Drugi trymestr ciąży – co warto o nim wiedzieć? Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Drugi trymestr ciąży

drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży jest bardzo ważny. To wtedy Twój odmienny stan zaczyna być dostrzegalny. Maluszek urośnie wówczas o jakieś 10 centymetrów i znacznie przytyje. Co zrobić, aby jak najlepiej wykorzystać ten okres? Jak poradzić sobie z problemami, jakim musisz stawiać czoła?

Jak zmienia się Twoje ciało?
Jak ułożyć się do snu?
Dlaczego szybciej się męczysz?
Co robić, żeby poczuć się lepiej?

Drugi trymestr ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?

Stajesz na wagę i bezkarnie patrzysz, jak jej wskazówka przesuwa się za daleko. Kilka „nadprogramowych” kilogramów nie stanowi już dla Ciebie problemu, bo wiesz, że to zasługa Twojego maluszka.

Co prawda nie widać jeszcze u Ciebie brzuszka, ale i tak nie mieścisz się już w spodnie, które nosiłaś przed ciążą. Dlaczego tak się dzieje? Twój organizm przygotowuje miejsce dla malucha. Powiększająca się macica powoduje przesuwanie się narządów wewnętrznych.

Zobacz też: Kalendarz ciąży, czyli ciąża tydzień po tygodniu

Aż 80% kobiet w ciąży miewa zachcianki lub awersję do pewnych potraw. Czy wszystkiemu winne są hormony? Rzeczywiście mają one duże znaczenie. Sprawiają, że stajesz się znacznie bardziej wrażliwa na smaki i zapachy. To co do niedawna było dla Ciebie niewyczuwalne, nabiera teraz całkiem innego wyrazu.

Wiele rzeczy zaczyna Ci przeszkadzać. Nie należy jednak obarczać winą za nietypowe „smaki” jedynie hormonów. Zachcianki są bowiem pewnym sposobem komunikacji. Twój organizm w ten sposób informuje Cię o tym, czego w danej chwili potrzebuje.

Drugi trymestr ciąży – ważny sen

W pierwszym trymestrze ciąży powinnaś zmienić pozycję, w której układasz się do snu. Jeśli dotąd spałaś na brzuchu, na okres ciąży zmień swoje przyzwyczajenia. Znacznie wygodniej będzie zarówno Tobie, jak i maluszkowi, jeśli będziesz układała się na lewym boku. Podczas spania na plecach bądź na prawym boku uciskana jest żyła główna, więc krew krąży wolniej. Prawidłowa pozycja w czasie snu pozwoli Ci się odprężyć, Twój organizm w nocy dotleni się i znikną ewentualne obrzęki stóp.

To może Cię zainteresować: Trymestry ciąży

Czy to brak kondycji? Teraz szybciej się męczysz

Zastanawiasz się, skąd ta zadyszka? Do niedawna bez problemu mogłaś wejść pieszo na 10 piętro, teraz nie potrafisz pokonać nawet połowy tego dystansu. Musisz wiedzieć, że oddychasz teraz za was dwoje. Nie tylko dostarczasz dziecku tlen, ale także wydalasz produkowany przez nie dwutlenek węgla.

Z tego powodu oddychasz szybciej niż zwykle i łatwo się też męczysz. Twojemu zmęczeniu winna jest także macica, która powiększa się. Uciska jelita, a te z kolej przeponę, co zmniejsza objętość klatki piersiowej. Zadyszka może stać się naprawdę irytująca, szczególnie jeśli dotąd prowadziłaś aktywny tryb życia, do którego jesteś przyzwyczajona.

Drugi trymestr ciąży – poczuj się lepiej

Możesz sobie pomóc, wykonując drobne ćwiczenia. Połóż się na plecach, zegnij nogi w kolanach i zrób wdech. Wyciągnij przy tym ręce za głowę, rozciągając tym samym klatkę piersiową i przyciśnij stopy do podłogi. Wypuść powietrze, opuść ręce.

Ważne abyś w tym okresie ciąży prowadziła aktywny tryb życia. Ma to niezwykle korzystny wpływ nie tylko na Ciebie, ale także na Twojego maluszka. Zapisz się na basen albo gimnastykę dla ciężarnych. Zacznij chodzić na długie spacery, dzięki którym dotlenisz organizm. Pamiętaj, że w tym okresie Twoje maleństwo ćwiczy zmysł równowagi i lubi, gdy jesteś w ruchu. Twój aktywny tryb życia przyspieszy rozwój jego mózgu.

Miedzy 20 a 22 tygodniem nie zapomnij wykonać kolejnego badania USG. Powinnaś też udać się na wizytę kontrolną do dentysty. Niektóre choroby zębów mogą bowiem stać się przyczyną stanu zapalnego. Nie powinnaś też zapominać o zapinaniu pasów bezpieczeństwa w samochodzie.

Wiele kobiet zaczyna to robić, gdy brzuch zaczyna być widoczny. Jeśli dolny odcinek pasa umieścisz pod brzuchem, a górny powyżej, zapewnisz bezpieczeństwo podczas podróży zarówno sobie, jak i dziecku. Wybierasz się w dłuższą podróż? W takim razie nie zapominaj o tym, aby zabrać środki rozkurczowe, które pomogą Ci się uporać z ewentualnym uczuciem „ciągnięcia” w dole brzucha.


Drugi trymestr ciąży
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

17/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Który to tydzień ciąży
Który to tydzień ciąży?

Zastanawiasz się, który to tydzień ciąży? Najpewniej ustali to lekarz w czasie badania USG. Wcześniej możesz jednak obliczyć samodzielnie, w którym tygodniu ciąży jesteś. Dowiedz się jak! Który to tydzień ciąży? Oblicz samodzielnie na podstawie daty...

Zamknij