Jak przygotować dziecko do operacji? Wykonaj u niego to badanieBadaniaprenatalne.pl

Jak przygotować dziecko do operacji? Wcześniej wykonaj u niego to badanie

jak przygotować dziecko do operacji

Twoje dziecko będzie miało operację pod narkozą lub w znieczuleniu miejscowym? Przed zabiegiem warto upewnić się, czy malec nie ma nadwrażliwości na któryś z leków. Ułatwi to anestezjologowi dobranie najodpowiedniejszego środka znieczulającego i tym samym zmniejszy ryzyko ewentualnych powikłań podczas zabiegu. Sprawdź, jak przygotować dziecko do operacji.

Co powoduje nadwrażliwość na leki?

Jedną z częstych przyczyn nadwrażliwości na leki jest mutacja w genie UGT1A1. Prowadzi ona do wystąpienia choroby genetycznej znanej jako zespół Gilberta, a jej posiadaczem może być nawet 1 na 20 osób [1]. Mutacja genu UGT1A1 zaburza działanie enzymu odpowiedzialnego za rozkład (metabolizm) leków w wątrobie.

W efekcie pojawia się nadwrażliwość na leki. Osoba z mutacją może źle reagować na niektóre leki przeciwnowotworowe (irynotekan), obniżające cholesterol statyny, popularne leki przeciwbólowe (w tym ibuprofen i paracetamol [2]), a także niektóre anestetyki.

To może Cię zainteresować: Żółtaczka noworodkowa a zespół Gilberta – kiedy żółtaczka u malucha się przedłuża

Nadwrażliwość na anestetyki powodem powikłań w trakcie operacji…

Mutacja genu UGT1A1 może być przyczyną różnych powikłań w trakcie operacji. W skrajnych przypadkach anestezjolog może mieć problemy z wybudzeniem pacjenta. Mogą wystąpić u niego również zaburzenia oddychania [3].

W przypadku dzieci z nadwrażliwością na leki spowodowaną mutacją w genie UGT1A1 działania niepożądane mogą pojawić się również później – już po operacji. Najczęściej są to mdłości i wymioty, bóle brzucha oraz bóle głowy. Objawy te mogą być wynikiem działania samego anestetyku lub leku przeciwbólowego, które dziecko otrzymuje po zabiegu – np. paracetamolu, ibuprofenu, morfiny itp.

Aby uniknąć ww. powikłań lekarz musi bardzo precyzyjnie dopasowywać wszystkie leki – zarówno anestetyki, jak i środki uśmierzające ból po operacji.

W takim przypadku może np. wybrać leki, których metabolizm nie odbywa się wyłącznie w wątrobie, ale też w innych miejscach w organizmie, np. w nerkach czy we krwi [2]. Może też zrezygnować ze znieczulenia ogólnego i zastąpić go znieczuleniem zewnątrzoponowym [4]. Żeby lekarz mógł podjąć odpowiednią decyzję, powinien jednak wiedzieć, o występującej u dziecka mutacji w genie UGT1A1. Tylko w ten sposób będzie mógł podjąć takie działania, które zmniejszą ryzyko ewentualnych powikłań.

Ciekawy artykuł: Chcesz mieć wiedzę o skuteczności działania antybiotyków u dziecka?

Wiedza o zespole Gilberta – ważna nie tylko przed operacją

Nadwrażliwość na leki nie jest jedynym problemem występującym przy zespole Gilberta. Choroba ta zaburza metabolizm bilirubiny we krwi, w związku z czym, często wywołuje okresową żółtaczkę (może być również przyczyną przedłużającej się żółtaczki noworodkowej). Poza żółtaczką zespołowi Gilberta często towarzyszą objawy grypopodobne, bóle brzucha i ogólne osłabienie organizmu.

Chorobę najszybciej wykrywa się za pomocą badania genetycznego pod kątem mutacji w genie UGT1A1. Warto po nie sięgnąć, jeśli dziecko ciężko przechodziło żółtaczkę noworodkową oraz przed planowanym zabiegiem operacyjnym. Badanie wykonuje się szybko i jest całkowicie bezbolesne.


Źródła:

[1] I. Jankowska, Żółtaczka ze zwiększonym stężeniem bilirubiny całkowitej i pośredniej u 14-letniego chłopca – choroba wątroby czy defekt kosmetyczny?, „Pediatria po Dyplomie” 2012, 16(2), 83–85.

[2] D. S. Nag, N. Sinha, P. R. Mahanty, General anesthesia in a patient with Gilbert’s syndrome, “Journal of Anaesthesiology, Clinical Pharmacology” 2011, 27(2), 253–255.

[3] A. Rasool, S. Sabir, M. Ashlaq, U. Farooq, M.Z. Khan, F.Y. Khan, Gilbert’s syndrome – a concealed adversity for physicians and surgeons, “Journal of Ayub Medical College, Abbottabad” 2015, 27 (3), 707–10.

[4] R. V. Ranjan, T. R. Ramachandran, D. Coelho, Perioperative management of a patient with Gilberts syndrome and rheumatic heart disease, “Saudi Journal of Anaesthesia” 2012, 6(3), 289–291.


autor: Natalia

zdjęcie: ddimitrova/pixabay.com


Ten artykuł jest chro­niony prawa­mi autorski­mi. Niedo­puszczalne jest zwielokrot­ni­an­ie, modyfikowanie, pub­liczne odt­warzanie i / lub udostęp­ni­an­ie Ser­wisu, jego częś­ci, mate­ri­ałów w nim zamieszc­zonych i / lub ich częś­ci, za wyjątkiem przy­pad­ków wskazanych w obow­iązu­ją­cych w tym zakre­sie przepisach prawa.


Jak przygotować dziecko do operacji? Wcześniej wykonaj u niego to badanie
4.5 Liczba ocen: 4

Przeczytaj również:

11/09/2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
zakrzepica w połogu
Zakrzepica w połogu? Zdarza się częściej, niż myślisz!

Każda przyszła mama wie, że podczas ciąży rośnie ryzyko zakrzepicy, m.in. ze względu na zmiany hormonalne. Niewiele zdaje sobie jednak sprawę, że podczas połogu, czyli ok. 6-tygodniowego okresu, gdy kobiece ciało wraca do stanu sprzed...

Zamknij