KTG – na czym polega i dlaczego się je wykonuje?

Badanie KTG, Kiedy wykonuje się KTG, O czym mówi badanie KTG, Jak wygląda badanie KTG, Czy badanie KTG jest bezpieczne

Badanie KTG (kardiotokografia) pozwala zarejestrować czynność serca płodu i czynność skurczową macicy. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, wykonuje się je pod koniec ciąży i w czasie porodu. Gdy jednak ciąża jest powikłana, badanie może być wykonywane już od jej ok. 28. tygodnia. Dzięki KTG można wykryć stany zagrażające zdrowiu czy życiu dziecka.

Spis treści:

Kiedy wykonuje się KTG?
O czym mówi badanie KTG?
Jak wygląda badanie KTG?
Czy badanie KTG jest bezpieczne?

Kiedy wykonuje się KTG?

Przy prawidłowo przebiegającej ciąży KTG najczęściej wykonuje się w dniu spodziewanego terminu porodu, a później co ok. 2-3 dni. A kiedy wykonuje się KTG, jeśli ciąża jest powikłana? Badanie pierwszy raz przeprowadzanej jest wcześniej – nawet kilka-kilkanaście tygodni. Wskazania do przeprowadzenia badania szybciej są m.in. hipotrofia płodu, ciąża mnoga, nadciśnienie czy cukrzyca u matki albo słabe czy nieodczuwalne ruchy dziecka.

O czym mówi badanie KTG?

Podczas KTG lekarz sprawdza, czy w czynności serca dziecka występują jakieś wahania – czy serce bije prawidłowo, szybciej lub wolniej. O czym mówi badanie KTG? Nieprawidłowa liczba uderzeń serca na minutę może wskazywać np. na niedotlenienie czy zakażenie. Wynik badania pozwala szybko zareagować, jeśli ze stanem zdrowia malucha jest coś nie tak.

Jak wygląda badanie KTG?

Zatem jak wygląda badanie KTG? Zwykle trwa ono ok. 30 minut, czasem do 1 godziny. Najczęściej wykorzystuje się monitorowanie zewnętrzne (wewnętrzne stosowane jest rzadziej, np. w sytuacji zagrożenia życia dziecka).

KTG zewnętrzne polega na umieszczeniu na brzuchu kobiety pasów z czujnikami i pokazaniu wyniku badania na monitorze. Jednocześnie sprawdzane są skurcze macicy i praca serca płodu. Na początku najczęściej wykonuje się badanie niestresowe, a przy stwierdzeniu braku przyspieszonej akcji serca – lekarz może podać oksytocynę i wykonać test stresowy.

Czy badanie KTG jest bezpieczne?

Zastanawiasz się, czy badanie KTG jest bezpieczne? Tak, jest to bezpieczne i nieinwazyjne badanie – zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Jest również bezbolesne i komfortowe. Nie ma się więc czego obawiać.

Oceń

Data publikacji: 28/12/2018, Data aktualizacji: 12/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.