Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży? Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?

kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży

Prawo nie precyzuje, kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży. Pamiętaj jednak, że im wcześniej to zrobisz, tym szybciej zaczną Ci przysługiwać prawa związane z Twoim szczególnym stanem. Co jeszcze warto wiedzieć?

Prawo a informowanie pracodawcy o ciąży
Ochrona przed zwolnieniem
Inne prawa ciężarnej

Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży? Prawo

Kodeks pracy ani inne akty prawne nie narzucają żadnego terminu, w czasie którego pracownica powinna poinformować pracodawcę o ciąży. Nie ma więc obowiązku niezwłocznego zgłoszenia tego faktu. Możesz więc przekazać informację wtedy, gdy uznasz to za stosowne. Tak naprawdę poinformowanie tym szczególnym stanie jest dla Ciebie korzystne, ponieważ od momentu poinformowania przysługują Ci pewne prawa i przywileje.

To może Cię zainteresować: Ustalenie daty poczęcia

Jesteś w ciąży? Twoje prawa a ochrona przed zwolnieniem

Jeśli zastanawiasz się, kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży, powinnaś znać przysługujące Ci prawa dotyczące zwolnień i ochrony przed zwolnieniem.

Umowa o pracę na czas nieokreślony: ochrona przed zwolnieniem występuje od razu, obejmuje czas ciąży i urlopu macierzyńskiego.

Wypowiedzenie złożone przez pracodawcę, w trakcie którego dowiedziałaś się o ciąży: powinnaś poinformować pracodawcę o ciąży, co spowoduje cofnięcie decyzji, ochrona obejmuje czas ciąży i urlopu macierzyńskiego.

Po rozwiązaniu umowy o pracę, w trakcie wypowiedzenia byłaś w ciąży: powinnaś poinformować pracodawcę o ciąży, musi on przywrócić Cię do pracy, ochrona przez zwolnieniem obejmuje czas ciąży i urlopu macierzyńskiego.

Wypowiedzenie złożone przez Ciebie, gdy nie wiedziałaś jeszcze o ciąży: jeśli nie byłaś świadoma ciąży, działałaś pod wpływem błędu. W ciągu 7 dni od zyskania informacji o swoim stanie powinnaś przedstawić pracodawcy zaświadczenie o ciąży. Wtedy pracodawca przywróci Cię do pracy, ochrona przez zwolnieniem obejmuje czas ciąży i urlopu macierzyńskiego.

Terminowa umowa o pracę, okres dłuższy niż 1 miesiąc: po upływie 3. miesiąca ciąży nie może być rozwiązana. Ochrona obejmuje czas ciąży, jednak nie masz prawa do urlopu macierzyńskiego.

Terminowa umowa o pracę, okres krótszy niż 1 miesiąc: pracodawca nie ma obowiązku przedłużania Twojej umowy (bez względu na to, w którym momencie ciąży jesteś).

Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży? Ochrona ciężarnej

Zgłoszenie ciąży pracodawcy nie tylko wpływa na trwałość Twojego stosunku pracy, ale też na przysługujące Ci inne prawa. Chodzi o pracę, którą możesz wykonywać i dostosowanie jej do stanu, w którym się znajdujesz. Ma tu zastosowanie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią.

Jeśli jesteś narażona na czynniki szkodliwe dla zdrowia albo niebezpieczne, pracodawca musi przenieść Cię do wykonywania innych zadań. Czego nie możesz wykonywać w ciąży? To między innymi podnoszenie ręczne przedmiotów o wadze powyżej 3 kilogramów czy prace w wymuszonym rytmie. Tutaj istotny jest więc moment powiadomienia pracodawcy o ciąży. 

Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

28/09/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Badania DNA nie tylko dla ojców
Badania DNA nie tylko dla ojców?

Testy DNA kojarzą nam się przede wszystkim z testami na ojcostwo. Czasem jednak sięgają po nie także kobiety. Nie jest to zaskoczeniem jeśli wykonują je swoim partnerom, aby mieć pewność, że dziecko pochodzi rzeczywiście od...

Zamknij