Jak ustalić ojcostwo? Ustalenie ojcostwa - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Jak ustalić ojcostwo?

Jak ustalić ojcostwo

Aby ustalić ojcostwo, konieczne jest wykonanie testu DNA, który w sposób jednoznaczny wykluczy lub potwierdzi, czy dany mężczyzna to ojciec biologiczny danego dziecka. Test można wykonać po narodzinach lub w ciąży, może on być prywatny lub do celów sadowych, w zależności od indywidualnej sytuacji.

Jak ustalić ojcostwo? Zlecenie testu DNA

Najpierw należy wybrać rodzaj badania, które może być prywatne, do celów sądowych lub w ciąży. Wybór zależy od konkretnej sytuacji: test prywatny może być wstępnym dowodem dla sądu, jednak najczęściej wykonuje się go dla własnej informacji. Test na ojcostwo w ciąży pozwala zyskać pewność już na tak wczesnym etapie, co umożliwia np. podjęcie decyzji co do uznania dziecka w ciąży. Test do celów sądowych wiąże się z konkretną procedurą i może być zlecony przez sąd lub prywatnie, a jego wynik to najczęściej dowód rozstrzygający w wielu sprawach, np. o sądowe ustalenie ojcostwa.

to_badanie_jest_dostepne_2Jak ustalić ojcostwo? Pobieranie próbek DNA

Rodzaj oraz sposób pobieranych próbek zależne są od rodzaju testu. Do testu prywatnego po narodzinach dziecka próbki mogą być dowolne (np. wymazy z policzka, używana szczoteczka do zębów czy włosy z cebulkami), można pobrać je również samodzielnie w domu i odesłać do laboratorium. Do testu w ciąży od dziecka pobiera się albo fragment kosmówki lub płynu owodniowego (od rodziców próbki są wtedy dowolne) albo izoluje się jego DNA z krwi matki (próbką od matki jest wtedy również krew, a od ojca – wymaz z policzka). Przy teście do celów sądowych próbki muszą być pobrane w placówce w obecności świadków i są to wymazy z policzka lub krew.

Jak ustalić ojcostwo? O czym mówi wynik testu DNA

Wynik jednoznacznie wyklucza lub potwierdza ojcostwo – niezależnie od rodzaju testu czy sposobu pobierania próbek. Badanie ojcostwa polega bowiem na ustaleniu profili genetycznych („genetyczne odciski palca”) osób badanych oraz ich porównaniu. Ze względu na to, że każdy człowiek posiada swój unikalny profil dziedziczony po rodzicach, porównanie profili DNA gwarantuje pewne ustalenie pokrewieństwa, w tym ojcostwa i macierzyństwa.


Zobacz film: Jak wygląda test na ojcostwo?

REKLAMA


Jak ustalić ojcostwo?
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

07/11/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy