Egzema, AZS? A może Twoje zmiany skórne są spowodowane nietolerancją glutenu?- badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Egzema, AZS? A może Twoje zmiany skórne są spowodowane nietolerancją glutenu?

Cierpisz z powodu zmian skórnych? Ich powodem może być celiakia, czyli trwała nietolerancja glutenu. To schorzenie może bowiem wywoływać tego typu zmiany oraz nasilać symptomy np. AZS czy egzemy. Jeśli chcesz poprawić stan skóry, może być konieczna eliminacja glutenu. Najpierw sprawdź jednak, czy to rzeczywiście celiakia, przeprowadzając proste badanie DNA.

Dlaczego celiakia negatywnie wpływa na organizm?

Jeśli dostarczasz organizmowi gluten, a cierpisz na celiakię, Twój organizm zaczyna atakować sam siebie. Niszczone są kosmki jelitowe – odpowiedzialne za przyswajanie składników odżywczych z pożywienia czy leków. Z tego powodu pojawiają się niedobory witamin i minerałów, organizm nie jest odpowiednio odżywiony i nie reaguje na podawane leki.

Problemy z prawidłowym funkcjonowaniem mogą być widoczne na wielu płaszczyznach.

Przykładowo, do objawów celiakii należą: właśnie zmiany skórne, afty w jamie ustnej, zmęczenie, brak energii, zanik szkliwa zębowego, depresja, bóle głowy, niepłodność czy nawet poronienia. Kłopoty z układem trawiennym (bóle, biegunki, wymioty, mdłości etc.) są obecne tylko u ok. 10% chorych.

Problemy skórne a celiakia – dlaczego się łączą?

Warto zdawać sobie sprawę, że u osób chorych na celiakię często występuje choroba Dühringa (zwana skórną postacią celiakii). Może być ona mylona z AZS, egzemą i innymi chorobami skóry, ponieważ jej objawy to swędzące grudki, rumienie i pęcherzyki, głównie w zgięciach stawowych. Wysypki, świąd i inne zmiany skórne mogą być też objawami celiakii (nawet mimo braku choroby Dühringa).

Jeśli jednak u chorego rzeczywiście występuje jedna z chorób skórnych (np. wspomniane AZS, egzema albo łysienie plackowate) istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że obecna jest także celiakia. Dlaczego? Wszystkie te schorzenia mają podłoże autoimmunologiczne, a tego typu choroby nierzadko występują razem. Co więcej, zniszczona błona śluzowa jelit zaburza przyswajanie witamin, minerałów oraz leków, więc objawy skórne zaostrzają się, zamiast ustępować.

Zobacz też: Celiakia a ciąża

Czy masz celiakię? Wykonaj badanie DNA

Celiakia może pojawić się tylko u osób, u których obecny jest gen, który za nią odpowiada. Jeśli więc go nie masz, nie ma możliwości zachorowania na trwałą nietolerancję glutenu. Z tego powodu najlepszym sposobem na rozpoczęcie diagnostyki jest wykonanie testu DNA. Obecność genów nie świadczy jeszcze o tym, że celiakia jest aktywna, a o predyspozycji do zachorowania. Aktywność schorzenia można wykazać po realizacji badań dodatkowych, np. oznaczenia przeciwciał. Zwykle celiakia zostaje ujawniona pod wpływem stresujących sytuacji, w ciąży, u osób starszych i u dzieci lub gdy odporność jest osłabiona.

Dieta bezglutenowa – jedyne lekarstwo na celiakię

Jeśli diagnostyka potwierdziła, że za problemy skórne odpowiada celiakia, musisz przejść na dietę bezglutenową. Eliminacja glutenu pomoże Ci odbudować kosmki jelitowe, dzięki czemu poprawisz stan skóry i pozbędziesz się nieprzyjemnych objawów. Pamiętaj jednak, że odbudowa jelit może trwać jakiś czas, a dietę bezglutenową trzeba utrzymywać całe życie. Nawet bardzo niewielka ilość glutenu, np. obecna w okruszkach chleba, może Ci zaszkodzić.


Egzema, AZS? A może Twoje zmiany skórne są spowodowane nietolerancją glutenu?
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

14/04/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
15 października – Dzień Dziecka Utraconego
15 października – Dzień Dziecka Utraconego

Już od 1988 roku na świecie i 2004 roku w Polsce 15 października obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. To moment pamięci o wszystkich najmłodszych zmarłych i okazja do refleksji na temat problemów ich rodzin. Skąd ta...

Zamknij