Mukowiscydoza – objawy, diagnostyka, leczenie - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Mukowiscydoza – objawy, diagnostyka, leczenie

mukowiscydoza

Aktualizacja: 20 czerwca 2017 r. 

Wykrycie mukowiscydozy jest możliwe jeszcze w ciąży – w czasie badań prenatalnych. Dzięki temu już na tym etapie rodzice i lekarze mogą przygotować schemat postępowania, żeby jak najlepiej zaopiekować się dzieckiem.

Schorzenie polega na produkcji dużej ilości gęstego śluzu, który odkłada się w narządach, a jego leczenie to łagodzenie objawów i rozrzedzanie wydzieliny.

Mukowiscydoza – na czym polega?

Mukowiscydoza jest jedną z najczęstszych chorób o podłożu genetycznym – jej wystąpienie uwarunkowane jest obecnością dwóch kopii wadliwego genu CFTR. Oznacza to, że zarówno mama, jak i tata muszą przekazać dziecku gen z mutacją.
Polega na nadmiernej produkcji gęstego i lepkiego śluzu przez gruczoły zewnątrzwydzielnicze.

Wydzielina ta odkłada się następnie w różnych narządach (m.in. płucach, oskrzelach, trzustce, wątrobie, nasieniowodach i jajowodach), powodując ich nieprawidłowe działanie.

Mukowiscydoza – objawy

U chorego występują m.in. trudności w oddychaniu, napadowy kaszel, częste występowanie infekcji (np. zapalenia zatok, płuc i oskrzeli), zaburzenia w działaniu wątroby (np. marskość czy kamica żółciowa) oraz trzustki i problemy z płodnością.

Mogą pojawić się również polipy w nosie, osteoporoza czy tłuszczowe stolce. Symptomy charakterystyczne dla mukowiscydozy to także słony pot, niedobory witamin (rozpuszczalnych w tłuszczach), obrzęki ślinianek oraz pałeczkowate palce.

Mukowiscydoza – diagnostyka

Wykrycie mukowiscydozy jest możliwe w czasie badań prenatalnych realizowanych w ciąży. Specjalista pobiera próbkę od dziecka w czasie amniopunkcji lub biopsji kosmówki, a następnie analizuje jego DNA pod kątem obecności choroby.

Dzięki temu możliwe jest bardzo wczesne rozpoczęcie odpowiedniej terapii, a więc i zwiększenie szansy dziecka na dłuższe i lepsze życie.

Jeśli mukowiscydoza nie zostanie wykryta w ciąży, można zrobić to również po narodzinach. Wtedy również wykonuje się badanie genetyczne w kierunku mutacji genu CFTR. Można przeprowadzić też testy potowe, które polegają na analizie stężenia chlorku w pocie.

Przeczytaj więcej: Dlaczego warto robić badania prenatalne?

Mukowiscydoza – leczenie

Mukowiscydozy nie da się wyleczyć całkowicie, dlaczego terapia polega na łagodzeniu objawów. Im szybciej choroba zostanie wykryta, tym większe szanse na poprawę komfortu życia chorego. Najczęściej niezbędne jest przyjmowanie leków, które rozrzedzają wydzielinę, specjalnych antybiotyków i korzystanie z inhalacji.

Chory musi mieć również uzupełnione niedobory witamin. Nierzadko konieczna jest kontrola całego organizmu przez wielu specjalistów.


 

Logotyp Genetyczne.pl

Tekst powstał przy współpracy z serwisem

Genetyczne.pl, wwww.genetyczne.pl

 


Przeczytaj również:

05/06/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj inne:
ciąża po poronieniu
Czy ciąża po poronieniu jest możliwa?

Wpis sponsorowany Ciąża po poronieniu bywa okupiona niepewnością przez kobietę. Dzieje się tak, ponieważ poronienie, którego doświadczyła bywa bolesną stratą. Wiele z nich cierpi dodatkowo, ponieważ sądzą, że strata tej ciąży uniemożliwi im posiadania potomstwa...

Zamknij