabieg in vitro będzie bezskuteczny i rezygnując z niego odpowiednio wcześnie zaoszczędzimy sporo czasu i pieniędzy.

Dowiedz się więcej:  Niepłodność – porady genetyczne

Nastawienie ludzi do pomocy genetyka ulega zmianie

Coraz więcej informacji dostępnych jest w Internecie. Pacjenci sami edukują się, sami szukają rozwiązań, ale ze względu na bardzo szeroką ofertę badań genetycznych dostępnych na rynku czasami mogą się pogubić próbując wybrać odpowiednie dla siebie badanie. I nie tylko tyczy się to osób borykających się z problemem niepłodności, ale też pozostałej rzeszy pacjentów, chcących wykonać określone badanie genetyczne. W takich przypadkach pomoc genetyka jest niezastąpiona.

Badania genetyczne zwykle nie należą do najtańszych choć w wielu przypadkach jako jedyne są w stanie wykluczyć bądź potwierdzić defekt genetyczny. Lekarz genetyk, który dodatkowo przebada pacjenta, przeprowadzi z nim wywiad kliniczny jest w stanie ustalić dość precyzyjnie jakie geny wziąć pod uwagę i jakie badania wykonać u danego pacjenta.

Dlatego nie bójmy się wizyty u genetyka. Dzięki niemu możliwe jest wykluczenie przyczyny niepowodzenia w zajściu w ciążę, skrócenie czasu całej diagnostyki i tym samym zaoszczędzenie pieniędzy.

Tekst powstał we współpracy z www.testDNA.pl

testdna logotyp


Nie możemy mieć dziecka – do kogo po pomoc?
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

01/03/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

POLECAMY

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA