Leczenie niepłodności, przyczyny niepłodności i badania - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Leczenie niepłodności

Leczenie niepłodności

Aktualizacja 26 sierpnia 2016 r. 

Statystycznie rzecz ujmując poczęcie dziecka nie jest wcale taką „bułką z masłem”. Czas płodności trwa bowiem bardzo krótko (tylko 12-24 godzin). To właśnie głównie z tej przyczyny spośród par niestosujących antykoncepcji, które często uprawiają seks tylko 50% zostaje rodzicami w ciągu roku a 30% w ciągu 2 lat starania o dziecko.

Problem pojawia się wówczas, gdy po roku starań o dziecko (przy braku stosowania antykoncepcji i regularnym współżyciu) nic z tego nie wychodzi. Wówczas mamy do czynienia z niepłodnością i należy jak najszybciej udać się do lekarza w celu zdiagnozowania jej przyczyny. To bardzo ważne, aby przyczynę niepłodności wykryć jak najwcześniej. Szczyt płodności kobiety przypada bowiem na 20-25 rok życia. Po 30 roku życia szanse na ciąże stopniowo maleją.

Niezależnie od tego co zawiniło (jaka jest przyczyna niepłodności) i kto (czy jest to niepłodność męska, żeńska czy obojga partnerów), trzy czwarte leczących się na niepłodność par zostaje w końcu rodzicami! Specjaliści szacują, że osoby stale niezdolne do poczęcia dziecka (czyli bezpłodne),  stanowią zaledwie 3-5% społeczeństwa.

problem z poczęciem dziecka

Przyczyny niepłodności u kobiet

Najczęstszą przyczyną niepłodności u kobiet jest niedrożność jajowodów (30-35%) oraz zaburzenia hormonalne (25%). Niedrożność jajowodów spowodowana jest zwykle różnego rodzaju zakażeniami narządów płciowych bakteriami i drobnoustrojami np. Chlamydią trachomatis czy też rzeżączką. Z kolei zaburzenia hormonalne powodują zahamowanie owulacji lub jej nieprawidłowy przebieg np. pęcherzyk owulacyjny nie pęka, wzrasta bez komórki jajowej czy też nie uwalnia jej w czasie owulacji). Zdarza się, że zaburzenia hormonalne stają się przyczyną choroby nazywanej zespołem policystycznych jajników. Schorzenie to objawia się zbyt dużą ilością męskich hormonów w jajnikach, co powoduje obumieranie pęcherzyków i powstawanie torbieli (cyst)..

.Zaburzenia hormonalne mogą być spowodowane przez:

 • Nadmierny wysiłek fizyczny (często zdarza się więc u sportsmenek)
 • Niewłaściwe odżywianie
 • Stres
 • Nadużywanie alkoholu
 • Znaczną niedowagę (u anorektyczek)
 • Stan napięcia psychicznego spowodowany długotrwałym staraniem się o dziecko
 • Zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy, przysadki mózgowej i kory nadnerczy

Inne przyczyny niepłodności u kobiet to np. endonometrioza – choroba polegająca na tym, że fragmenty błony śluzowej macicy w czasie miesiączki przedostają się do jamy brzusznej i tam wszczepiają się w jej ściany lub inne narządy. Przy kolejnych cyklach powiększają się, powodują stany zapalne i blizny. Zdarza się, że niepłodność u kobiet spowodowana jest też przez nieprawidłowości w budowie narządu rodnego czy też zażywanie leków, np. antydepresyjnych, a nawet takich jak aspiryna czy ibuprofen (jeśli są przyjmowane w połowie cyklu).

Bezpłodność i niepłodność to nie to samo!  W języku potocznym “bezpłodność” i “niepłodność” funkcjonują jako dwa terminy określające to samo pojęcie. Tymczasem jest między nimi zasadnicza różnica. Niepłodność jest stanem, który można leczyć różnymi sposobami, w zależności od przyczyny. Bezpłodność oznacza natomiast stałą niezdolność do poczęcia dziecka.

Mniej znaną, a równie istotną przyczyną może być trombofilia wrodzona, która zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań zakrzepowych, powracającej zakrzepicy żylnej czy też nadkrzepliwości. Obecna przy trombofilii mutacja genu MTHFR może uniemożliwiać zagnieżdżenie się zarodka. Co więcej może powodować nawykowe poronienia, podobnie jak mutacja czynnika V Leiden, czy genu protrombiny.

Zobacz też: 11 sposobów na płodność, których nie znałaś

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Najczęstszą przyczyną niepłodności męskiej jest niska jakość nasienia – obniżona ilość plemników (poniżej 20 mln w ml. nasienia) lub też ich zmniejszona ruchliwość czy zmiany w budowie. Na taki stan rzecz wpływ mają m.in. choroby przenoszone drogą płciową lub też długotrwałe przegrzewanie jąder (obcisła, nieprzewiewana garderoba, częste korzystanie z sauny, spędzanie wielu godzin za kierownicą). Przyczyną niepłodności u mężczyzn bywa także uszkodzenie jąder lub nasieniowodów w wyniku infekcji (np. rzeżączki) czy też urazu. Skutkiem tego może być brak dojrzałych plemników w nasieniu, a w niektórych przypadkach nawet całkowita bezpłodność.

Przyczyn niepłodności może być naprawdę wiele. Powodować ją mogą także nieprawidłowości w budowie narządów rozrodczych zarówno mężczyzn jak i kobiet, choroby układu rozrodczego, a nawet takie schorzenia, które wydawać by się mogło, że nie powinny mieć żadnego wpływu na płodność (choroby serca, płuc, nerek). Dlatego też badania płodności mające na celu ustalenie źródła problemu bywają bardzo żmudne i trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Leczenie niepłodności u kobiet i mężczyzn

Pierwszym krokiem w walce z niepłodnością jest zmiana trybu życia. Czasami wystarczy zmienić pewne nawyki, czy też dietę lub zrezygnować z nałogów, aby móc cieszyć się zdrowym potomstwem.

Co szkodzi płodności kobiet

 • Palenie papierosów (zmniejszają szansę zajścia w ciążę o 20%)
 • Drastyczne diety skutkujące zaburzeniami hormonalnymi
 • Uprawianie seksu podczas miesiączki (sprzyja infekcjom)

Co szkodzi płodności mężczyzn

 • Siedzący tryb życia
 • Przegrzanie jąder
 • Nadmiar alkoholu
 • Szkodliwe warunki w pracy (np. zbyt wysoka temperatura)

Co pomaga płodności kobiety

 • Prawidłowa waga ciała
 • Unikanie stresu
 • Wypoczynek
 • Zażywanie witamin C, E i z grupy B oraz stosowanie diety bogatej w cynk, żelazo, miedź i magnez

Co pomaga płodności mężczyzny

 • aktywny wypoczynek
 • dieta niskotłuszczowa, bogata w owoce i warzywa
 • witaminy A, C, E oraz cynk – poprawiają jakość nasienia

Jakim badaniom płodności powinniśmy się poddać

Jeśli problem z zajściem w ciążę utrzymuje się od roku pomimo stałego współżycia i niestosowania leków antykoncepcyjnych, powinniście zgłosić się do lekarza. Lekarz zleci wam obojgu przeprowadzenie kilku badań pomagającym w zdiagnozowaniu przyczyny niepłodności.

U mężczyzn standardowe badania w kierunku zdiagnozowania przyczyny problemów z poczęciem dziecka to: badanie nasienia, badanie poziomu hormonów we krwi, u kobiet jest to także analiza moczu i krwi, a także laparoskopia, test wrogości śluzu szyjkowego, test na obecność przeciwciał antyplemnikowych w śluzie szyjkowym oraz kontrola cykli miesiączkowych w celu potwierdzenia występowania jajeczkowania.

Czytaj więcej: Niepłodność a poradnictwo genetyczne

Leczenie niepłodności

W zależności od przyczyny niepłodności  lekarz zaproponuje odpowiednią terapię. Jeśli przyczyną niepłodności są zaburzenia hormonalne prowadzące do obniżenia ilości i ruchliwości plemników, to leczenie niepłodności polega na podawaniu pacjentowi hormonów. Natomiast jeśli np. przyczyną trudności w wydaniu na świat potomka spowodowane są żylakami powrózka nasiennego, wykonuje się zabieg ich usunięcia. Infekcje układu moczowo-płciowego spowodowane najczęściej bakteriami, leczy się zwykle antybiotykami. Niedrożność nasieniowodów w niektórych przypadkach można usunąć operacyjnie.

Z kolei u kobiet przy zaburzeniach owulacji lub jej braku stosuje się terapię hormonalną, niedrożność jajowodów, wady budowy macicy, mięśniaki, torbiele jajników, a także endometriozę leczy się operacyjnie. Zespół policystycznych jajników – poddaje się hormonalnej terapii lub przeprowadza się zabiegi, np. laserową waporyzację. Wrogi śluz macicy może powrócić do normy po leczeniu farmakologicznym.

Jeśli powyższe metody leczenia niepłodności nie są skuteczne pozostaje inseminacja lub zapłodnienie in vitro. Inseminacja to mało inwazyjny zabieg, polegający na przeniesieniu nasienia mężczyzny do macicy. Oddane przez mężczyznę nasienie najpierw przygotowuje się w laboratorium, wybierając najbardziej żywotne, ruchliwe plemniki. Potem wstrzykuje się je do macicy w czasie naturalnego lub stymulowanego hormonalnie jajeczkowania.

Jeśli wszystkie metody leczenia niepłodności zawiodą stosuje się zabieg in vitro, czyli innymi słowy, zabieg zapłodnienia pozaustrojowego. Zabieg składa się on z kilku faz. Najpierw u kobiety pobudza się jajeczkowanie, podając przez 8-10 dni leki hormonalne. Następnie w znieczuleniu miejscowym, pod kontrolą USG pobiera komórki jajowe (punkcja). Łączy się je w laboratorium z wybranymi plemnikami. Otrzymane tą drogą zarodki hoduje się przez kilka dni (2-5) i wprowadza do macicy za pomocą cewnika. Zwykle umieszcza się je tam dwa, bo średnio tylko 30 proc. zarodków zagnieżdża się i prawidłowo rozwija. Po kolejnych 10-12 dniach wykonuje się test ciążowy. 


Patron główny działu:

Przeczytaj więcej:


Przeczytaj również:

06/06/2015

4 odpowiedzi na “Leczenie niepłodności”

 1. Marta napisał(a):

  Wydaje mi się, że autor tego wpisu powinien więcej poczytać na temat niepłodności i bezpłodności-są to dwa zupełnie różne problemy tutaj ujęte jako jeden!!!

 2. magda napisał(a):

  Mamy problem z mężem od stycznia jesteśmy małżeństwem a o dziecko staramy się od ponad roku ja mam nieregularne miesiączki a partner pali i pije co można zrobić żebym zaszła w ciążę mam 32 lata partner ma 48 lat

 3. badaniaprenatalne.pl napisał(a):

  Po roku starania się o dziecko warto udać się do lekarza, który zrobi wywiad i zaleci badania. Jest wiele czynników, które wpływają na płodność, czasem pomaga zmiana trybu życia, czasem konieczne jest leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT

Więcej w Artykuły eskpertów, Badania prenatalne, Badania przesiewowe, Badania w ciąży, Badania w ciąży kalendarz, Polecamy, USG w ciąży
Test NIFTY czy HARMONY
Test NIFTY czy HARMONY – który wybrać?

Aktualizacja: 23 czerwca 2017 r.  Przesiewowe badania prenatalne NIFTY i HARMONY są do siebie bardzo podobne i wiele przyszłych mam zastanawia się, które wybrać. Oba testy charakteryzuje duże bezpieczeństwo i dokładność w wykrywaniu ryzyka wystąpienia...

Zamknij