DNA płodowe a badanie ojcostwa w ciąży - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

DNA płodowe a badanie ojcostwa w ciąży

dna płodowe badania w ciąży

DNA płodowe (cffDNA, ang. cell free fetal DNA) wykorzystuje się do badania ojcostwa już po 8 tygodniu ciąży. Jest to możliwe, ponieważ DNA płodowe przenika do krwiobiegu przyszłej mamy przez ścianę łożyska. Do wykonania badania ojcostwa wystarczy pobrać próbkę krwi przyszłej mamy, podobnie jak w przypadku morfologii.

Ilość DNA płodowego w krwiobiegu ciężarnej rośnie z każdym tygodniem. W ostatnich dniach ciąży to ok. 10% (z całego wolnego DNA krążącego we krwi). Badanie z wykorzystaniem DNA dziecka, można wykonać od skończonego  8 tygodnia ciąży. Już na tak wczesnym etapie w krwiobiegu ciężarnej jest go wystarczająco, by wynik był jednoznaczny.

DNA płodowe jest specyficzne dla każdej ciąży – jest całkowicie usuwane jest niedługo po porodzie i  nie zostaje we krwi kobiety.

DNA płodowe – dzięki niemu wykonasz pewny test na ojcostwo

Dzięki obecności płodowego DNA jednoznaczne badanie ojcostwa zrealizujesz już od 8 tygodnia ciąży. Wystarczą próbka krwi ciężarnej i wymaz z policzka od mężczyzny, by specjalista mógł wyizolować DNA wszystkich badanych, a później je ze sobą porównać. Warto pamiętać, że fragmenty DNA analizowane w teście na ojcostwo nigdy się nie zmieniają i są ustalone w życiu płodowym.

Wynik takiego testu pozwoli Ci zyskać pewność już na tym etapie, a także lepiej przygotować się do rodzicielstwa i unormować prawną sytuację (chodzi np. o uznanie dziecka).

Zdaniem psychologa: Dlaczego warto ustalić ojcostwo?

Co jeszcze umożliwia DNA płodowe?

Dzięki wykorzystaniu DNA płodowego możliwe są:

  • Badanie w kierunku genetycznych wad dziecka – analiza cffDNA pozwala wykonać bardzo czułe testy przesiewowe w kierunku np. zespołu Downa, zespołu Pataua czy zespołu Edwardsa. Przykładem takiego badania może być test NIFTY, którego czułość to aż 99%.
  • Stwierdzenie konfliktu serologicznego – możliwe jest zidentyfikowanie przeciwciał, które świadczą o występowaniu niebezpiecznego dla dziecka konfliktu serologicznego.

DNA płodowe – przełom w badaniach genetycznych

Świadomość obecności DNA płodowego we krwi matki naukowcy mieli już w latach sześćdziesiątych, jednak wtedy nie byli w stanie go wyizolować. Opracowanie sekwencjonowania nowej generacji umożliwiło wykorzystanie cfffDNA do badań. Możliwe stało się więc wykonywanie testów na ojcostwo jeszcze w ciąży oraz realizowanie badań prenatalnych tylko na podstawie krwi ciężarnej. To całkowicie bezpieczna dla dziecka i matki metoda, ponieważ pobranie próbki przypomina zwykłą morfologię


Tekst powstał przy współpracy z serwisem

testynaojcostwo.pl


Przeczytaj również:

02/10/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT

Więcej w Artykuły eskpertów, Badania prenatalne, Badania przesiewowe, Badania w ciąży, Badania w ciąży kalendarz, Polecamy, USG w ciąży
Test NIFTY czy HARMONY
Test NIFTY czy HARMONY – który wybrać?

Aktualizacja: 23 czerwca 2017 r.  Przesiewowe badania prenatalne NIFTY i HARMONY są do siebie bardzo podobne i wiele przyszłych mam zastanawia się, które wybrać. Oba testy charakteryzuje duże bezpieczeństwo i dokładność w wykrywaniu ryzyka wystąpienia...

Zamknij