Kolka u niemowlaka. Kiedy boli i kłuje… - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Kolka u niemowlaka. Kiedy boli i kłuje…

kalendarz szczepień niemowlaka

Zostałeś w domu sam ze swoim maluszkiem. Masz już plan na to jak wspaniale spędzicie ten czas. Twoje plany pokrzyżowały się jednak. Dziecko bowiem cały czas płacze, kopie nóżkami, zaciska piąstki. Próbujesz wszystkiego aby odwrócić jego uwagę. Nie pomagają jednak ani głupie miny, ani nawet Twój słowiczy śpiew. Może to kolka?

Jesteś już na skraju wytrzymałości? Nie łam się ! Prawdopodobnie Twojego malucha trapi kolka. Sprawdź czy jego brzuszek jest twardy , jeśli tak przystąp do unieszkodliwiania wroga!

Czym jest kolka u niemowlaka?

Kolka jak sama nazwa wskazuje objawia się kłuciem w brzuszku dziecka. Sam niejednokrotnie miałeś z nią do czynienia po wyczerpującym biegu lub innym wysiłku. Pamiętasz co wtedy czułeś ? Kolka może trwać kilka minut, ale także kilka godzin. Nie wiadomo dokładnie co ją powoduje. Niektórzy twierdzą, że przyczyna takiego stanu rzeczy jest niedobrze jeszcze ukrwiony układ pokarmowy.

Nieprawidłowe jedzenie ( połykanie powietrza wraz z pokarmem) oraz nieuporządkowany tryb życia niemowlaka może spowodować, że kolka będzie towarzyszyć mu częściej. Bez paniki ! Dolegliwości te ustąpią kiedy twoja pociecha przekroczy magiczna granice trzech miesięcy. Do tego czasu masz dwa wyjścia albo będziesz zapierał się rekami i nogami przed „sam na sam” z dzieckiem albo nauczysz się walczyć z kolką.

Jak unieszkodliwić kolkę u niemowlaka ?

Kiedy dziecko przez dłuższą chwilę nie przestaje płakać rodzica zaczyna dopadać frustracja i poczucie bezsilności. Nie dzwoń przypadkiem na 911 , zapewniam Cię, iż poradzisz sobie z tym sam! Jest kilka sposobów, które mogą złagodzić kolkę. Możesz spróbować położyć swojego malucha na brzuszku na zwiniętym ręczniku albo na pochyłej powierzchni. Innym sposobem jest noszenie dziecka , podczas którego powinieneś delikatnie je kołysać. Jeśli to nie poskutkuje spróbuj ciepłego okładu na brzuszek albo masażu.

W tym drugim przypadku połóż dziecko i delikatnie, kolistymi ruchami masuj jego brzuszek w stronę przeciwną do wskazówek zegara. Podczas masażu zaleca się aby delikatnie przycisnąć kolanka niemowlaka do brzuszka po to by zwiększyć ciśnienie i umożliwić oddanie gazów . Innym sposobem na uspokojenie dziecka jest zaangażowanie w pobliżu monotonnych szumów. Ich źródłem może być na przykład suszarka bądź też odkurzacz. Jeśli jesteś weteranem w opiece nad pociechą i niestraszna Ci kąpiel, to wiedz, że ona również jest świetnym sposobem na złagodzenie bólu. Podczas kąpieli możesz się pokusić o delikatny masaż brzuszka dziecka.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne. To co działa na jednego malucha , w przypadku drugiego nie przynosi żadnych rezultatów. Znajdź sposób na pokonanie tego strasznego potwora jakim jest kolka, który będzie dawał najlepsze efekty w przypadku Twojej pociechy. Pokonanie kolki i wprawienie dziecka w dobry nastrój na pewno przyniesie Ci ogromną dumę i satysfakcję. Tak więc do boju tatusiu

PS. Zawsze możesz zadzwonić i poprosić o pomoc teściową. Pojawia się tutaj pytanie, który smok będzie wówczas groźniejszy ?

Kolka u niemowlaka. Kiedy boli i kłuje…
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

17/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
wymaz z policzka czy krew
Wymaz z policzka czy krew – co jest pewniejszą próbką do badań DNA?

Zastanawiasz się nad wykonaniem nadań genetycznych, np. w kierunku genu MTHFR czy trombofilii wrodzonej? Najczęściej takie badania można wykonać na podstawie wymazu z policzka. Dlaczego? Do większości metod wykorzystywanych do rutynowej diagnostyki genetycznej (oprócz np....

Zamknij